Külföld
Sargentini utasítgatja az EPP-t
A holland képviselő berendelte bizottságába az EU soros elnökségét ellátó Románia illetékeseit
A politikus szerint ugyan nem várható, hogy az Európai Néppárt kizárja soraiból a Fideszt a szerdai politikai közgyűlésén, de úgy látja: nem elég, amit Manfred Weber, az Európai Parlament néppárti frakciójának vezetője a Fidesz jobb útra térítése érdekében tesz. Webernek egyértelmű döntést kell hoznia, hogy merre kormányozza az EPP-t, hagyja-e annak jobbra tolódását - közölte Judith Sargentini.
Sargentini szerint noha az Európai Unió Tanácsa nagy jelentőséget tulajdonít a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok fenntartásának, nem teljesíti ígéreteit, ha nem tudja "behúzni a vészféket", hagyva így, hogy egy tagállam kormánya következmények nélkül sértse meg rendszerszinten az Európai Unió alapértékeit.
"Orbán Viktornak, noha tett gesztusokat, vissza kell térnie a demokrácia útjára. Ezért a nyilvánosság felhasználásával nyomást kell gyakorolni az uniós tanácsra és a tagállamokra" - szögezte le a zöldpárti politikus, aki arra is emlékeztetett: szeptember óta nem haladt előre a magyar hetes cikkely ügye a kormányközi tárgyalásokon. Sargentini szerint azért alakult így a helyzet, mert tulajdonképpen nincs meg a politikai akarat az eljárás lefolytatására. A politikus éppen ezért az EU aktuális elnökségétől, Romániától vár magyarázatot a helyzetre.
Csütörtökön egyébként is a Magyarország ellen folyó hetes cikkelyes eljárás kerül napirendre az Európai Parlamentben, amikor az uniós minisztertanács román elnökségének kell beszámolnia az állampolgári jogok szakbizottságában (LIBE) arról, hogy hogyan haladnak az európai alapértékek és a jogállamiság sérülése miatt indított procedúra tárgyalásával. Az alapjogokért felelős uniós biztos, Frans Timmermans is részt vesz majd az ülésen, tudatta az index.hu.
Judith Sargentini, az eljárás alapjául szolgáló jelentés összeállítója kedden úgy fogalmazott: „berendeltük a román elnökséget”, hogy tegyen egy helyzetjelentést, eddig milyen lépéseket tett az ügyben.
Sargentini többször kifejezte már az elégedetlenségét amiatt, hogy a tanács fél év alatt sem egyezett meg róla, hogy milyen formában és milyen menetrend szerint folytassa az eljárást. Az üggyel foglalkozó „általános ügyek tanácsa” ugyan többször is napirendjére tűzte a kérdést, de az eszmecsere eddig formalitásokról zajlott: például, hogy ha elindul a vizsgálat, meghívhatnak-e külső szakértőket a miniszteri ülésekre, és hogy részt vehet-e ezeken az üléseken az eljárást beindító Európai Parlament képviselője.
„Három-négy román miniszterrel is fölvettem a kapcsolatot az utóbbi hetekben, és úgy látszik, hogy nincs semmilyen tervük az előrehaladásra. Úgy fest, hogy semmit nem fognak csinálni” - mondta az index.hu szerint Sargentini, aki nehezményezte, hogy a tavaly ősszel elnöklő Ausztria sem szentelt kellő figyelmet a magyar ügynek. Az elnökségek hezitálását szerinte többek között az magyarázza, hogy két tagállam: Nagy-Britannia és Lettország blokkolja az eljárást.