Külföld

Sok kompromisszum vár Törökországra

Egyelőre megjósolhatatlan, kivel tud koalícióra lépni a kormányzó párt

A törökországi parlamenti választásokat követő negyvenöt napban az a legnagyobb kérdés, hogy melyik ellenzéki párt fogja a saját szavazótábora felé „jól eladható” formába önteni az esetleges koalíciós megállapodást a kormányzó Igazság és Fejlődés Párttal (AKP) – magyarázta lapunknak Egeresi Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa.

kurdok 20150610
Sikerüket ünneplik a kurdok – kérdés, elfogadnák-e Erdogant (Fotó: Reuters - Osman Orsal)

A parlamenti választások nyilvánvalóvá tették, hogy a közeljövőben Törökországból nem lesz elnöki köztársaság, hiszen a győztesként befutó AKP elvesztette abszolút többségét. A találgatások azonnal beindultak, hogy milyen lehetőségei vannak az iszlamista gyökerű kormánypártnak, amely a szavazatok 40,8 százalékát gyűjtötte be, azaz mindössze 258 mandátumot szerzett az 550 fős törvényhozásban. Szakértői elemzések két alternatívát tartanak valószínűnek: első lépésben minden bizonnyal az AKP igyekszik koalíciós kormányt alakítani, viszont ha nem jár sikerrel a hivatalos végeredmények közzététele utáni negyvenöt napon belül, akkor Recep Tayyip Erdogan államfő feloszlathatja a parlamentet, és új választások kiírását kérheti. Numan Kurtulmus miniszterelnök-helyettes újságíróknak elmondta, hogy a kormánypárt minden igyekezetével azon lesz, hogy koa­líciós kormányt alakítson, továbbá azt is hangsúlyozta, hogy az AKP nélkül lehetetlen koalíciót létrehozni.

Egeresi Zoltán Közel-Kelet-szakértő lapunknak elmondta, a kezdeti heves tiltakozás ellenére a választást követő második napon egyre több ellenzéki párt vezetője és magas beosztású tagja nyilatkozott megengedőbben egy esetleges koalícióval kapcsolatban, s hangsúlyozta, hogy mindenképp el kell kerülni az ország destabilizálását. A szakértő szerint tehát a pártok inkább megpróbálnak egy asztalhoz ülni, és megállapodni valamiben, bár a tárgyalás biztos elhúzódhat néhány hétig. Hogy melyik párt a legesélyesebb a koalícióra, az szinte megjósolhatatlan – jelentette ki Egeresi Zoltán.

A második legtöbb szavazatot begyűjtő Köztársasági Néppárttal a legkevesebb az esélye egy koalíció­nak, hiszen a legnagyobb választási ellenfele az AKP-nek – véli a szakértő. Maradnak a nacionalisták, azaz a Nemzeti Cselekvés Pártja és a liberális kurdok, vagyis a Népi Demokratikus Párt, de hogy ezek közül kikkel tud az AKP koalícióra lépni, az egyelőre megjósolhatatlan, hiszen mindkét tömörülés kampányának fő üzenete az volt, hogy semmiképp sem áll össze az AKP-val. A nagy kérdés, hogy melyik párt fogja a saját szavazótábora felé jól eladható formába önteni az esetleges koalíciós megállapodást a kormánypárttal – magyarázta Egeresi Zoltán. Felfordulást és előre hozott választást azonban senki sem akar, így azon lesznek, hogy kompromisszumra jussanak – tette hozzá a szakértő.

Tegnap lemondott Ahmed Da­vu­toglu kormányfő, aki hivatalban marad az új kabinet megalakításáig, amire őt fogja felkérni az államfő. Lépése illeszkedik az eljárásrendbe.