Külföld

Részben alkotmányellenes a lengyel alkotmánybíróságról szóló törvénymódosítás

Több napig tárgyalták az ügyet a bírák

Több pontban alkotmányellenesnek találta csütörtökön a lengyel alkotmánybíróság a róla szóló újabb törvénymódosítást, amelyet júliusban fogadott el a kormánytöbbség. A testület döntését viszont a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt már a kihirdetése előtt törvénybe ütközőnek minősítette.

A törvénymódosításról az elvileg 15 tagú testület 12 tagja - ezen belül három, a PiS által megválasztott, és a meghozott döntést ellenző - bíró tárgyalt az utóbbi napokban a nyilvánosság kizárásával. A bírák a július közepén elfogadott, augusztus 16-án hatályba lépő módosítást vizsgálták, amely ellen három ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO), a Modern (Nowoczesna) és a Lengyel Parasztpárt (PSL), valamint a lengyel emberjogi szóvivő és a legfelsőbb bíróság elnöke nyújtott be alkotmánybírósági panaszt. A törvényt az Európai Bizottság is kifogásolta.

Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint az újból módosított jogszabály többek között abban a pontban ütközik a lengyel alkotmányba, hogy továbbra sem lépteti hatályba a március 9-i alkotmánybírósági döntést. Alkotmányellenesnek minősítette a testület azt is, hogy a nagy súlyú ügyek kivételével érkezési sorrendben kellene vizsgálnia a hozzá benyújtott panaszokat, valamint azt, hogy az államfő által beiktatott bírákat az alkotmánybíróság elnöke köteles bevonni a testület munkájába.

Az utóbbi pont arra vonatkozik, hogy a PiS kormányra lépése után érvénytelenítette a PO-PSL kormány által a röviddel a parlamenti választások előtt megválasztott bírák jelöltségét, és öt új saját bírót választott. Az államfő mind az ötöt beiktatta, de az alkotmánybíróság eddig csak hármuk beiktatását ismerte el, a többiek nem vesznek részt a testület munkájában.