Külföld

Seehofer grandiózus csőd miatt aggódik, de Merkel nem hátrál

Németország változtat a menedékjogi eljárásokon

Nagy többséggel elfogadta tegnap a menekültügyi rendszer reformját szolgáló törvénycsomagot a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag. Eközben a német kancellár és a bajor miniszterelnök szembenállása egyre nagyobb hangsúlyokat kap.

Már november első napján életbe léphetnek azok az új német szabályok, amelyeket a berlini kormány előterjesztései nyomán az alsóház, a Bundestag elfogadott. A törvényhozás másik kamarája, a tartományokat képviselő Bundesrat ma szavaz a reformról, amelyet a berlini vezetés a tartományi kormányokkal közösen dolgozott ki.

A változtatások célja a menedékjogi eljárások felgyorsítása és az elutasított kérelmezők mielőbbi távozásának előmozdítása, a menekültstátus megszerzésére esélyes menedékkérők beilleszkedésének támogatása.

„Nem túlzás Európa történelmi próbatételeként felfogni” a menekültválságot, amelynek megoldása egyszerre „nemzeti, európai (uniós) és globális” feladat – mondta Angela Merkel német kancellár tegnap a Bundestagban a délután Brüsszelben kezdődő uniós csúcson képviselendő német álláspontról és a Bundestagban szavazásra bocsátott menekültügyi reformcsomagról szóló beszédében.

A reform új alapra helyezi a menekültügy finanszírozását, a menedékjogi kérelem elbírálásáig fizetett havi 670 eurós fejkvótával a szövetségi kormány átvállalja a tartományoktól a menedékkérők számának és az eljárások átfutási idejének bizonytalanságából fakadó pénzügyi kockázatot, és erősebben támogatja a szociális lakások építését, valamint a felnőtt kísérő nélkül érkező kiskorú menedékkérők ellátását, nevelését. A menekültstátust nagy valószínűséggel megszerző kérelmezők gyorsabb beilleszkedését szolgálják a nyelvi és integrációs tanfolyamok és a munkavállalás lehetőségének szélesítése – mondta a német kancellár.

Mindez azonban messze nem elég a válság megoldásához. Az Európai Unió szolidaritására, a terhek méltányos megosztására épülő közös menekültpolitikára van szükség, és gondoskodni kell a külső határok biztosításáról is, mert „az ellenőrzés jelenleg nem működik” – fogalmazott Angela Merkel.

Merkel beszédével egy időben Münchenben, a bajor tartományi gyűlésben (Landtag) kormánynyilatkozatban ismertette a tartomány vezetésének álláspontját Horst Seehofer miniszterelnök, aki ismét élesen bírálta a berlini vezetést, amiért nem törekszik a menekülthullám feltartóztatására. „A bevándorlás korlátozása nélkül kezelhetetlen a menekültválság, a bevándorlás ügye pedig Németországban kizárólag a szövetségi kormányra tartozik” – hangsúlyozta Horst Seehofer. Figyelmeztetett, hogy Németország és az európai államok közösségének „grandiózus csődjét” okozhatja a bevándorlás korlátozásának elmaradása.

Hangsúlyozta, hogy egyértelmű jelzésekre van szükség Berlinből. Mindenekelőtt egy „politikai nyilatkozat szükséges” a világ nyilvánossága számára arról, hogy még egy olyan gazdag országban is vannak határai a bevándorlásnak, mint Németország, és nem tud befogadni minden érkezőt - mondta az Angela Merkel vezette konzervatív CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke.


Röviden
„Tönkreteszik a magyar kultúrát”

- Horvátország nem épít sem falakat, sem drótkerítést Szerbiával közös határán, hanem külpolitikai lépéseket tesz, saját területén pedig emberségesen bánik a menekültekkel - mondta a horvát külügyminiszter tegnap Opatovacon. Vesna Pusic a Horvátországot sújtó migrációs nyomás óta először látogatott el az opatovaci sátortáborba.

- Tönkreteszik a magyar kultúrát a bevándorlók, ezért nem mindegy, miként viszonyul hozzájuk Budapest – jelentette ki Demján Sándor Budapesten, amikor az Emberi Méltóság Tanácsától átvette az Emberi Méltóságért kitüntetést a művészet és a kultúra önzetlen támogatásáért, valamint a rászorulók felkarolásáért. A vállalkozó nevét viselő alapítvány Migráns Gyermekalapot hozott létre a menekült gyermekek körülményeinek javítására.

- Nyolcan eltűntek, miután egy migránsokat szállító, fából készült csónak összeütközött a görög parti őrség mentésre érkező járőrhajójával, és elsüllyedt az égei-tengeri Leszbosz szigetének közelében.

- A finn hatóságok vizsgálatot folytatnak egy embercsempész-hálózat ellen, amelyet azzal gyanúsítanak, hogy legalább száz bevándorlót juttatott Törökországból Finnországba az elmúlt évben - közölte tegnap a finn határőrség.

- A második világháború óta eltelt időszak legnagyobb humanitárius válságának nevezte a szíriai konfliktust Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a római parlament alsóházában tegnap. A főtitkár Olaszország ENSZ-tagsága hatvanadik évfordulója alkalmából vett részt a képviselőház ünnepi ülésén.