Külföld

Stoltenberg: Újabb orosz-NATO tanácskozásra van szükség

A tagországok többségében emelkednek az idén a védelmi kiadások

Újabb tanácskozást kell tartani a NATO és Oroszország között nem sokkal a varsói NATO-csúcs után a párbeszéd javítása és a lehetséges katonai incidensek elkerülése végett - jelentette ki Jens Stoltenberg.

A NATO-Oroszország Tanács fontos szerepet játszhat a párbeszéd felvételében és a katonai jellegű lépések „kiszámíthatóságának növelése” terén – hangsúlyozta a szervezet főtitkára.

Elmondta, hogy a tervezett találkozó legfontosabb témái között szerepel majd az „átláthatóság” kérdése annak érdekében, hogy elkerülhetők legyenek a váratlan katonai akciók és az esetleges válaszlépések.

Antoni Macierewicz lengyel nemzetvédelmi miniszter pénteken úgy nyilatkozott, hogy a varsói csúcson várhatóan konkretizálják a szövetség keleti szárnyának megerősítését.

Moszkva viszont a NATO-Oroszország kapcsolatokat intézményesítő, 1997-es alapító okiratra hivatkozva tiltakozik az ellen, hogy a kelet-közép-európai térségben megerősítsék az észak-atlanti szövetség katonai jelenlétét. A dokumentum értelmében ugyanis a felek tartózkodnak attól, hogy újabb jelentős és állandó katonai erőt telepítsenek a másik területével határos térségekben.

A kiadások háromnegyedét még mindig az Egyesült Államok állja

A NATO-tagországok többségében emelkednek idén a védelmi kiadások, habár a szövetség katonai költségvetésének még mindig az Egyesült Államok adja csaknem a háromnegyedét - közölte hétfőn közzétett helyzetértékelésében a szervezet. A NATO friss előrejelzése szerint idén a szövetség huszonnyolc tagállama közül huszonháromban nőnek a védelmi kiadások. A tagállamok korábban vállalták, hogy a hazai össztermék (GDP) legalább 2 százalékát védelmi kiadásokra fogják fordítani. Ezt idén öt tagország - az Egyesült Államok, Görögország, Nagy-Britannia, Észtország és Lengyelország - teljesíti a várakozások szerint. A jelentésben az olvasható, hogy az Egyesült Államok által katonai célokra fordított 664 milliárd dollár (mintegy 189 ezer milliárd forint) teszi ki 2016-ban a teljes költségvetés 72 százalékát. Ezt Nagy-Britannia követi 6,6, Franciaország 4,7 és Németország 4,4 százalékkal.

Az észak-atlanti szövetség értékelése szerint Magyarország a GDP 1,01 százalékát fogja védelmi célokra fordítani 2016-ban, ami nagyjából 353 milliárd forintnak felel meg a tavalyi 316 milliárd után. Magyarország katonai kiadásai a NATO összköltségvetésének valamivel több, mint 0,1 százalékát teszik ki idén.