Külföld
Robert Fico pártja győzött, de elvesztette többségét
Az MKP nem jutott be a szlovák parlamentbe
A Szlovák Köztársaság megalakulása óta hetedik parlamenti választás érdemi fennakadások nélkül, korrekt körülmények között zajlott - jelentették be a választási bizottság sajtótájékoztatóján.
A voksolás eredményeinek lezárása a tervezetthez képest azért késett, mert egy Pöstyénhez (Piestany) közeli településen, Vágborin (Borovce) felmerült annak gyanúja, hogy egy választópolgár kétszer voksolt. Az esetet vizsgálja a rendőrség, a vonatkozó szabályozások miatt azonban az ott leadott szavazatokat nem számították bele a végeredménybe. Ezeknek a voksoknak a száma nem befolyásolhatta volna érdemben a választási eredményt - hangzott el a választási bizottság sajtótájékoztatóján.
Cseh politikusok szerint nehéz lesz új kormányt alakítani
Nagyon nehéz lesz új kormányt alakítani Szlovákiában a szombati parlamenti választás eredménye alapján - vélekedtek vasárnap a cseh politikusok. Egy stabil szlovák kormány felállása Csehország számára is nagyon fontos - mutatnak rá Prágában -, hiszen júliustól fél évig Szlovákia tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét. "Azt kívánom Szlovákiának, hogy mihamarabb erős és stabil kormány alakuljon, amellyel mint legközelebbi szomszédok, az EU és a V4-ek keretein belül továbbra is szorosan együtt tudunk működni" - írta Bohuslav Sobotka miniszterelnök sajtónyilatkozatában. Egy stabil szlovák kormány létrehozása Csehország számára is rendkívül fontos. "Az új szlovák kormány az év közepétől elnökölni fog az Európai Unióban, s a Cseh Köztársaság kész minden segítséget megadni ehhez a feladathoz" - közölte Sobotka nyilatkozatában. "Nagyon nehéz lesz Szlovákiában, ha nem egyenesen lehetetlen, értelmes kormányt alakítani" - szögezte le Pavel Belobrádek kormányfőhelyettes a Twitter közösségi portálon megjelent bejegyzésében. "A szlovák kormányzat stabilitása a Cseh Köztársaságnak is érdeke, elsősorban a soron következő szlovák EU-elnökség miatt, amely idején olyan kérdéseket kell megoldani, mint a migrációs válság vagy a brit EU-népszavazás eredményének következményei" - mutatott rá Pavel Fiala, az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt elnöke. Pavel Telicka, az ANO mozgalom EP-képviselője a Twitteren feltette a kérdést: "Megismétli Szlovákia a Cseh Szociáldemokrata Párt tragikus hibáját, amely a cseh EU-elnökség idején buktatta meg önzően a cseh kormányt, vagy pedig a szlovák pártok képesek lesznek megegyezni egy új kormányban?" Jirí Dienstbier cseh emberi jogi miniszter szerint Robert Fico kormányfő és a Smer elnöke hibát követett el, amikor a választási kampányban túlhangsúlyozta a migrációs témát. "A szociáldemokraták nem vehetik át a szélsőségesek témáit és retorikáját, ezzel elvesztik saját támogatásukat, és megnyitják a teret a szélsőségesek előtt" - jegyezte meg Dienstbier a Twitteren. "A szlovák választási lecke úgy szól: a populizmus nem kulcs a kormányzáshoz, inkább csak a szélsőségesek, a még populistább és még szélsőségesebb politikai szubjektumoknak nyit utat" - csatlakozott Dienstbierhez Pavel Telicka, aki korábban Csehország EU-biztosa is volt.
A szombati parlamenti választáson 2 millió 648 ezer 184 szavazásra jogosult szlovák állampolgár adta le voksát, ez 59,82 százalékos választási részvételt jelent. Ez csaknem egy százalékponttal több, mint amennyi a 2012-es előre hozott parlamenti választásokon volt, ugyanakkor a szlovákiai parlamenti választások történetében az alacsonyabbak közé tartozik.
