Külföld

Seehofer ultimátumot adott Merkelnek

CDU-alelnök: meg kell fontolni a menekültek befogadását ellenző tagállamok uniós támogatásának csökkentését

Horst Seehofer november 1-jéig ad haladékot Angela Merkelnek és a szövetségi kormánynak a „nyitott határok politikájának” befejezésére, és ha ez nem történik meg, a bajor vezetés megvizsgálja, hogy mit tehet saját hatáskörben. Horvátország továbbra is a szlovén határra szállítja a migránsokat, Szlovénia ezért azzal fenyegetőzik, hogy szigorít határvédelmén. A szlovákok többsége helyesli a menekültkvóták elutasítását.

Merkel visszautasította Seehofer követelését
Angela Merkel német kancellár kedden visszautasította Horst Seehofer bajor miniszterelnök azon követelését, hogy az európai migrációs válsággal összefüggésben legkésőbb vasárnapig hagyjon fel az úgynevezett nyitott határok politikájával. A kancellár Berlinben Juan Orlando Hernández hondurasi elnökkel folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón a bajor kormányfő felszólítására vonatkozó újságírói kérdésre Seehofer neve említése nélkül azt mondta, hogy nem lehet "gombnyomással" megoldani a válságot. Csak lépésről lépésre lehet haladni, és a "menekültek számát csak Törökországgal, Görögországgal és az EU-val együttműködve lehet csökkenteni". Mindenekelőtt a menekülthullámot kiváltó okok kezelésére kell összpontosítani - mondta. Az egyeztetés folyamatos, így "ma is, holnap is és holnapután is" tárgyalnak a válságkezelésről - mondta Angela Merkel.

Seehofer bajor miniszterelnök lapinterjúban nem cáfolta meg, hogy a tartományi rendőrség esetleg lezárja a bajor-osztrák határt, az érkező bevándolrókat pedig átirányítaná más tartományokba.

CDU-alelnök: meg kell fontolni a menekültek befogadását ellenző tagállamok uniós támogatásának csökkentését
Meg kell fontolni, hogy a menekültek befogadásától elzárkózó uniós tagállamoknak járó uniós támogatás egy részét inkább a menekültügy finanszírozására fordítsák - vette fel kedden a legnagyobb német kormánypárt, a konzervatív CDU egyik alelnöke. Julia Klöckner, a párt Rajna-vidék-Pfalz tartományi szervezetének vezetője a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak azt mondta, "csalódást keltő", hogy az Európai Unió sok ország felfogása szerint csupán olyan közösség, amelyet a "pénzosztó alapokból" kivehető nyereség tart össze, és hátat lehet fordítani neki, amikor a közös értékekről van szó. Ezért végig kell gondolni, hogy miként lehet átcsoportosítani az uniós költségvetés forrásainak egy részét a menekültválságból fakadó feladatok finanszírozására olyan országoktól, amelyek nem fogadnak be menekülteket - mondta a CDU-s politikus.

Kiéleződött helyzet a határon
A német hatóságok szerint az osztrák egyenruhások nem tesznek semmit azért, hogy a határon kialakult éles helyzetet felszámolják, meg sem próbálják megakadályozni, hogy a menekültek megrohamozzák az átkelőket. Mivel Salzburg tartomány is "megtelt" migránsokkal, ezért az embereket a stájerországi osztrák-szlovén határátkelőktől már Felső-Ausztriába viszik. Josef Ostermayer osztrák kancelláriaminiszter közölte: Ausztria és Németország között folyamatos és „szoros egyeztetés” zajlik. A miniszter szerint a jelenlegi menekülthelyzetben emberségesen kell eljárni, hiszen a migránsok megfagynak, ha nem kapnak ellátást. Az osztrák rendőri vezetők azzal védekeznek: nem tudnak mit tenni, hogy megállítsák az áradatot.

A határ lezárására vonatkozó kérdésre válaszolva azt mondta: a balkáni migráció által érintett országok vezetőinek brüsszeli tanácskozásának az volt a célja, hogy egyes országok többé ne hárítsák át szomszédjaikra a menekültáradatot, ezt az elhatározást pedig azonnal tettekre kell váltani. Arra a felvetésre, hogy kijelentése nem értelmezhető nemleges válaszként a kérdésre, Horst Seehofer azt mondta, hogy ha nemmel akart volna válaszolni, akkor úgy is tett volna.ű

Seehofer bírálta Ausztriát, amiért bejelentés nélkül menedékkérőket szállít az osztrák-bajor határra, szerinte az ügyben Angela Merkelnek kell lépnie, hiszen éppen a német és az soztrák kancellár (Werner Faymann) hirdette meg a „nyitott határok politikáját”. A megoldása kulcsa a két vezető kezében van, akiknek szakítania kell eddigi álláspontjával - jelentette ki Seehofer.

