Külföld
Sokan szimpatizálnak a dzsihadistákkal a brüsszeli reptéren
Kiadják Abdeslamot a belgák Franciaországnak
Korábbi kijelentéseivel ellentétben mihamarabb Franciaországba szeretne kerülni és együttműködni a francia hatóságokkal a tavaly november 13-i párizsi terrortámadások merénylőinek egyetlen túlélője és főszervezője, Salah Abdeslam – közölte tegnap Cedric Moisse, a gyanúsított egyik ügyvédje egy bírósági meghallgatást követően. Az ügyvéd közlése szerint a 26 éves, francia állampolgárságú Abdeslam a lehető leghamarabb francia bíróság elé kíván állni, hogy az ottani hatóságokkal együttműködve „magyarázatot adjon” a november 13-án elkövetett merényletsorozatban játszott szerepére.
Tegnap lejárt az elfogását követően rendelkezésre álló tizenöt napos kiadási határidő. A belga szövetségi ügyészség este bejelentette, hogy a belga hatóságok kiadják Abdeslamot Franciaországnak. A két ország hatóságainak még meg kell egyezniük az átszállítás részleteiről a VRT televízió szerint, szakértők viszont azt közölték, hogy a kiadatásra ennek ellenére minden bizonnyal hamar sor fog kerülni.
A La Libre Belgique című francia nyelvű belga újság eközben tegnap arról cikkezett, hogy akár ötven, az Iszlám Állammal szimpatizáló és szélsőséges nézeteket valló alkalmazott is dolgozhat a brüsszeli Zaventem repülőtéren. Az újság szerint a Het Belang Van Limburg című flamand nyelvű napilap birtokába jutott rendőrségi iratban az áll, hogy a repülőtéren múlt kedden robbantó terroristák korábban felderítőket küldtek oda, hogy turistaként utazva kipróbálják a repülőtér biztonsági rendszerét. A hatóságok többször is ellenőrizték a repülőtér alkalmazottait, akik között több, radikális nézeteket valló embert megfigyelés alá helyezett a belga rendőrség – írta a napilap. A legtöbb gyanúsított az üzletek alkalmazottai és a takarítószemélyzet tagjai között van.
Vincent Gilles, a rendőrség szakszervezetének elnöke közölte: a repülőtér több alkalmazottja korábban örömét fejezte ki a novemberi párizsi merényleteket követően. A repülőtéri rendőrség szerdán nyílt levelet írt a brüsszeli rendőr-főkapitányságnak, amelyben a nemzetközi repülőtér biztonsági hiányosságait ismerteti. Levelük szerint több helyen különösebb ellenőrzés nélkül is be lehet jutni az elzárt területekre, de kitérnek arra is, hogy nem megfelelő a hamis útlevelek kiszűrésének rendszere, ahogy nem hatékony a csomagok átvizsgálása sem. A Zaventem nemzetközi repülőtér ma is zárva tart, egyelőre nem tudni, hogy mikor nyitják meg újra a forgalom előtt a légikikötőt.
Röviden. Rosszkor építenének óriásmecsetet
- Szerb-román közös határőrizetről állapodott meg csütörtökön Nebojsa Stefanovic szerb és Petre Toba román belügyminiszter a két országot összekötő Kladovóban.
- Az Európai Unión kívülről Belgiumba érkező bevándorlóknak integrációs nyilatkozatot kellene tenniük a brüsszeli kormány szerdai törvényjavaslata értelmében, máskülönben elutasítanák a tartózkodási engedély iránti kérelmüket.
- Asraf Gáni afgán elnök egy interjúban azt mondta, nem érez rokonszenvet az országot hátrahagyó honfitársai iránt, és egyúttal felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza, és segítsenek a konfliktus sújtotta Afganisztán újjáépítésében.
- A román elnöki hivatal nem ellenzi, hogy felépüljön a Bukarestbe tervezett óriásmecset, csak az időpontot tartja alkalmatlannak a „terrorizmus és bevándorlás” miatt - jelentette csütörtökön az Agerpres hírügynökség Klaus Johannis államfőhöz közel álló forrásokra hivatkozva.
- Az olasz parti őrség helyett tévedésből egy római nyugdíjas lakását hívta fel a nyílt tengerről egy szudáni menekült, aki több száz társával együtt segítséget akart kérni a Líbia és Olaszország partjai közötti tengerszakaszon - számolt be a csütörtöki római sajtó.
- Ausztrália a terrorveszély miatt nem ajánlja állampolgárainak, hogy Ankarába vagy Isztambulba utazzanak. A figyelmeztetést Julie Bishop külügyminiszter adta ki.