Külföld
Sorompó a balkáni útvonalon
Szkopje teljesen lezárta a határokat
Macedónia „teljesen” lezárta a határt az illegális migránsok előtt, miután Szlovénia és Szerbia bejelentette, hogy szigorúbb feltételekkel enged csak be a területére migránsokat - közölte a Reuters hírügynökséggel egy neve elhallgatását kérő macedón rendőrségi tisztségviselő. A macedón belügyminisztérium szerint már kedden egyetlen migráns sem lépett be az országba Görögország felől.
Az EU Tanácsa jóváhagyta a migránsválság kezelését segítő pénzügyi alapról szóló javaslatot
Jóváhagyta az uniós tagállamokat képviselő Európai Unió Tanácsa szerdán a migrációs válsággal küzdő tagállamok támogatására szolgáló pénzügyi alap felállításáról szóló bizottsági javaslatot. A pénzügyi alap a menekültek alapvető szükségleteit biztosítaná, mint az élelmezés, szállás, az egészségügyi ellátás vagy a tiszta ivóvíz. A támogatások azonban más, komoly humanitárius következményekkel járó válság vagy katasztrófa esetében is lehívhatók lennének, ide értve például a nukleáris baleseteket, a terrortámadásokat és a járványokat. Hrisztosz Sztilianidisz humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős uniós üdvözölte a javaslat gyors jóváhagyását.
Helyi sajtó: Az EU-török csúcs óta nem lépett be migráns Szerbiába
Tusk: Az eredmény a közös fellépésnek köszönhető
Véget ért a migránsáradat a nyugat-balkáni útvonalon, és ez nem az egyoldalú tagállami lépéseknek, hanem a közös uniós intézkedéseknek köszönhető - közölte szerdán az egyik népszerű közösségi oldalon Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. A volt lengyel miniszterelnök emellett köszönetet mondott a nyugat-balkáni országoknak, amiért végrehajtották a migrációs válság kezelését célzó, átfogó uniós stratégia rájuk eső részét.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szerbiai képviselete szerint ugyanakkor Szerbiában közel ezren, Macedóniában pedig mintegy ezerötszázan vannak még, akik ezekben az országokban rekedhetnek az új tiltások miatt.
Szlovénia éjféltől szigorított az illegális bevándorlók beengedésének szabályain, és csak azokat a migránsokat engedi be, akik érvényes útlevéllel és vízummal rendelkeznek, menedéket kérnének Szlovéniában, vagy akik „humanitárius okokból” menekülnek az országba. Belgrád pedig bejelentette, hogy ezentúl hasonló korlátozásokat léptet életbe Macedóniával és a Bulgáriával közös határán.
A szigorítások gyakorlatilag azt jelentik, hogy lezárult a nyugat-balkáni migránsútvonal, a bevándorlóknak ugyanis általában nincsenek dokumentumaik, de ha esetleg egyeseknél lenne is útlevél, érvényes vízumot nem tudnak szerezni, emellett pedig - az utóbbi fél év tapasztalatai alapján - menedéket sem kérnének Szerbiában, Horvátországban vagy Szlovéniában.
Éjféltől Horvátországba is csak érvényes dokumentumokkal lehet belépni
Szijjártó a bajor miniszterelnökkel egyeztetett
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a bevándorlási válság lehetséges kezelési módjairól tárgyalt Edmund Stoiber volt bajor miniszterelnökkel szerdán Budapesten - közölte a tárca. A KKM közleményében azt írták, a találkozón a tárcavezető azt mondta, hogy a határok védelméről nemcsak beszélni kell, hanem intézkedéseket kell hozni, mert a jelenlegi védtelenség veszélyes Európára nézve.
Noha Horvátország nem tartozik a schengeni övezethez, Szlovéniához és Szerbiához hasonlóan éjféltől csak érvényes dokumentumokkal és vízummal engedi be területére a migránsokat.
Vlaho Orepic belügyminiszter kedden este a RTL kereskedelmi televízió Direktno című műsorában arról beszélt, hogy a szlovén intézkedések tükrében éjféltől Horvátországba is csak érvényes dokumentumokkal és vízummal lehet belépni.
Horvátország nem tagja a schengeni övezetnek, és bár csatlakozása folyamatban van, gyakorlatilag nincs különbség a horvát vagy a szerb eljárás között - hangsúlyozta.
Ankara nem küld vissza konfliktusövezetbe menekülteket
Törökországnak nem áll szándékában konfliktusövezetbe visszaküldeni menekülteket - jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter. Kiemelte: az országban jelenleg mintegy hétszázezer olyan szíriai menekült van, akinek oktatásban kellene részesülnie. Törökország közülük háromszázezer személy képzését tudja finanszírozni, de a többieket sem kényszerítheti arra, hogy visszamenjenek Szíriába - tette hozzá.
