Külföld
Stoltenberg: nagyobb szerepet vállalhat a NATO a menekültválság kezelésében
Ciprasz szerint a szövetségnek csak járőrözni kellene
"A menekült- és migránsválság súlyos aggodalomra ad okot mindannyiunk számára, ezért úgy gondolom, nagyon komolyan tanulmányozni fogjuk Törökország és más szövetségesek azon kérését, hogy vizsgáljuk meg, miként tud segíteni a NATO a krízis kezelésében" - hangsúlyozta brüsszeli sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg, hozzátéve, hogy jelenleg még nincsenek pontos részletek a NATO által Berlinnek és Ankarának nyújtott segítség típusáról.
A kollektív védelem erősítéséről tárgyalna a NATO
A kollektív védelem és az elrettentési képességek erősítéséről is tárgyalnak a NATO védelmi miniszterei, akik szerdán ülnek össze kétnapos tanácskozásra Brüsszelben. Magyarországot Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára képviseli.
Az ülésen áttekintik a megváltozott biztonsági környezetből fakadó kihívásokat és az azokra adandó lehetséges válaszokat.
Az egyik legfontosabb kérdést a NATO és Oroszország közötti feszült viszony jelenti.
A kétnapos ülésen emellett foglalkoznak a NATO belső reformjával, a döntéshozatali eljárás felgyorsításával, az adaptációs és megerősítő intézkedésekkel, a transzatlanti ellenálló képesség javításával, valamint a hibrid hadviselés, a kibervédelem, a rakétavédelem és az afganisztáni szerepvállalás kérdéseivel.
A védelmi miniszterek szerdai munkavacsorájára öt kiemelt partnerország (Ausztrália, Finnország, Grúzia, Jordánia és Svédország) is meghívást kapott, velük a katonai képességeik fejlesztéséről fognak megbeszélést folytatni. Másnap miniszteri szintű ülést tart a NATO-Grúzia bizottság.
Csütörtökön, a találkozó lezárását követően az Iszlám Állam terrormilícia ellen harcoló nemzetközi koalíció tagországainak képviselői fognak tanácskozni a NATO brüsszeli székházában.
A NATO lehetséges közreműködése korlátozódjon a török felségvizeken történő járőrözésre
Olga Gerovaszili kormányszóvivő szerint Ciprasz a kérdést keddi telefonbeszélgetésük alkalmával megtárgyalta Angela Merkel német kancellárral.
Görögországra egyre nagyobb nyomás nehezedik az Európai Unió részéről, hogy erősítse a határvédelmet és szűrje ki azokat a migránsokat, akik nem jogosultak védelemre Európában.
Panosz Kammenosz görög védelmi miniszter hétfőn felvetette azt az ötletet, hogy az európai uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex járőrözhetne a török felségvizeken, és visszafordíthatná a migránsokat szállító hajókat a török partokra. A védelmi tárca vezetője szerint a Frontex járőrei "megállíthatnák a nagy migránsáradatot Görögországba", illetve véget vethetnének a gyakori halálos kimenetelű katasztrófáknak is a tengeren.
Tavaly több mint egymillió migráns, illetve menekült érkezett Európába a török partokhoz közeli görög szigetekre. Az uniós határőrizeti ügynökség felmérése szerint a számuk a tél beálltával sem csökkent jelentősen.