Külföld

„Rendkívüli lehetőség Trump elnöksége”

Az elektorok hivatalosan is leadták szavazatukat Barack Obama utódjára

Megvan a lehetősége Donald Trump­nak arra, hogy egy tekintélyes elnökként vonuljon be a történelembe – mondta a megválasztott amerikai elnökről Henry Kissinger volt külügyminiszter.

Trump-ellenes tüntetők 20161220
Trump-ellenes tüntetők New York utcáin (Fotó: Reuters - Darren Ornitz)

„Donald Trump olyan jelenség, amelyhez hasonlót még nem láttak a külföldi országok. Éppen ezért számukra sokkoló, hogy ez az ember lép hivatalba elnökként, ez ugyanakkor egy rendkívüli lehetőség is” – jelentette ki a Nixon-kormányban, majd a Watergate-botrány (1974) után a Gerald Ford vezette adminisztráció­ban a külügyminiszteri posztot betöltő Henry Kissinger. A CBS televízió Face the Nation című műsorában a volt nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta, Donald Trumpnak megvan a lehetősége arra, hogy egy „tekintélyes elnökként vonuljon be a történelembe, egyrészt azért, mert a korábbi vagy akár a hivatalából most távozó elnök kivonta az Egyesült Államokat a nemzetközi politikából, másrészt pedig azért, mert számos szokatlan kérdésre vár választ. A részleges vákuum és a teljesen újszerű, szokatlan kérdések kombinációja pedig lehetővé teszi, hogy valami figyelemre méltó dolog menjen végbe – magyarázta Henry Kissinger. Hozzáfűzte, „nem azt mondom, hogy ez fog történni, hanem azt, hogy ez egy rendkívüli lehetőség”.

A Nobel-békedíjas politikus Vlagyimir Putyinról is megosztotta gondolatait. Mint mondta, az orosz elnök egyértelműen meghatározza és védi országa nemzeti érdekeit, illetve nagyon jó érzékkel, erősen kapcsolódik az orosz történelemhez. „Putyin hideg számítással érvényesíti az orosz nemzeti érdeket, amiről úgy hiszi – egyébként valószínűleg helyesen –, hogy sajátságos elemei vannak” – állította a 93 éves Kissinger.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap köszönetet mondott Kissinger elismerő szavaiért. Mint mondta: „Kissinger nagyon jól ismeri országunkat, és pontosan érti Oroszország ügyeit. Ez nem azt jelenti, hogy ő bármiben is egyetértene Moszkvával, viszont azt egyértelműen jelzi, hogy tudása rendkívül mély és nem felszínes.”

A CBS Face the Nation című műsorában Kellyanne Conway, Trump szenior tanácsadója az elnökválasztásba való feltételezett orosz beavatkozással kapcsolatban elmondta: Barack Obama Hillary Clinton volt demokrata elnökjelölt „csapatának” nyomása alatt áll, akik még mindig nem tudták elfogadni a választás eredményét.

Tegnap az amerikai elektori kollégium ötszázharmincnyolc tagja hivatalosan is leadta szavazatát az Egyesült Államok új elnökére és alelnökére. A szavazás eredményét január 6-án közlik.