Külföld

Soha ennyien nem használták a Líbia és Olaszország közti migrációs útvonalat

Litvánia és Lettország újabb menekülteket fogadott be

Minden eddiginél több migráns vállalkozik idén arra, hogy megtegye a Líbia és Olaszország közötti veszélyes tengeri utat, ami az Európai Unió és Törökország között kötött menekültügyi paktum következménye – hívta fel a figyelmet kedden az unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) vezetője.

migráns hajó_tenger_Reuters_lead
Litvánia és Lettország újabb menekülteket fogadott be

Újabb közel-keleti menekültek érkeztek Litvániába és Lettországba az Európai Unió áttelepítési programja keretében - közölték a két balti ország hatóságai kedden. Tomas Zilinskas litván belügyminiszter vilniusi sajtóértekezletén bejelentette, hogy egy iraki és egy szíriai család, összesen 7 ember érkezett az országba görögországi menekülttáborokból. A jövevényeket Rukla városának menekültközpontjában helyezték el. Ott három hónapos integrációs kurzuson vesznek részt, majd ezután valamelyik litván önkormányzat bocsát rendelkezésükre lakóhelyet.

Lettországba három szíriai család, összesen 18 ember, köztük 6 gyerek érkezett kedden, akiket egyelőre Mucenieki menekültközpontjában helyeztek el. Litvániába ugyancsak keddi bejelentés szerint a legális bevándorlók mellett illegális migránsok is érkeztek. 

Migrációkutató: fejlesztésre szorul a török integrációs politika
Több elemében is fejlesztésre szorul a migránsokkal kapcsolatos török integrációs politika - olvasható a Migrációkutató Intézet keddi közleményében. Az intézet munkatársai törökországi tapasztalataik alapján közölték, hogy a migránsok helyzete az aktuális politikai eseményektől függ, elsősorban Erdogan elnök személyes helyzetmegítélése szerint változik. "Független szakértők véleménye szerint az államfő a migránsválságot nem az ország érdekei, hanem személyes politikai ambíciói megvalósítására használja fel" - írták. Hozzátették, pedig a sikeres beilleszkedési stratégiához szükséges alapfeltételek adottak: az ország gazdasági kapacitása, a kulturális, vallási hasonlóságok nagy létszámú menekült jelenlétét is lehetővé tennék. Ugyanakkor az is látszik, hogy a menekültügyi-rendszer túlterhelt. Leginkább a gyermekek helyzete aggasztó: a mintegy 850 ezernyi fiatal csak a harmada jár iskolába, amelyeket esetenként fundamentalista szervezetek finanszíroznak.Ráadásul a szír közösség már tud a hosszadalmas menekültügyi eljárásról, a jelentős a kulturális különbségekről, a befogadóállomásokon uralkodó viszonyokról és a balkáni útvonal lezárásáról.