Külföld
Rutinosan zsarolja Ankara az uniót
Nem kritikát, hanem a menekültválság kezeléséről szóló, kölcsönösen előnyös alku betartását várja el Törökország Brüsszeltől

Megalázza az Európai Unió Törökországot és ellenségesen viselkedik vele, pedig segítenie kellene a puccskísérlet megrázkódtatásától szenvedő török népet – mondta a török külügyminiszter egy tegnapi német lapinterjúban, amelyben ismét kilátásba helyezte a menekültválság közös kezeléséről kötött megállapodás felmondását. Mevlüt Cavusoglu kiemelte, hogy nemigen volt még tagjelölt, amely annyira komoly erőfeszítéseket tett az uniós tagság megszerzéséért, mint Törökország, de az Európai Unió „egyes részei kizárólag fenyegetnek, sértegetnek, és totális blokád alá vesznek minket”. A „Törökország-ellenességet” mutatja a menekültválság kezeléséről szóló megállapodás is, amelynek értelmében októberben meg kell adni a török állampolgároknak az uniós vízummentességet, „de amikor felhívom a figyelmet az érvényes szerződésekre, hirtelen mindenki ingerülten reagál” – mondta a török diplomácia vezetője. „Az nem lehet, hogy mi mindent megteszünk, ami jó az EU-nak, és semmit sem kapunk cserébe” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy ismét menekültek százezrei érkeznek-e Törökországból az EU-ba, ha októbertől nincs vízummentesség, kiemelte, nem akar a „legrosszabb eshetőségről” beszélni. A megbeszélések az EU-val ugyan folytatódnak, de „az világos, hogy vagy érvényesítjük az összes szerződést, vagy mind félretesszük” – emelte ki.
Elmondta, Ankarában csalódottsággal tapasztalják, hogy bírálják őket azért, mert követelik azt a hárommilliárd eurós támogatást, amelyről megegyeztek az unióval. Ez a pénz „nem nekünk jár, hanem a menekülteknek”, ellátásukra Törökország már 25 milliárd dollárt költött, és több terhet vállalt, mint bármely más ország, az EU-tól viszont „mindig csak azt hallani, hogy »mi vagyunk a főnökök«”. „Ez így nem fog menni, ez a mentalitás helytelen” – jelentette ki.
A június 15-i sikertelen puccskísérlet óta egyébként a török kormány a korábbinál is nagyobb mértékben kiterjesztette a sajtószabadság elleni támadását. Ezt támasztja alá, hogy tegnap lemondott Can Dündar, a Cumhuriyet című kormánykritikus török napilap főszerkesztője. Dündar búcsúkommentárjában azt írta: másfél év alatt több dolog történt vele, mint egész korábbi életében: fenyegetés, fegyveres támadás, letartóztatás, per, börtön. Mint írta, a július 15-i katonai puccskísérletet követően a kormány ellenőrzése alá vonta az igazságszolgáltatást, „amelyben bízni olyan, mint önként guillotine alá feküdni”.
A Dogan hírügynökség tegnapi jelentése szerint kisteherautóba rejtett pokolgép robbant a főként kurdok lakta délkelet-törökországi Diyarbakir tartomány egyik főútjának rendőrségi forgalomellenőrző állomásánál, Sükürlü falu közelében. A hatóságok a kurd autonómiáért 1984 óta fegyveres felkelést folytató Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezetet gyanítják a történtek hátterében, mivel a PKK harminc évvel ezelőtt szintén augusztus 15-én kezdte meg véres támadássorozatát – emlékeztetett a Dogan. A támadás következtében két rendőr és egy civil meghalt, huszonöt ember megsebesült.
A Stimson Center washingtoni kutatóintézet tegnap közzétett jelentéséből az derült ki, fennáll a kockázata, hogy „terroristák vagy más ellenséges erők” kezére kerül több tucat amerikai nukleáris fegyver, amelyet az incirliki török légi bázison tárolnak, nem messze a szíriai határtól.