Bajorország a „bevándorlás korlátozását és irányítását követeli" Berlintől. Ez ügyben számos tárgyalást tartanak mindenszentek ünnepéig - november 1-jéig -, többek között Angela Merkellel. Amennyiben a bajor törekvések addig nem vezetnek eredményre, "meg kell fontolnunk, hogy milyen cselekvési lehetőségeink vannak” - mondta a bajor kormányfő.

Felmérés: a németek és az olaszok támogatják, a franciák és a britek elutasítják a migránsok befogadását
Európában a németek és az olaszok támogatják a leginkább a migránsok befogadását, míg a franciák és a britek egyértelműen elutasítják - derül ki egy hét nyugat-európai országban végzett felmérésből, amelyet kedden hoztak nyilvánosságra Párizsban. A franciaországi Jean Jaures Alapítvány és a Progresszív Tanulmányok Európai Alapítványa megbízásából az Ifop közvélemény-kutatóintézet által végzett felmérés szerint a megkérdezett németek 79 százaléka, az olaszok 77, a spanyolok 67 százaléka támogatja a migránsok befogadását és elosztását az európai országokban, míg a briteknél csak 44, a franciáknál 46, a dánoknál és a hollandoknál 48 százalékos ez az arány. Abban azonban konszenzus alakult valamennyi országban, hogy "amennyiben a migránsokat nagy számban befogadjuk hazánkban vagy Európában, az felhívásként szolgálhat, és Európa felé indíthat meg Afrikában, Szíriában, Irakban vagy Afganisztánban élőket". Ettől leginkább a britek (80 százalék) és a franciák (79 százalék) tartanak, de az olaszok 78, valamint a németek és a spanyolok 69 százaléka is így véli. Az európaiak többsége abban is egyetért, hogy a migránsok között "potenciális terroristák" is lehetnek. Ettől Németországban tartanak a legkevésbé, de még ott is 64 százaléka gondolja ezt az embereknek, míg a hollandoknak 85 százaléka van erről meggyőződve. Mindezek ellenére a nyugat-európaiak jelentős többsége úgy gondolja, hogy hazájuknak be kell fogadnia a menekülteket. Ezt gondolja a németek 79, az olaszok 68 és a spanyolok 67 százaléka, de még a befogadással szemben tartózkodóbb franciák és britek 54 százaléka is. Ugyanakkor csak a németek (69 százalék) és a dánok (53 százalék) többsége hisz abban, hogy a hazája elegendő pénzügyi forrásokkal rendelkezik a migránsok fogadásához. 

Osztrák belügyminiszter: "építési jellegű" munkálatok kezdődhetnek az osztrák-szlovén határszakaszon

"Építési jellegű"  munkálatok kezdődhetnek az osztrák-szlovén határ egy szakaszán - jelentette be kedden  a stájerországi Spielfeldnél az osztrák belügyminiszter, aki szerint nem kerítést építenek és nem a határt zárják le, hanem a menekültek rendezett átjutását segítik. Johanna Mikl-Leitner "építési jellegű intézkedésekről" beszélt, de azt nem részletezte, hogy mire készülnek.  

"Nem arról van szó, hogy kerítést építünk a határ mentén, hanem annak a lehetőségnek a megteremtéséről, hogy nagyszámú ember rendezett formában lépje át a határt" - tette hozzá.  Tájékoztatása szerint a tervezés szakasza kezdődött el, a megvalósítás időpontjáról a kormány dönt. A miniszter több kilométeren át elterülő "műszaki zárról" beszélt, amelyet a spielfeldi határátkelő elé terveznek építeni. 

A Die Presse című osztrák lap a belügyminisztériumra hivatkozva azt írta: tervekről és óvintézkedésről van szó. Az újság szerint ha nem is nevezik kerítésnek a tervezett építményt, valójában erről lehet szó. 

A miniszter szerint Ausztria teljesítőképességének határaihoz érkezett, a befogadóhelyek egyre telítettebbek, hiszen többen érkeznek délről az országba, mint ahányan elhagyják Ausztriát Németország irányába. Johanna Mikl-Leitner elmondta: Stájerországban óráról-órára változik a helyzet, jelenleg háromezer és nyolcezer között van a határátlépések száma, azonban azzal kell számolni, hogy ez hamarosan elérheti a 12 ezret is. 

Kijelentette: a menekültek áradata a következő napokban felerősödhet, és nemcsak az időjárási viszontagságokkal kell számolni, hanem azzal is, hogy egyre agresszívabbak lesznek a menekültcsoportok. 

A miniszter arról is beszélt, hogy 2016 januárjára további 200 rendőrt képeznek át határrendészeti munkálatokra. Úgy vélte további kétezer rendőrre lenne még szükség. 