A miniszter nyomatékosította, hogy az Európai Unió (EU) Törökországot érintő kritikái jogtalanok, Ankara ugyanis nem kéreget. Az EU anyagi támogatását Törökország a szíriai menekültekre költi majd.
Az Ihlas török hírügynökség Ahmet Davutoglu török miniszterelnökre hivatkozva szerdán azt jelentette, hogy Törökország a Görögországtól visszafogadott szíriai menekülteket táborokban fogja elhelyezni, a más országból érkezett migránsokat viszont saját hazájukba küldi.
„Igyekszünk megakadályozni, hogy Bulgárián keresztül haladjanak tovább a migránsok”
Szófia minden szükséges lépést megtesz annak megakadályozására, hogy a Nyugat-Európába tartó migránsok Bulgárián keresztül kíséreljenek meg az Európai Unió területére jutni a migráció balkáni útvonalának lezárása után - jelentette ki szerdán Rumjana Bacsvarova miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter. „Felismertük ezt a kockázatot, és mindent megteszünk ellene” - fogalmazott Bacsvarova a bolgár állami tévében.
Néhány nappal korábban a legszegényebb EU-tagországnak számító Bulgária hadseregének és rendőrségének tagjai görög kollégáikkal közösen gyakorolták a menekültáradat elleni esetleges fellépést a határon.
A schengeni övezethez nem tartozó Bulgária attól tart, hogy a görög-macedón határnál feltartóztatott, több tízezer menekült arrafelé próbálkozik továbbjutni, miután a balkáni országok sorra lezárták a határaikat.
Szófia jelenleg továbbépíti a bolgár-török határ mentén 2014 közepén emelt, harminc kilométeres kerítését, amelynek következtében a Törökország felől érkezők kizárólag a hivatalos határállomásokon kelhetnek át Bulgáriába.
Megtörhető az embercsempészek üzleti modellje
Az Európai Unió és Törökország között a menekültválság kezeléséről született elvi megállapodással megtörhető az embercsempészek üzleti modellje - közölte szerdán Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke. Az új egyezmény nyomán egyértelmű lesz a migránsok számára, hogy csak törvényes úton lehet bejutni a kontinensre - hangsúlyozta az EU-biztos a csúcstalálkozó eredményeiről tartott vitában.
A Törökországból érkezettek közel negyven százaléka gyerek
Több mint százharminckétezer menekült érkezett a görög szigetekre Törökországból az év eleje és március 7. között, harmincnyolc százalékuk gyerek - jelentette az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR). Az érkezők huszonkét százaléka nő, negyven százaléka férfi. Március első hét napján összesen kilencezer-ötszáztíz migráns érte el a görög partokat, holott előző évben egész márciusban hétezer-nyolcszázhetvennyolc ember jött Európába. A menekültek negyvennyolc százaléka szíriai, huszonhat százaléka afgán és tizenhét százaléka iraki. Szerda délelőtt hatszázhetvenhárom migráns érkezett a pireuszi kikötőbe Leszbosz, Kiosz, Kósz és Lérosz szigetéről.
Görög miniszter: kevesebb migráns érkezhet az égei-tengeri görög szigetekre
Görögország azzal számol, hogy Törökországból mostantól kevesebb migráns érkezik az égei-tengeri görög szigetekre - közölte szerdán a migrációs válságstábot vezető Dimitrisz Ficasz, aki egyben a görög védelmi miniszter helyettese. "Tegnap csak 700-an jöttek" - mondta Ficasz a görög állami rádióadónak (ERT).
Aktivisták foglalták el az EB athéni képviseletét
Rövid időre elfoglalta mintegy ötven aktivista szerdán az Európai Bizottság képviseletét Athénban, hogy az unió és Törökország között a migrációs válság kezelését célzó tervezett megállapodás és az országnak nyújtott pénzügyi mentőcsomag ellen tiltakozzanak. A tüntetőket Panajótisz Lafazanisz korábbi környezetvédelmi- és energiaügyi miniszter és Dimitrisz Sztratulisz volt szociális ügyekkel foglalkozó miniszterhelyettes vezette.
A demonstrálók azzal vádolták az athéni kormányt, hogy támogatja az Európai Unió terveit, amelyek szerintük gyengítenék a menekülteket megillető védelmet, illetve ahhoz vezetnének, hogy további több ezer migráns rekedne Görögországban.