Külföld

Szárazföldi offenzíva indul Jemenben

A Human Rights Watch szakértői szerint betiltott kazettás bombákat is használt a húszik ellen a szaúd-arábiai vezetésű koalíció

Feketébe öltözött, álarcos katonák érkeztek helikopterrel vasárnap reggel Ádenbe, rijádi közlés szerint nem terveznek nagyszabású szárazföldi offenzívát.

yemen
Káosz és civil áldozatok Jemenben – Teherán nyíltan beszél egy lehetséges beavatkozásról (Fotó: Reuters)

A szaúdi vezetésű arab koalíció korlátozott szárazföldi hadműveletet indított tegnap a jemeni síita húszi lázadók ellen Áden városában. Jemeni katonai források szerint legalább húsz külföldi felderítő érkezett a kikötővárosba. Az al-Gad helyi lap szerint a koalíciós erők már vasárnap reggel bekapcsolódtak a harcokba. Szemtanúk szerint a feketébe öltözött, álarcos katonákat vasárnap tették le Áden al-Manszúra negyede és repülőtere között, a landolás helyszíne felett állítólag katonai helikopterek köröztek. Ahmed Aszeri, az arab koalíció parancsnokságának szóvivője később arról beszélt hogy a szövetség nem indított nagyobb szabású szárazföldi offenzívát. Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király nemrégiben arra utasította az ország legjobban felfegyverzett szárazföldi haderejének számító Nemzeti Gárdát, hogy csatlakozzon a jemeni katonai művelethez.

Eközben Rijádot egyre komolyabb nemzetközi bírálatok érik a civil áldozatok magas számáért, a napokban az interneten is sokkoló fényképek jelentek meg a sebesültekről és halottakról, köztük gyermekekről. A Human Rights Watch jogvédő szervezet vasárnapi közlése szerint a koalíció nemzetközileg betiltott, amerikai gyártmányú kazettás (fürtös) bombákat vetett be a felkelők egyik fellegvárának tartott észak-jemeni Szaada tartományban, ezt fotók és videók is bizonyítják. Szakértők műholdképek elemzésével arra jutottak, hogy a Rijád vezette koalíció gépei lakott területek közelében is dobtak le kazettás bombákat. Ez olyan típusú bomba, amely kisebb robbanótöltetek sokaságát tartalmazza, és a hordozó repülőeszközről való leoldás után - még a levegőben - ezeket egy előre meghatározott nagyságú területen szétszórja. A fegyverek pontos célzásra nem alkalmasak, és rendkívül veszélyesek a civil lakosságra nézve még a háborús konfliktusok után is. „Ezeket a fegyvereket soha, semmilyen körülmények között nem lenne szabad használni” - hangsúlyozta Steve Goose, a HRW fegyverkérdésekben illetékes igazgatója.

Hoszein Amír Abdolahján iráni külügyminiszter-helyettes szombaton hangsúlyozta, „nem fogjuk hagyni, hogy mások veszélybe sodorják közös biztonságunkat katonai kalandjaikkal”. Megfigyelők szerint ez volt az eddigi legerőteljesebb megnyilatkozás Teherán részéről, amivel a síita ország beavatkozott az Arab-félsziget ügyeibe.


Az utolsó magyart is evakuálták

A Külgazdasági és Külügyminisztérium segítségével az utolsó magyarok is elhagyták Jement. A Taizzban rekedt kétfős magyar családot a rijádi magyar nagykövetség önálló szárazföldi akció során evakuálta, a jemeni–szaúdi határon. A család korábban nem kért konzuli védelmet, mert a helyi körülményeket akkor még biztonságosnak ítélték. A helyzet azonban romlott, ezért a rijádi magyar nagykövetség konzuli hivatalához fordultak. Ezzel már valamennyi magyar, összesen 44 fő elhagyta Jement.