Külföld
Renzi: Az EU-nak meg kell újulnia
Az olasz kormányfő német és francia kollégájával találkozik
Renzi Facebook-oldalán hétfőn közzétett posztjában úgy vélte: "könnyű mindent Európára fogni, sokkal nehezebb egy másik Európa létrehozására törekedni, amely jobban figyel az értékekre és kevésbé a pénzügyi hatalmasságokra".
Olaszország vezető szerepre törekszik az unióban
A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint Olaszország vezető szerepet akar betölteni az unióban, miközben gazdaságát az összeomlás fenyegeti.
Kiss J. László az M1 aktuális csatorna hétfő esti műsorában azt mondta, az unió megújítására két megoldás körvonalazódik: a pragmatikus forgatókönyv szerint - amelyet Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, illetve Angela Merkel német kancellár képvisel - nem kell átalakítani az intézményrendszert, hanem erősíteni kell az unió cselekvőképességét egyebek közt a védelempolitikában és a menekültpolitikában.
Az olaszok azonban más megközelítést javasolnak: Matteo Renzi kormányfő betöltené a britek kilépésével keletkező politikai űrt, és vezető hatalommá tenné országát Németország ellenpólusaként - tette hozzá.
Kiss J. László felhívta a figyelmet arra, hogy az olasz gazdaságot az összeomlás fenyegeti, a bankrendszerben is nagy gondok vannak a rossz hitelek miatt, és Olaszország nem Görögország méretű, ezért egy gazdasági összeomlás az egész uniót magával ránthatja.
A három politikai vezető a Brexitet középpontba állító találkozó helyszínéül Ventotenét választotta, ahol Altiero Spinelli olasz újságíró és társai megalkották a Ventotenei kiáltványt, amelyet a történészek az európai föderalizmus egyik alapító okiratának tartanak. Ezt követően az Európai Unió Sophia elnevezésű tengeri misszióját koordináló egyik repülőgép-hordozón, a Garibaldin folytatták az eszmecserét. Renzi szerint ezek a szimbólumok értékeket és konkrét elkötelezettségeket egyaránt közvetítenek.
Az olasz kormányfő úgy vélte, Európának a közös védelmi, az oktatási és a kulturális politika területén kellene többet befektetnie, és arra kellene törekednie, hogy megszabaduljon a bürokratikus szabályoktól.
A három vezető elsősorban arra törekszik, hogy közös álláspontot alakítson ki a jövő hónapban Pozsonyban esedékes EU-csúcsra.
"Nagy-Britannia kilépése nem vezet az Európai Unió végéhez"
Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése nem fog az európai közösség összeomlásához vezetni - szögezte le Renzi a csúcstalálkozót követően a Garibaldi repülőgép-anyahajó fedélzetén tartott közös sajtótájékoztatón.
Renzi közölte, Brüsszel "új fejezetet kíván nyitni" azzal, hogy a jövőben a közös biztonság- és védelempolitikára, valamint a gazdasági növekedésre kíván összpontosítani. Hozzátette, a szélsőséges iszlamista erőszakkal szembesülő Európa számára "abszolút prioritás" a hírszerzés információinak megosztása és a biztonság fokozása.
A súlyosan eladósodott Olaszország, amelynek gazdasága csekély mértékben növekedett az euró 1999-es bevezetése óta, többször is az EU szigorú költségvetési szabályainak lazítása mellett tört lándzsát. Mind Renzi, mind Hollande nagyobb rugalmasságot akarnak elérni e téren, hogy segítsék a növekedés beindítását. Ezzel szemben Merkel a szabályok betartása mellett áll."Úgy véljük, hogy Európa nem a probléma, hanem a megoldás. A populisták szerint kétség kívül minden bajért az Euerpai Unió okolható. Európa, illetve az EU azonban a legnagyobb lehetőség, amely a jövő generációk előtt áll. Nem bizonytalaníthatjuk el őket a Brexit miatt" - jelentette ki.
"Könnyű vitát szítani és sajnálkozni, kifogásokat és bűnbakot keresni. Mára Európa ideális bűnbakká vált. Ha gond van, akkor az Európa bűne" - fogalmazott az említett vádakra utalva, és leszögezte, hogy "Európa a béke, a szabadság és a virágzás".
Hollande: Heg kell küzdeni a nacionalista tendenciákkal
Hollande azt hangsúlyozta, hogy Európa jövője csak akkor lehet az "egység és kohézió", ha az európai és nemzeti vezetők megküzdenek a "nacionalista tendenciákkal", a széthúzással, az önzéssel és a befelé fordulással. Felszólította "az európaiakat és vezetőiket", hogy határolódjanak el a brit kilépési szavazás nyomán kialakult nacionalista irányzattól.
Hollande azt is hangsúlyozta, hogy most, a terrortámadások sorozata után minden korábbinál nagyobb szükség van a közös európai védelemre. A szíriai helyzetre kitérve kijelentette, hogy "a nemzetközi közösség megszégyenül", ha nem tesz semmit a humanitárius válság feltartóztatására Aleppónál.
Merkel: Több európai együttműködés kell
Merkel szintén rámutatott, hogy több európai együttműködés kell az "óriási kihívások előtt álló" EU belső és külső biztonságáért, a menekültválság kezeléséért, és ennek érdekében lényeges a Törökországgal kötött megállapodás. "A törökök segítsége nélkül az EU nem tud győzni az embercsempészek elleni harcban" - jelentette ki. Az együttműködés Törökországgal szerinte jó, de elismerte, hogy még sokat kell tenni a migránsválság megoldásáért.
Az olasz partvédelem egyedül nem képes ellenőrzés alatt tartani a tengeri határokat - tette hozzá.
Az unió előtt álló egyik kihívással, a munkahelyek és a növekedés kérdésével a munkavacsora során foglalkoznak - közölte.