A Stájerországi tartományi vezető Hermann Schützenhöfer szerint a belügyminiszter által bejelentett intézkedés "az első lépés a helyes irányba", hiszen segíti a határvédelmet. A néppárti politikus szerint üdvözlendő minden intézkedés, amely javít a jelenlegi helyzeten. Stájerország már többször kérte a többi tartomány és az állam segítséget a menekülthelyzet megoldásában, a migránsok elhelyezésében és szállításában.

Szlovéniával is egyezségre törekszik Horvátország a migránsok közvetlen szállítását illetően

Szerbia után Szlovéniával is egyezségre törekszik Horvátország a migránsok közvetlen szállítását illetően a belügyminiszter szerint. Miután Zágráb Belgráddal megállapodott a migránsok közvetlen szállítását illetően, Szlovénia felé is sikerült megtennie az első lépést - mondta Ranko Ostojic belügyminiszter újságíróknak kedd este. 

A miniszter arra utalt, hogy a kelet-szlavóniai Tovarnikról egyenesen a horvát határhoz közeli szlovén településre, Dobovára szállította a migránsokat az a horvát vonat, amely kedden délután érkezett meg az állomásra, és amelyen 50 horvát rendőr is utazott.

 Eddig az volt a gyakorlat, hogy a migránsok kiszálltak a vonatból a rigonce-harmicai határátkelő körzetében, a horvát oldalon, majd illegálisan a zöldhatáron keresztül léptek be Szlovéniába, és még több kilométert gyalogoltak a brezicei és dobovai befogadóállomásokra. 

Most a vonat egyenesen Dobovára viszi a migránsokat, ahol átszállítják őket egy szlovén vonatra, amellyel továbbutazhatnak egészen az osztrák határ melletti sentilji tranzitközpontba. A szlovén hatóságok már a vonaton elvégzik a bevándorlók regisztrációját.    

Sidről (Szerbia) közvetlenül a bródi (Slavonski Brod) téliesített tranzitközpontba szállítják majd a migránsokat, amely egyszerre ötezer ember befogadására lesz alkalmas. Ranko Ostojic a sajtónak úgy nyilatkozott: Horvátország számára az a legfontosabb, hogy továbbszállítsa az embereket, és azok egy-két napnál tovább nem tartózkodjanak az országban. 

A tárcavezető arról is beszélt, hogy megérti a szlovénokat, hisz Horvátország is így viselkedett a migránsválság elején Szerbiával, miután azok a magyar-szerb zöldhatárhatár lezárása után a horvát határra irányították a Közel-Keletről érkező bevándorlókat. Szlovénia azzal vádolta meg Horvátországot, hogy bejelentés nélkül a zöldhatárra viszi a migránsokat, és nem európai módon kezeli a migrációs válságot. Ostojic azt is elmondta, hogy Horvátország eddig 70 millió kunát (3 milliárd forint) költött a migránsválság kezelésére.

Százöt éves afgán bevándorló érkezett Horvátországba
Százöt éves afgán bevándorló érkezett a kelet-horvátországi Opatovacra tizenöt hozzátartozójával együtt - közölte kedden Domagoj Dzigumovic rendőrségi szóvivő. Az idős asszony Bapskánál lépte át a szerb-horvát határt, ahonnan az opatováci befogadóállomásra szállították. Ott sorban állt, és arra várt, hogy regisztrálják, valamint beengedjék a tábor területére. Amikor kiderült kora, a táborban működő vöröskereszt munkatársai azonnal pártfogásukba vették, és egy fűtött sátorban helyezték el, ahol orvos is megvizsgálta. Az idős asszony egy boldogabb jövő reményében családjával Svédországba készül - írták a horvát lapok.

Horvát miniszterelnök: a török választások után csökkenhet a migránsok száma

A török parlamenti választások után csökkenhet a  Horvátországba érkező migránsok száma - mondta Zoran Milanovic horvát miniszterelnök újságíróknak kedden. A kormányfő közvetve arra utalt, hogy a választások nyomán Németország megegyezésre jut Törökországgal a menekültek befogadásáról. 

Milanovic kijelentette: Horvátország nem lesz gyűjtőközpont. A brüsszeli migrációs csúcs előtt 100 százalékig volt  biztos ebben, most azonban  már 105 százalékig biztos - mondta. "Tíz nap múlva, november 1-jén Törökországban választásokat tartanak, majd meglátják, utána milyen változások lesznek" -  fogalmazott a miniszterelnök 

Milanovic úgy értékelte, hogy a horvát  hatóságok az elmúlt másfél hónapban jól kezelték a menekültválsággal kapcsolatos helyzetet. "Egyeseknek nem tetszik hogy túl hatékonyak vagyunk" - mondta. "Nem tetszik, hogy túl gyorsan ellátjuk az embereket, megetetjük és elszállítjuk őket  300 kilométerre nyugatra" - tette hozzá. A miniszterelnök azt hangoztatta:  Horvátország "szervezetten, hatékonyan, nyugodtan, valamint emberségesen viselkedett, és jobban végezete a dolgát mint mások."

