Külföld

Sok az eldöntetlen kérdés az iráni atomprogram kapcsán

Kerry: Sok munka van még hátra

Jóllehet június 30-ára ígérték a megegyeztést, a felek egyetértenek abban: kemény és sok munka vár még rájuk addig, amíg meg tudnak egyezni Irán atomprogramját illetően.

John Kerry amerikai és Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter aztuán tartott sajtótájékoztatót, hogy kilencven percen át egyeztettek a bécsi Coburg kastélyban. A két külügyminiszter egyetértett abban, hogy sok munka van még hátra,  noha az Európai Unió közvetítésével az érintett felek június 30-át határozták meg az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló átfogó, végleges megállapodás  kidolgozásának határidejéül.

Zaríf jelezte, sok kérdésben továbbra sincs egyetértés.

Az utóbbi napokban Irán és az 5+1-es csoport (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína és Németország) mintegy kétszázötven diplomatája próbált megegyezésre jutni az atomprogram technikai kérdéseiben Bécsben. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes pénteken arról számolt be, hogy továbbra is vannak "bizonyos jelentős problémák" a tárgyalásokon.

Ezt egy neve elhallgatását kérő nyugati diplomata is megerősítette. "A létesítmények hozzáférhetősége és átláthatósága, a szankciók feloldása és az iráni atomprogram esetleges katonai jellege - ezek a legnehezebb kérdések, amelyekre a következő napokban megoldást kell találnunk" - mondta újságíróknak pénteken.

A tervek szerint a hét végén az érintett országok külügyminiszterei, valamint Frederica Mogherini az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és elődje, Catherine Ashton is megérkeznek Bécsbe, hogy csatlakozzanak a tárgyalások utolsó szakaszához.

Egyes nyugati diplomaták szerint a tárgyalások azonban elhúzódhatnak pár nappal, sőt, a ténylege határidő július 9, ugyanis az amerikai küldöttségnek addig kell a kongresszusnak bemutatnia a kész megállapodást. Az amerikai törvényhozás által elfogadott törvény értelmében amennyiben a megegyezést július 9-ig bemutatják, annak   áttekintésére harminc nap áll rendelkezésre,  mielőtt Barack Obama amerikai elnök megkezdheti az Iránt sújtó szankciók feloldásának elrendelését.

Az egyezség értelmében a nyugati hatalmak enyhítenének az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.

 

Francia külügyminiszter: Három feltételt kell még Iránnak elfogadnia

A francia külügyminiszter, Laurent Fabius a tárgyalásokat illetően kijelentette, Iránnak még el kell fogadnia három olyan feltételt, amelyek nélkül nem jöhet létre "tartós" megállapodás. Ennek kapcsán említette az atomprogrammal kapcsolatos kutatási és fejlesztési kapacitás hosszú távú korlátozását, a létesítmények szigorú ellenőrzését és a szankciók automatikus visszaállítását abban az esetben, ha az iszlám köztársaság nem tartaná be vállalt kötelezettségeit.