Külföld

Rendkívüli V4-csúcs Macedónia és Bulgária részvételével

Várhatóan a schengeni határok védelmének megerősítéséről is tárgyalnak

Gjorge Ivanov macedón államfő és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök is részt vesz a visegrádi négyek (V4) kormányfőinek rendkívüli találkozóján február 15-án Prágában - közölte Martin Ayrer, a cseh kormány szóvivője. A visegrádi országok Schengen barátai, ezért olyan értelmes alternatívát kell tudniuk felmutatni, amellyel megvédhető a schengeni övezet - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatorna műsorában szerdán.

„A V4-es rendkívüli csúcstalálkozóra meghívtam Bulgária és Macedónia vezetőit is. Fontosnak tartom, hogy ezen országok képviselői is részt vegyenek a V4-ek közös vitájában a határőrizet megerősítéséről az illegális migrációval összefüggésben” - idézte Bohuslav Sobotka cseh kormányfő kijelentését a szóvivő.

Szijjártó: A V4-ek Schengen barátai
A V4-ek Schengen barátai, ezért olyan értelmes alternatívát kell tudniuk felmutatni, amellyel megvédhető a schengeni övezet - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatorna műsorában szerdán.
A politikus kifejtette: azért hívták meg a V4 következő, prágai csúcstalálkozójára Macedóniát és Bulgáriát, mert az EU jelenleg délről védtelen, ezért egy második védvonalat kell létrehozni.  Ezért van szükség e két országra, és furcsa helyzet, hogy a schengeni zóna védelmét két olyan országtól várják, amelyek nem tagjai az övezetnek, sőt az egyikük még az uniónak sem - mutatott rá.
Azzal kapcsolatban, hogy Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke bírálta Magyarországot, Szijjártó Péter közölte: tisztességtelen az EP-elnök magatartása, lenézi a közép-európai országokat, amit kifejezetten sérelmeznek és visszautasítanak.
 Magyarországnak járnak az uniós források, amelyek "nem könyöradományok", hanem a szerződéseken alapulnak - magyarázta. Mint mondta, ehhez semmi köze annak, hogy milyen álláspontot képvisel Magyarország a bevándorlás ügyében. Az EP elnöke "európaiatlan magatartást tanúsít ebben az ügyben" - tette hozzá.
A külügyminiszter kitérve Nagy-Britanniára, elmondta, az EU érdeke, hogy a szigetország az unió része maradjon, "az EU erősebb Nagy-Britanniával, mint nélküle".
Egyes brit elképzeléseket támogat is Magyarország - közölte. Emlékeztetett: hétfőn Budapestre látogat a lengyel miniszterelnök, aki pénteken a brit kormányfővel tárgyal, így közös álláspontot igyekeznek majd kialakítani az ügyben. A Nagy-Britanniában tisztességesen dolgozók érdekeit meg akarják védeni - fűzte hozzá.

A négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - vezetői várhatóan megvitatják a schengeni határok védelmének megerősítésével kapcsolatos kérdéseket, illetve tárgyalnak egy tartalék védővonal kialakításának a lehetőségéről Bulgária és Macedónia déli határain.

A csúcstalálkozón megemlékeznek a visegrádi csoport megalakulásának 25. évfordulójáról is. Sobotka már korábban közölte, amennyiben az Európai Tanács februári üléséig nem fog működni a török-görög határ védelme, a visegrádi országok egy B-tervvel állnak elő, amely megerősítené Macedónia és Bulgária határainak védelmét. Az EU csúcstalálkozójára a V4-ek kormányfői találkozója után három nappal kerül sor.

„Amennyiben az intézkedéseket (Törökország, Görögország, EU) nem sikerülne megvalósítani, akkor a helyzet megoldásának egyik lehetőségét a Bulgária, Macedónia és Görögország közötti határvédelem megerősítésében látom. A határőrizet megerősítéséhez ezeknek az országoknak a V4-ek és az EU többi tagállama is tevékeny segítséget nyújthatna” - mondta szerdán Bohuslav Sobotka. A négy visegrádi ország vezetői - Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák kormányfő - legutóbb december elején Prágában találkoztak. Egyetértettek egyebek között abban, hogy elfogadhatatlan számukra bármiféle „minischengeni övezet” kialakítása.

A V4-ek soros elnöki tisztségét jelenleg Csehország tölti be, így a közös tanácskozásokat is Prága kezdeményezi.