Külföld

Rendkívüli ülést tart a külügyi bizottság a Tudose-nyilatkozat ügyében

Sajtóértesülések szerint benyújtja lemondását a román kormányfő

Mihai Tudose román miniszterelnök elfogadhatatlan és megbocsáthatatlan nyilatkozata miatt Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke kedd délután három órára összehívta a testület rendkívüli ülését - közölte a Fidesz-frakció hétfőn az MTI-vel. Mihai Tudose tagadja, hogy akasztást emlegetett volna, azt állítja, hogy csak az állami hatóságok mandátumáról beszélt, amikor a zászló melletti lengésről és lobogásról nyilatkozott.

Tudose tagadja, hogy akasztást emlegetett volna
Mihai Tudose román miniszterelnök hétfőn azt mondta: nem beszélt akasztásról, amikor múlt héten az erdélyi magyar pártok autonómianyilatkozatát kommentálta. 
Tudose leszögezte: románként határozottan fenntartja álláspontját, hogy semmilyen szinten, még békés egyeztetéseken sem képezheti alku trágyát Románia területi integritása, nem lehet szó Románia valamely részének autonómiájáról.
"Amikor a zászlón való lengést említettem, az állami hatóságokra utaltam, amelyeknek alkalmazniuk kell a törvényt. Az ő mandátumuk fog a zászló mellett lobogni, ha nem szereznek érvényt a törvénynek. Erről beszéltem, nem valakinek a felakasztásáról" - jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottságának ülésére érkező román kormányfő.
Tudosét újságírók hada várta a pártszékház előtt, ahova a közte és Liviu Dragnea PSD-elnök közötti konfliktus rendezése érdekében hívták össze a párt vezetőségét. A tanácskozás tétje az, hogy második miniszterelnökétől is megvonja-e a bizalmat a PSD. Tudose azonban nem akarta kommentálni egy újabb kormányválság kirobbanásának lehetőségét, csak a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos, magyar-román diplomáciai feszültséget okozó, szerinte "félreértett" nyilatkozatát pontosította.

A román kormányfő szerda este a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatban egyebek mellett azt nyilatkozta a Realitatea hírtelevíziónak: "Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor, nem tudom milyen nap alkalmából, zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is".
A parlament honlapján elérhető adatok alapján a külügyi és a nemzeti összetartozás bizottsága együttesen ülésezik majd kedden.
Vasárnap az MSZP is kezdeményezte a két testület összehívását az ügyben.

Provokációnak minősítették a Hatvannégy Vármegye akcióját

A román külügyminisztérium provokációnak nevezte és közleményben ítélte el a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) múlt hétvégi akcióját, amelynek során a szervezet aktivistái székelyzászlóval takarták le a feliratot és a címert Románia budapesti nagykövetségének bejáratánál.

A hétfői közlemény szerint egy revizionista programot hirdető szervezet nemzeti jelképeket meggyalázó cselekedetéről van szó, amely a román külügyminisztérium szerint ellentmond a diplomácia kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezménynek és teljességgel elfogadhatatlan.
Bukarest felkérte a magyar hatóságokat, hogy biztosítsák a román külképviselet épületeinek és személyzetének sérthetetlenségét, erről pedig párbeszédet akar folytatni Magyarország bukaresti nagykövetével.

A romániai sajtó szerint Tudose benyújtja lemondását
Benyújtja lemondását Mihai Tudose román miniszterelnök, miután pártja, a 2016 decemberi parlamenti választásokon győztes Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottsága megvonta tőle politikai támogatását - állította hétfőn több román hírforrás zárt ajtók mögül kiszivárgott értesüléseikre hivatkozva. Elődjéhez, a tavaly júniusban leváltott Sorin Grindeanuhoz hasonlóan Tudose a párt elnökével, Liviu Dragneával került konfliktusba. A pártülésen állítólag Tudose felajánlotta lemondását, amit a hírek szerint a többség elfogadott. A miniszterelnök lemondása a PSD politikai ellenfelét, a jobboldali Klaus Iohannis államfőt hozza helyzetbe, akit az alkotmány nem kötelez arra, hogy harmadszor is a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező PSD jelöltjét bízza meg kormányalakítással.

"A román hatóságok folyamatosan együttműködési készségüket hangoztatták a Budapesttel folytatott párbeszédben" - olvasható a közleményben, amely szerint a román fél elvárja, hogy Magyarország egy valódi stratégiai partnerség és a két ország közti alapszerződés jegyében viszonyuljon a kétoldalú kapcsolatokhoz.

Teodor Melescanu, a román diplomácia vezetője a magyar hatóságokhoz intézett felhívást magyarázva az Antena 3 hírtelevíziónak azt mondta: a budapesti román nagykövetséget nem őrzik.
"A román címer a kerítésen kívül van, közterületen, semmi sem akadályozza elérését. Románia nagykövetségét nem őrzik, éppen ezért kértünk intézkedést. Nincs miért megijedni, senki sem hatolt be az udvarra, de meggyalázták Románia egy nemzeti jelképét, amely a nagykövetséget jelző táblán található" - mondta a román külügyminiszter.

A Krónika című erdélyi napilap szerint a HVIM néhány aktivistájának pénteki akciójáról Marius Pascan, az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) szenátorának Facebook-bejegyzése alapján értesült a történtekről a román sajtó. Pascan felszólította a román hatóságokat, hogy "ne hunyászkodjanak meg gyáván", hanem kérjenek magyarázatot a történtekre, többek között Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől.
"Ezek az akciók veszélyesek, és könnyen radikalizálódhatnak, ha nem akadályozzák meg azonnal. De meglehet, hogy éppenséggel Budapest érdeke mesterségesen feszültséget szítani a kétoldalú kapcsolatokat illetően. De meglehet, hogy éppenséggel Budapest érdeke mesterségesen feszültséget szítani a kétoldalú kapcsolatokat illetően. Szerintem nem kellene passzívnak maradnunk, lehajtanunk a fejünket a nagy egyesülés centenáriuma évében" - idézte a Traian Basescu volt államfő vezette PMP szenátorát a Krónika.