Külföld

Sűrű bocsánatkérésbe kezdtek a demokraták Sanders szenátortól

Barack Obama féltestvére Trumpra szavaz majd

Miközben erőteljes Clinton-ellenes megnyilvánulások törtek felszínre a Bernie Sanders szenátort támogató delegátusok körében, hétfőn megkezdődött az amerikai Demokrata Párt elnökjelölt-állító konvenciója Philadelphiában.

A Demokrata Párt Országos Bizottsága hivatalosan is bocsánatot kért hétfőn, az elnökjelölt-állító konvenció megnyitásakor Bernie Sanders vermonti szenátortól azokért az elektronikus levelekért, amelyekből kiderül, hogy a pártvezetés az előválasztási kampányban az ő kárára, Hillary Clinton javára manipulálta a választási folyamatot – tudósított a távirati iroda Philadelphiából. „A Demokrata Országos Bizottság egészének nevében mély és komoly bocsánatkérésünket fejezzük ki Sanders szenátornak, támogatóinak és az egész Demokrata Pártnak az elektronikus levelekben szereplő megbocsáthatatlan megjegyzésekért” – olvasható a levélben, amelyet nem Debbie Wasserman Schultz, a párt vasárnap lemondásra kényszerített elnöke írt alá, hanem az új pártelnök, Donna Brazile, aki egyelőre a párt ideiglenes vezetője.

A közben megújult pártvezetés fontosnak tartotta nyomatékosítani azt is, hogy a vitatott e-mailekben szereplő megállapítások nem tükrözik a párt által képviselt értékrendet, s azt a határozott elkötelezettséget sem, hogy a párt vezető szerve semleges maradjon bármilyen jelölési folyamatban.

A WikiLeaks által a hét végén nyilvánosságra hozott levelekből az derült ki, hogy Wasserman Schultz többször lehazugozta Clinton vetélytársát, munkatársaival különféle, Sanders szenátort negatívan beállító történeteket talált ki, s egyes államokban még azt is fel akarták, használni, hogy Sanders zsidó. A konvenció első napján utolsó felszólalóként elmondott, szenvedélyes beszédében Bernie Sanders azt hangsúlyozta mégis, hogy „Hillary Clintonnak kell az Egyesült Államok következő elnökének lennie”.

Időközben a kiszivárogtatott levelek ügyét is szóba hozta John Kerry amerikai külügyminiszter orosz kollégájának, Szergej Lavrovnak a laoszi fővárosban kedden tartott találkozójukon, bár nem ismételte meg azokat a sajtóban megjelent feltevéseket, amelyek szerint Oroszország állhat a történtek mögött. Mint mondta, nem von le következtetéseket addig, amíg nem fejeződik be a vizsgálat. Lavrov a találkozó alkalmával a nemzetközi sajtó orosz érintettségre vonatkozó érdeklődésére csak annyit mondott angolul: „Nem akarok négybetűs szavakat használni”.

Ide kapcsolódik még, hogy egy hétfőn megjelent interjúból kiderült: Barack Obama demokrata elnök féltestvére a republikánus jelöltre, Donald Trumpra szavaz majd novemberben, mert nem elégedett testvére teljesítményével.