Külföld
Rövid életű volt a tűzszünet Gázában
A fegyvernyugvás barbár megsértésének nevezte a Fehér Ház, hogy a Hamász péntek reggel izraeli katonákat támadott meg
Fel nem robbant tüzérségi lövedék Gázában – Izrael a Hamászt okolja a tűzszünet csődje miatt (Fotó: Reuters/Finbarr O’reilly)
Miután megegyezés született egy péntek reggel kezdődő, hetvenkét órás humanitárius tűzszünetről a Hamász radikális iszlamista szervezet és a többi palesztin frakció, valamint Izrael között a Gázai övezetben zajló harcokban, a fegyvernyugvás csak két órát tartott. A meghirdetett, reggel nyolc órai időpont után újra megszólaltak Izraelben a légvédelmi szirénák, az iszlamisták a Gázai övezettel szomszédos izraeli területeket lőtték. A Háárec szerint Izrael tájékoztatta Robert Serryt, az ENSZ megbízottját, hogy Jeruzsálem befejezettnek tekinti a tűzszünetet. A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint „a Hamász és a gázai terrorszervezetek ismét durván megsértették a tűzszünetet, noha amellett ezúttal az ENSZ főtitkára és az Egyesült Államok külügyminisztere előtt is elkötelezték magukat”.
A hadsereg szerint Rafahnál egy alagútból hamászos fegyveresek támadtak az izraeli katonákra, noha a fegyverszünet feltételeként a palesztinok elfogadták, hogy Izrael tovább folytathatja az alagutak felszámolását. A fegyveresek rajtaütöttek egy alagutak felszámolásával foglalkozó izraeli egységen, egy öngyilkos harcosuk felrobbantotta magát a katonák közelében. A közelharcban a palesztinok magukkal vittek egy izraeli katonát. Az egyenruhás elrablása az egyik tévécsatorna szerint a tűzszünet életbe lépése után másfél órával történt.
A Hamász azt állítja, hogy mindez a tűzszünet életbe lépése előtt történt, de ezt az izraeli hadsereg cáfolta.
A washingtoni Fehér Ház a humanitárius tűzszünet barbár megsértésének nevezte és elítélte tegnap, hogy a Hamász a jelentések szerint izraeli katonákra támadt, és sürgette a feltételezhetően elhurcolt izraeli katona szabadon bocsátását.
Megkötésekor az ENSZ-főtitkár és az amerikai külügyminiszter úgy vélekedett a most megsértett fegyverszünetről, hogy az kritikusan fontos az övezet civil lakossága számára, hogy egy kicsit fellélegezhessenek a rengeteg erőszak után.
Izrael budapesti nagykövetsége a Facebook-profilján közzétett egy összegzést, amelynek adatai szerint július 15. óta a Hamász többször sem volt tekintettel a bejelentett tűzszünetekre.
Izraelben a tegnapi lapok megkezdték a hadjáratot összegző jelentéseik nyilvánosságra hozatalát. Eszerint az országban három civil vesztette életét, hatvanegy izraeli katona esett el, továbbá 1357 sebesült meg. Izraelben mintegy háromszázezren menekültek el az övezet szomszédságában otthonaikból az ország északi részére. Az övezetből 2925 rakétatámadást hajtottak végre izraeli területek ellen.
Palesztin források szerint a gázai halálos áldozatok száma mintegy ezernégyszáz, közülük – a gázai egészségügyi szervek jelentése szerint – 861 civil, ebből 261 gyermek és 135 nő. Az övezetben 4025 házat romboltak le, és további 4565 épület sérült meg, négyszáznegyvenezren kényszerültek elmenekülni az utcai harcok elől.
Izrael július 8-án kezdett hadműveletet a Gázai övezet iszlamista erői ellen. Az Erős Szikla fedőnevű offenzívának kettős célja van: csapást mérni a Hamászra, és csökkenteni az Izraelre irányuló rakétatámadások számát. A hadművelet előzménye az volt, hogy három izraeli, valamint egy palesztin tizenéves elrablását és brutális meggyilkolását követően megnőtt a feszültség Izrael és a palesztinok között, az izraeli hatóságok sok palesztint, főleg Hamász-tagot őrizetbe vettek, a palesztinok pedig fokozták az izraeli területek elleni rakétatámadásokat. A június 12-én elrabolt három tizenévest 30-án találták meg egy aknában. Szakemberek szerint csak rövid idő telt el az elrablásuk és a megölésük között. Az eltűnésüket követő napon az izraeli nyomozók már tudták, hogy két, a Hamászhoz tartozó fegyveres hurcolta el őket, de az elkövetőknek nyomuk veszett. A gyilkossággal gyanúsított huszonkilenc és harminchárom éves palesztin férfi már éveket töltött izraeli börtönökben. Palesztin források szerint az izraeli katonák rajtaütöttek a gyanúsítottak hebroni házain, akik a feltételezések szerint azért ölték meg az izraelieket, majd ásták el holttestüket, hogy később a kiadatásukért fogolycsere-tárgyalásokat kezdjenek az izraeli börtönök palesztin rabjaiért. A Hamász tagadta közvetlen részvételét az akcióban. Ugyanakkor július 2-án arab tizenéves holttestére bukkantak Jeruzsálem erdős részén. A rendőrség nem tartja kizártnak, hogy az áldozatot Kelet-Jeruzsálemből rabolhatták el bosszúból a három izraeli tizenévesért.