Külföld

Stoltenberg: A NATO-nak elriasztást és párbeszédet is alkalmaznia kell Oroszországgal

Varsó 1,5-2 milliárd dollárral járulna hozzá egy amerikai hadosztály lengyelországi telepítéséhez - Kreml: Moszkva kész reagálni a NATO katonai infrastruktúrájának keleti bővítésére

A NATO-nak "kétcsatornás" módon kell viszonyulnia Oroszországhoz, az elriasztás mellett párbeszédet is alkalmazva - szorgalmazta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn Varsóban, az észak-atlanti szövetség Parlamenti Közgyűlésének tavaszi ülésszakán.

Stoltenberg hangot adott azon reményének, hogy a NATO júliusi brüsszeli csúcstalálkozóján a tagállamok az Oroszországgal szembeni határozott hozzáállást erősítik meg. Szerinte a NATO-orosz viszonyt "kétcsatornás" módon kell megközelíteni: egyfelől elriasztásra és védelemre, másfelől politikai párbeszédre van szükség.

"Jobb kapcsolatokra törekszünk Oroszországgal, akkor is, ha nem bízunk ennek közeli megvalósulásában" - jelentette ki Stoltenberg, Moszkvát egyebek között a NATO-tagállamok demokratikus folyamataiba való beavatkozással, Ukrajna destabilizálásával, valamint kiber- és vegyi támadások szervezésével vádolva.

Elmondta: egyetért a holland kormánnyal, amely felszólította Oroszországot, hogy vállaljon felelősséget a malajziai légitársaság MH17-es járatának 2014-es lelövéséért. A júliusi NATO-csúcs további témáinak Stoltenberg a NATO fegyveres erőinek transzatlanti és Európán belüli gyors áthelyezhetőségét nevezte, szerinte döntés születik az észak-atlanti csapatok megerősítéséről, készenlétéről és mobilitásáról, valamint a parancsnoki struktúra megreformálásáról.

A terrorizmus elleni harcról beszélve a főtitkár az afganisztáni, iraki és líbiai tapasztalatokra hivatkozva leszögezte: előnyben részesítené a helyi erők kiképzését harcoló NATO-csapatok telepítése helyett. A NATO afganisztáni jelenlétét szerinte 16 ezer főre fogják korlátozni, és a missziónak elsősorban kiképzési feladatokat kell ellátnia.

Új iraki, tunéziai és jordániai kiképzési misszióról is döntenek a júliusi csúcstalálkozón - közölte Stoltenberg, aki a NATO-koalíció "nagy előrelépésének" nevezte az Iszlám Állam erőinek fokozatos kiszorítását Irakból és Szíriából.

A júliusi csúcs további kiemelt témájaként Stoltenberg a NATO és az EU együttműködését említette, s ezzel összefüggésben fontosnak nevezve, hogy az uniós erőfeszítések ne megkettőzzék, hanem kiegészítsék a NATO működését

Varsó 1,5-2 milliárd dollárral járulna hozzá egy amerikai hadosztály lengyelországi telepítéséhez

Varsó 1,5-2 milliárd dollárral járulna hozzá egy amerikai hadosztály lengyelországi telepítéséhez, az eszközöket az amerikai katonák által használandó szociális, közúti és katonai infrastruktúra kiépítésére szánnák - értesült róla az onet.pl hírportál hétfőn.

Kreml: Moszkva kész reagálni a NATO katonai infrastruktúrájának keleti bővítésére
Moszkva kész reagálni a NATO katonai infrastruktúrájának Oroszország határai felé történő kiterjesztésére - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn Moszkvában újságíróknak. "Amikor azt észleljük, hogy a NATO katonai struktúrája a határaink felé terjeszkedik (.), az természetesen semmiképp sem járul hozzá a kontinens biztonságának és stabilitásának erősödéséhez. Ellenkezőleg, ezek az expanzionista lépések orosz oldalon természetesen minden esetben ellenlépésekhez vezetnek a megbomló paritás kiegyensúlyozása érdekében" - mondta a szóvivő. Mint mondta, bázist létrehozni minden országnak szuverén joga, de felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen döntések negatívan befolyásolják a kontinens biztonsági légkörét.A lengyel nyelvű, német tulajdonú honlap a lengyel nemzetvédelmi tárca állítólag nem titkosított, az amerikai agytrösztöknek, kormányzati szerveknek és a washingtoni törvényhozásnak címzett anyagra hivatkozik.

Az onet.pl idézi a minisztérium magyarázatát, miszerint a dokumentum "az Egyesült Államokkal folytatott védelmi együttműködés elmélyítését, ezen belül az amerikai erők lengyelországi jelenlétének növelését célzó lépések" egyike.

Lengyelországban 2016 első felétől négy NATO-zászlóalj és egy amerikai páncélos dandár úgynevezett "állandó rotációs" jelleggel állomásozik, a legénység a felszereléssel együtt félévente váltja egymást.

Tomasz Szatkowski lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettes a múlt héten a defence24.pl lengyel szakportálnak elmondta: tárcája átadta az amerikai félnek egy hadosztály állandó telepítésére vonatkozó javaslatokat. Részleteket nem árult el, jelezte viszont, hogy állandó jelleggel nem a hadosztály egésze, hanem egyes elemei, például a parancsnokság állomásozhat Lengyelországban. A többi egység viszont az eddigi gyakorlatnak megfelelően rotációs jelleggel lenne jelen. Végleges döntést viszont az amerikai félnek kell hoznia, "természetesen Lengyelország szuverén módon hozott hozzájárulásával" - jegyezte meg Szatkowski.

A szövetséges erők állandó jelenlétének szükségességéről beszélt hétfőn Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnöke is, utalva arra, hogy az amerikai szenátus védelmi bizottsága május 24-én arra szólította fel a Pentagont, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, lehet-e a 2019-es költségvetésben eszközöket keríteni amerikai szárazföldi erők állandó lengyelországi állomásoztatására.

Kuchcinski a NATO Parlamenti Közgyűlés tavaszi varsói ülésszakán nyilatkozott így. A szejm elnöke, valamint több más felszólaló, köztük Andrzej Duda elnök is a szövetség keleti szárnyát oroszország felől érő fenyegetésekkel indokolta a NATO lengyelországi jelenlétének megerősítésének szükségességét.