A választásokon a legtöbb voksot Robert Fico kormánypártja kapta, az Iránynak a szavazatok 28,28 százalékát sikerült megszereznie, ez 49 parlamenti mandátumot jelent számukra. Ez mintegy harmadával kevesebb, mint amennyivel jelenleg Ficóék a 150 fős pozsonyi parlamentben rendelkeznek, és nem teszi lehetővé számukra, hogy önállóan alakítsanak kormányt.
A hivatalos végeredmény szerint a voksoláson a második helyen a Szabadság és Szolidaritás nevet viselő liberális mozgalom végzett a szavazatok 12,1 százalékával, ez a Richard Sulík vezette liberálisoknak 21 képviselői mandátumot jelent. A harmadik helyen a populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom végzett Igor Matoviccsal az élén, a Daniel Lipsic nevével fémjelzett Nova párt jelöltjeit is listáján indító mozgalom a voksok 11,02 százalékát kapta, ez 19 képviselői helyet jelent majd.
A negyedik legjobb eredményt az Andrej Danko vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) érte el a szavazatok 8,64 százalékát és 15 képviselőt szerezve, az ötödik helyre pedig meglepetésként a Marián Kotleba vezette, a szlovák sajtó által szélsőjobboldaliként jellemzett Mi Szlovákiánk - Néppárt (LS-NS) futott be 8,04 százalékkal, ami 14 mandátumot jelent számukra.
A hatodik helyre a Boris Kollár vállalkozó vezette Család vagyunk (Sme rodina) nevet viselő, tavaly novemberben alakult, politikai irányultságát tekintve nehezen behatárolható csoportosulás futott be a szavazatok 6,62 százalékát megszerezve, ennek alapján ők 11 képviselői hellyel rendelkeznek majd. A hetedik helyen ugyancsak bejutott a törvényhozásba Bugár Béla vegyes pártja, a Most-Híd, amely a voksok 6,5 százalékát kapta meg, ami szintén 11 képviselői helyet jelent. A parlamentbe került pártok listáját egy eddig parlamenten kívüli új párt, a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) kilépett Radoslav Procházka által alapított Háló (Siet) végzett, nekik a választók 5,6 százaléka szavazott bizalmat, aminek köszönhetően 10 képviselőjük lesz az új törvényhozásban.
Az új pozsonyi parlamentbe nem jutott be a Berényi József vezette Magyar Közösség Pártja (MKP), amelyre a választók 4,04 százaléka adta szavazatát. Ugyancsak a parlament kapuin kívül rekedt a szlovákiai politika két másik, évtizedeken át meghatározó szerepet betöltő veteránja, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), amelyre a választók 4,94 százaléka voksolt és a Szlovák Kereszténydemokrata Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS), amely szinte kimutathatatlan, 0,26 százalékos eredményt ért el.
Az Irány választási győzelme pirruszi (vereséggel felérő) győzelemként értékelhető, tekintve, hogy Ficóék számára az erőviszonyok egy koalíciós kormány létrehozását is kérdésessé teszik. A meglepetések választásaként jellemezhető szombati voksolás az ellenzék számára sem mutat jobb eredményt, mivel soraik teljesen átrendeződtek, és a hagyományos jobboldali pártok térvesztésének következtében még egy sokpárti koalíció esetén sem tudnának többségi kormányt alakítani. Az eredmények tükrében patthelyzet körvonalazódik, minimálisra szűkült annak lehetősége, hogy egy valamennyire is stabil kormánykoalíció jöjjön létre.
Patthelyzet körvonalazódik az eredmények tükrében, előre hozott választás sem kizárt
Patthelyzet körvonalazódik a szombaton tartott szlovákiai parlamenti választások nem hivatalos végeredményeinek tükrében, a törvényhozásba belépőt nyert nyolc párt közti erőviszonyok a minimálisra szűkítették annak lehetőségét, hogy egy valamennyire is stabil kormánykoalíció jöhessen létre.
