Külföld

Stoltenberg: Magyarországon is lesz NATO parancsnoki központ

Orosz támogatással támadnak a szír kormányerők

A NATO új parancsnoki központokat hoz létre, mégpedig Magyarországon és Szlovákiában - jelentette be csütörtökön Brüsszelben Jens Stoltenberg. A NATO-főtitkár azt is elmondta: a szövetség kész katonákat küldeni Törökországba, hogy megvédje tagországát a déli irányból érő fenyegetések ellen. A kormány erők a szövetséges milíciákkal, és az őket támogató oroszokkal közösen indítottak támadást a nyugat-szíriai Ghab-síkságon. Washinton állítja: a Moszkva által Szíriában végrehajtott támadások kilencven százaléka nem az IÁ-t célozza.

A védelmi miniszterek ülésének eredményeiről tartott sajtótájékoztatóján a főtitkár elmondta: „A Kelet-Európában már létező hat parancsnoki központ kiegészíteseként döntés született arról, hogy új parancsnoki és ellenőrzési struktúrákat hoznak létre Magyarországon és Szlovákiában”.

A komrányerők az oroszokkal támadnak Szíriában

A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) beszámolója szerint a felkelők az év elején nyomultak be a területre és fenyegették azokat a tenger menti területeket, amelyek létfontosságúak a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rendszer számára, hogy ellenőrzése alatt tartsa. Ezeknek a területeknek a visszafoglalására indult most átfogó hadművelet. Az OSDH igazgatója, Rami Abdel Rahman szerint a kormánycsapatok föld-föld rakétákkal vették tűz alá a felkelők állásait az orosz harci repülőgépek támogatása mellett.  

„A NATO kész megvédeni a tagállamait”

Jens Stoltenberg 20150729

Stoltenberg közölte, hogy a brüsszeli találkozón a NATO katonai parancsnokai tájékoztatni fogják a védelmi minisztereket a szíriai és afganisztáni helyzetről. „Szíriában az orosz katonai aktivitás nyugtalanító fokozását láttuk” - mondta a NATO-főtitkár. A brüsszeli tanácskozáson megvizsgálják, hogy a legújabb szíriai fejleményeknek milyen hatásuk van a szövetség biztonságára nézve. Ez különösképpen fontos, tekintettel arra, hogy orosz harci gépek a közelmúltban többször megsértették a NATO légterét Törökországban - tette hozzá Stoltenberg.

„Számos kihívással állunk szemben sok irányból, konfliktussal, instabilitással és a biztonság hiányával. Megvizsgáljuk, mit kell tennünk, hogy hozzáillesszük NATO-t a jelenlegi és jövőbeni kihívásokhoz” - mondta Stoltenberg, megemlítve köztük a kibertámadásokat, illetve a hagyományos és nem hagyományos, úgynevezett hibrid hadviselési taktikákat is.

Stoltenberg megerősítette, hogy a brüsszeli találkozón a miniszterek döntést fognak hozni két új parancsnoki központ létrehozásáról Magyarországon és Szlovákiában, kiegészítendő a balti országokban és Lengyelországban, Romániában, illetve Bulgáriában létrehozott hat parancsnoki központokat.

Washinton: A mérsékelt erőket támadják az oroszok

Elsősorban a Bassár el-Aszad szíriai elnök erői ellen harcoló mérsékelt felkelőket támadják az oroszok, jóllehet Moszkva szerint az IÁ és más terrorszervezetek ellen irányul a bombázási kampány – állítja az USA.

„Az általunk eddig regisztrált légicsapások több mint kilencven százaléka nem az IÁ-t vagy az al-Kaidához közeli terroristákat érte. A csapások a leggyakrabban inkább olyan ellenzéki csoportokat céloznak, amelyek jobb jövőt akarnak Szíriának, és nem akarják, hogy az Aszad-rezsim hatalmon maradjon” - fogalmazott John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Moszkva szerint nem sérül az orosz-török viszony

Nincs ok arra, hogy megromoljanak az orosz-török kapcsolatok a Szíriában kialakult helyzet miatt - szögezte le csütörtökön mind a Kreml, mind az orosz külügyminisztérium szóvivője, emellett mindketten óva intették a NATO-t attól, hogy katonai infrastruktúráját kiterjessze Oroszország határai felé. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője Szocsiban újságíróknak azt mondta: Oroszország a Törökországhoz fűződő jó viszony megőrzésére törekszik. Ezzel kapcsolatosan azt állította: a szíriai orosz hadműveletek célja, hogy elősegítsék a biztonság fenntartását Törökország határkörzeteiben, ez ugyanis - mint mondta - nem sikerült az amerikaiak által vezetett koalíció légierejének.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Moszkvában úgy fogalmazott: nincs ok arra, hogy a Szíriában kialakult helyzet kedvezőtlenül hasson az orosz-török viszonyra, ezen belül is a két ország közötti gazdasági kapcsolatokra.

Mindkét szóvivő utalt Michael Fallon brit védelmi miniszter csütörtöki brüsszeli bejelentésére, miszerint London egy kisebb katonai kontingenst tervez a balti térségbe vezényelni. Peszkov kijelentette: ha a NATO kiterjeszti katonai infrastruktúráját Oroszország határai felé, az nem marad válaszlépések nélkül.