Külföld
Rendkívüli állapot a törököknél
Ankara egy ideig félresöpri az emberi jogokat
A török nemzetbiztonsági kabinet ülése után jelentette be, hogy a rendkívüli intézkedés célja „gyors és hatékony lépéseket tenni a demokráciát, a jogállamiságot és az emberek szabadságjogait fenyegető tényezők felszámolására”. Az intézkedést tegnap reggel jelentették be, a parlament pedig még a délután folyamán jóvá is hagyta.
Ezzel összefüggésben Numan Kurtulmus miniszterelnök-helyettes tegnap azt is bejelentette, Ankara felfüggeszti az Emberi Jogok Európai Egyezményének végrehajtását azokban az esetekben, amelyeknél ez más nemzetközi szerződésből fakadó kötelezettségeivel nem ellentétes. Felhívta a figyelmet, Párizs ugyanígy cselekedett a tavaly novemberi terrorakció után.
A török nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) tegnap jelezte, támogatja a kilencvennapos rendkívüli állapot bevezetését. A legnagyobb ellenzéki párt, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) ugyanakkor bejelentette, nem támogatja a rendkívüli állapotot. A MHP támogatása azért figyelemre méltó, mert megfigyelők szerint Erdogan később, a végrehajtó elnöki rendszer elfogadásánál is számít erre a pártra, tekintettel arra, hogy a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) nem rendelkezik az ehhez szükséges kétharmaddal.
A német diplomácia azonban jelezte, nem nézi jó szemmel a múlt pénteki sikertelen puccskísérlet óta Erdogan által végrehajtott tisztogatás mértékét. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter tegnap arra kérte a török vezetést, hogy minél hamarabb szüntesse meg a rendkívüli állapotot, és tartsa fenn a jogállamiságot, mértékkel járjon el a puccskísérletre tett válaszintézkedéseiben.
Ausztria szintén aggodalmának adott hangot, az osztrák külügyminisztérium bekérette a bécsi török nagykövetet. Sebastian Kurz külügyminiszter közölte, „azt szeretnénk tisztázni Hasan Gögüssel, hogy a török helyzet miképpen alakulhat”.