Bár a meglepetések választásaként jellemezhető szombati voksolást sikerült megnyernie Robert Fico kormánypártjának, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) parlamenti mandátumainak több mint harmadát elveszítette, és távolról sem biztos, hogy sikerül majd kormányt alakítania. Hasonló a helyzet Ficóék ellenzékével is, melynek sorai teljesen átrendeződtek, és a hagyományos jobboldali pártok térvesztésének következtében még egy sokpárti koalíció esetén sem tudnának többségi kormányt alakítani. A kialakult erőviszonyok a külső támogatással kormányzó nemzeti-baloldali koalíció lehetőségétől kezdve egy hivatalnoki kormány megalakításán keresztül az előre hozott választásokhoz vezető patthelyzet kialakulásáig viszonylag sok lehetőséget vetítenek előre, azonban ezek mindegyike a politikai instabilitást hordozza magában.
A választások hivatalos végeredményének kihirdetése után harminc nappal először összeülő új összetételű, 150 fős pozsonyi parlamentben az Iránynak 49 képviselői mandátuma lesz. Robert Fico a pártja által elért eredményről azt mondta: jobb szereplésre számítottak, de tény, hogy a választásokat megnyerték, ami arra kötelezi őket, hogy megpróbáljanak kormányt alakítani. Nem konkretizálta, hogy mely pártokat készülnek megszólítani koalíciós ajánlattal, azt azonban egy vasárnapi televíziós vitaműsorban elmondta: a lehetőségek palettáján öt párt van, ezek közé egyértelműen nem tartozik a populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom - amelynek vezetőjével, Igor Matoviccsal a választások előtt Ficónak késhegyig éleződő konfliktusai voltak -, de Fico kizárta az együttműködés lehetőségét a szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk - Néppárttal is.
Az ötödikként befutó, Marián Kotleba vezette, 14 képviselői mandátumot szerzett párttal való együttműködéstől egyébként az összes parlamentbe került párt elzárkózott, még az Andrej Danko vezette, az utóbbi években jelentős arculatváltáson átesett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is, amelynek elnöke Kotlebáékon kívül senkit sem zárt ki az együttműködés lehetőségei közül, és a negyedik legjobb eredményének köszönhetően 15 széket kap majd az új pozsonyi törvényhozásban.
A voksoláson második legjobb eredményt elért liberális Szabadság és Szolidaritásnak (SaS) 21 képviselői széke lesz, és amennyiben Fico nem tud kormányt alakítani, az új kabinet megalakítására ennek a mozgalomnak az elnökét, Richard Sulíkot kérhetik fel.
Az SaS egy sokpárti koalíció esetén a harmadikként végzett, és 19 képviselői széket szerzett OLaNO-nál, és a Boris Kollár vállalkozó vezette, politikailag besorolhatatlan újoncnak számító, 11 parlamenti széket magáénak tudó Család vagyunk (Sme rodina) kezdeményezésnél kopogtathat, illetve az eddig ugyancsak ellenzéki Most-Híd vegyes pártnál is, amely 11 képviselői mandátumot szerzett, de korábban Robert Fico pártjával sem zárta ki az együttműködés lehetőségét. Bugár Béla, a Most-Híd elnöke egyébként a választások eredményeire reagálva azt mondta: véget értek a reformpárti kormányról szóló álmok. Az SaS vezetője egy sokpárti kormány megalakításánk szándékával akár a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) kilépett Radoslav Procházka alapította, a voksoláson 10 képviselői helyet szerzett Hálót (Siet) is megszólíthatja, ám ilyen esetben is csak egy kisebbségi kormány megalakításának elvi esélyéről lehetne beszélni.
A szombati parlamenti választás után előállt bizonytalanságot és egy előre hozott választás esélyét jól mutatja Rastislav Tóth politológus vélekedése, aki a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségnek úgy nyilatkozott: a választások a második lehető legrosszabb módon végződtek, az első az lett volna, ha húsz párt jut be a törvényhozásba, fejenként öt-öt százalékkal.