Külföld
Surján László: A múlton való kesergés helyett a megbékélés visz minket előre
Közös otthonunk, Közép-Európa
Tamási Orosz János, Juhász Judit , Surján László és Beke Mihály András a kötet bemutatóján (Fotó: Horváth Péter Gyula)
A Surján László volt európai parlamenti képviselő vezetésével életre hívott Charta XXI – Megbékélési és Együttműködési Mozgalom célja, hogy a Trianon okozta sebek ellenére a Kárpát-medencében élők a szülőföldjük elhagyása nélkül is szabadon gyakorolhassák emberi jogaikat, anyanyelvüket és kultúrájukat.
„E kötetnek már a puszta létezése is öröm” – mondta lapunknak Surján László, aki a rendhagyó könyvbemutató moderátoraként irodalmi színpadot teremtve olvasta fel a kötet legfontosabb gondolatait és érzelmekkel töltött személyes történeteit néhány szerzőtársa, köztük Juhász Judit, Beke Mihály András és Tamási Orosz János közreműködésével. A szerzők szövegrészletei a közép-európaiság évszázadokra visszanyúló békés múltja, illetve napjaink válságossága mellett egyaránt szót emeltek.
Mint hangsúlyozták, a térségünkben minden nemzet okozott már méltatlan szenvedést másoknak, és szenvedett méltatlanul másoktól, azonban a sikeres közös jövőhöz nem a múlton való kesergés felé vezet az út, hanem a régiók közötti megbékélés és megbecsülés erejét felhasználva juttathatjuk kifejezésre az egységes értékeinken alapuló üzenetünket Európa felé. És bár a történelmi tanítások kánonja a viszályosságot, az ellenségeskedést és az egyet nem értést állítja középpontba, elfeledve vagy inkább „megsemmisítve” az évszázadokat átölelő közös múltat, a mi térségünk csak akkor tud üzenni bárkinek, ha a sérelmek helyett egymás elfogadását helyezi előtérbe. Surján László lapunk kérdésére elmondta, hogy a kötet elsősorban a Kárpát-medencei élőközösség közös múltjára való pozitív visszaemlékezésére kívánja felhívni a figyelmet, az erős és közös történelmet mutatja be az egyenrangú állampolgárok között, hiszen a hétköznapi emberek kapcsolataiban az etnikumok együttélése kiválóan működik, ezt a természetes közösségiséget kell átültetni a nemzetek közötti párbeszédbe. Hangsúlyozta: „A kiengesztelődésnek van itt az ideje, s nem pedig a közös szenvedéssel és sérelmekkel teli múlt újra átélésének.”
A könyvbemutatót Surján egy fiatal horvát szerzőtársa, Marko Žunić soraival zárta: „Ne kövessünk példákat. Mutassunk inkább példákat.”