Szlovénia szigorított határvédelmet helyezett kilátásba

migráns osztrák-szlovén lead
Csak a líbiai partoknál lehet hatékony az embercsempészek elleni fellépés

Az embercsempészek ellen indított Sophia elnevezésű földközi-tengeri európai katonai művelet csak akkor lehet hatékony, ha a líbiai vizeken, sőt magukon a líbiai partokon hajtják végre - jelentette ki kedden a művelet helyettes parancsnoka egy római konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón. "A művelet csak akkor lehet hatékony, ha a források közvetlen közelében dolgozunk, ha a nagy halakat fogjuk el, nem pedig a tengerre szálló kicsiket. Adott esetben líbiai felségterületen kell majd dolgoznunk" - tette hozzá Hervé Bléjean tengernagy.

A földközi-tengeri uniós katonai művelet három hete kezdődött újabb, második szakaszában - amely továbbra is a nemzetközi vizekre korlátozódik - az uniós tengerészeti erő felhatalmazást kapott a csempészek hajóinak megállítására és a csempészek őrizetbe vételére Líbia közelében, de eddig még nem történt beavatkozás - ismerte el a tengernagy.

Hervé Bléjean, a szomáliai kalózok ellen szervezett Atalante európai hadművelet volt parancsnoka figyelmeztetett, hogy az ottani művelet ugyan sikerrel járt a szomáliai helyzet megoldása nélkül, ám ugyanez most nem lehetséges. A Sophia elsődleges célja, hogy megakadályozza a tengeri haláleseteket. De ha ennek nyomán végül Líbiában rekednek a migránsok, akiknek a számát jelenleg 500 ezer és egymillió közöttire becsülik, "csak még rosszabb helyzet jön létre" - mondta a tengernagy.

Ráadásul az embercsempészek jelentős bevételei miatt - egy százszemélyes gumicsónak becsült haszna 67 ezer euró (csaknem 21 millió forint), egy olyan fából készült bárkáé pedig, amelybe 400 utast is bezsúfolnak, 380 ezer euró -, a líbiai gazdaság jelentős része vetette bele magát ebbe az üzletágba. "Becslések szerint egyes partszakaszokon a bevételek 50 százaléka az illegális bevándorlásból származik" - mondta a tengernagy, aki szerint az érintett térségek gazdasági átalakítására is szükség van.

Több mint 705 ezer migráns érkezett az idén Európába a Földközi-tengeren keresztül
Több mint 705 ezer migráns érkezett idén Európába a Földközi-tengeren keresztül, és 3 210 ember vesztette életét vagy tűnt el a veszélyes átkelés során - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kedden Genfben. A sikeresen átkelők közül 562 ezren Görögországban, 140 ezren pedig Olaszországban kötöttek ki. Ezeknek az embereknek több mint fele szíriai származású, tizennyolc százalékuk afgán, hat százalékuk iraki. A menekültek ötöde gyerek. "Dacára a rossz időjárásnak, az érkezők száma továbbra is magas" - közölte a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). A rossz időjárási körülmények miatt a tengeren egyre nehezebbé válik a menekülteket szállító hajók követése és az emberek kimentése.

Egyre több migráns érkezik a nagyvárosokba, így a lakosság túlnyomó része a metropoliszokban sűrűsödik
Egyre többen élnek a városokban, és  ez a szám a migráció miatt is növekszik. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) becslése szerint 2050-re 6,4 milliárd ember fog élni városokban, vagyis 2,5 milliárddal többen mint ma - áll az IOM kedden közzétett, a világ migrációs helyzetével foglalkozó jelentésében. A  dokumentum szerint a városi népességszaporulat új kihívásokat állít majd a kormányok elé. A városfejlesztési tervek során erősebben figyelembe kell venni a bevándorlást, és a migránsok beilleszkedését elősegítő intézkedéseket.. A gyorsan zajló városiasodás, ahogy a növekvő migráció is kockázatokat, de lehetőségeket is  jelent mind az érintett migránsok, mind a közösségek és a kormányok számára - írja a kétévente frissített jelentés, amely ezúttal a városba érkező migránsokra helyezte a hangsúlyt. Az iparosodott államok metropoliszaiban - mint például Sydneyben, Londonban, vagy New Yorkban - a migránsok ma a lakosság mintegy harmadát alkotják, sőt egyes városokban már több mint a felét.

 

Seehofer ultimátumot adott MerkelnekZágráb továbbra is szállítja a migránsokat a szlovén határra - Horst Seehofer...

Szerző: Magyar Hírlap2015. október 27.