Külföld
Skócia a függetlenség ellen szavazott
A végleges adatok alapján a választók 55 százaléka voksolt nemmel
A végleges adatok alapján a skót választók 55 százaléka voksolt Skócia elszakadása ellen, 45 százaléknyian szavaztak a függetlenségre, így eldőlt a népszavazás, nem lesz független állam Skócia.
A függetlenségpárti tábor egyetlen komolyabb diadala Glasgow, a legnagyobb skót város elnyerése volt. Itt a választók 53 százaléka Skócia függetlenségére, 47 százalékuk az elszakadás ellen szavazott.
Éjszaka volt, amikor csak fél százalék volt a különbség
Az éjszaka folyamán nem mindig tűnt ennyire egyértelműnek az elszakadást elvető oldal győzelme. A részadatok beérkezésénél volt olyan pillanat, hogy a függetlenségellenes tábor pillanatnyi szavazataránya csak 50,2 százalék volt a függetlenségpártiak 49,8 százalékával szemben.
A függetlenségellenes erők végülis két nagy választókerület kivételével "mindent vittek", és olyan térségekben is jelentős - esetenként 20 százalékpontot meghaladó - előnnyel nyertek, amelyeket korábban mindenki a skót kormányt irányító Skót Nemzeti Párt (SNP) erősségének tartott.
Skót miniszterelnök-helyettes: A függetlenségpárti szavazatoknak is súlya van
Cameron: Skóciát és Angliát is nagyobb önrendelkezés illeti meg
Skóciát a jövőben még nagyobb önrendelkezési jogok illetik meg, de ebből az is következik, hogy az Egyesült Királyság többi nemzetének, köztük Angliának is nagyobb beleszólást kell adni saját ügyeibe - mondta pénteken, a skóciai népszavazás eredményét kommentálva David Cameron brit miniszterelnök. Cameron nem mondta ki, hogy külön angol parlament létrehozását tervezné, kijelentette ugyanakkor, hogy "határozott választ" igényel "az angol törvényekre angol szavazatok" kérdése.
Nicolas Sturgeon skót miniszterelnök-helyettes korábban a BBC hírtelevíziónak nyilatkozva "keserves csalódásnak" nevezte a várható eredményt, de kiemelte: több mint egymillióan szavaztak Skócia függetlenségére. Hozzátette, hogy akik a függetlenség ellen szavaztak, ezt abban a reményben tették, hogy a skót parlament jelentősen kiszélesített döntési jogköröket kap, ha Skócia Nagy-Britannia tagja marad. Mindebből a változások iránti vágy tűnik ki - mondta.
David Cameron brit miniszterelnök péntek reggel telefonon gratulált a függetlenségellenes kampányt irányító, "Better Together" (Jobb együtt) nevű szervezetnek.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke megkönnyebbüléssel fogadta a skóciai népszavazás eredményét. A politikus a Deutschlandfunk német rádiónak nyilatkozott péntek reggel. "Bevallom, az eredmény megkönnyebbülést okozott" - mondta.
Európai parlamenti frakciók vezetői üdvözölték a skót népszavazás eredményét
Manfred Weber német európai parlamenti (EP-) képviselő, az Európai Néppárt EP-frakciójának elnöke nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a skótok kinyilvánították elkötelezésüket a stabilitás iránt, mely a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés szempontjából rendkívül fontos, de arra is figyelmeztetett, hogy a függetlenségre szavazók akaratát sem lehet figyelmen kívül hagyni.
Emellett arra kérte a skót kormányt, hogy kezeljék érzékenyen a skótok többségének Európa-párti nézeteit.
Gianni Pittella, a szociáldemokrata frakció elnöke szerint az Európai Unió nyújtja a legjobb kereteket ahhoz, hogy védelmezze és tovább fejlessze az európai népek valódi erejét és gazdagságát jelentő regionális érdekeket. Szerinte Skócia jobban érvényesítheti nemzeti érdekeit az EU kebelén belül, ahol nem csupán önálló államként kellene szembenéznie a globális kihívásokkal. A népszavazás példa arra, hogy a nemzetek és kormányok különbözőségeik tiszteletben tartása mellett igenis képesek egységesek maradni. "Üdvözöljük a skót nép demokratikus döntését, hogy része marad annak a nagy és történelmi családnak, amelyet Egyesült Királyságnak neveznek" - fogalmazott.
Egedy Gergely történész szerint azzal, hogy David Cameron brit kormányfő egy "alkotmányos forradalomról" beszél, - mely által az Egyesült Királyság minden tartományának nagyobb önállóságot akar adni - semmi újat nem mond, csak hátráltatja a skót önrendelkezés megvalósulását. Az, hogy Cameron egy 30-40 éve napirenden levő tervvel "rukkolt elő" rögtön a választási eredmények kihirdetése után, arra mutat, hogy a kormányfő nem akarja meghazudtolni a skótoknak tett ígéreteit a nagyobb önrendelkezésről, de nem is akarja őket a közeljövőben valóra váltani. A ködös ígéretek utáni "lefékezés" a történész szerint várható volt, hiszen a skótok csatlakozásuk utáni pillanattől kezdve haszonélvezői voltak a brit birodalomnak.
Reggel számolt szavazatok