Külföld
Rendeletet írt alá az örmény kormány menesztéséről az államfő
"Társadalmunknak meg kell győződnie arról, hogy az állami szervek teljes mértékben és a törvény betűje szerint folytatják feladataik ellátását"
Az egy hete megválasztott Szerzs Szargszján miniszterelnök, aki előzőleg tíz évig a kaukázusi ország államfője volt, hétfőn mondott le, a megválasztása ellen tizenegy napon át tartó tiltakozó tüntetések hatására.
A tiltakozó mozgalom vezetője, Nikol Pasinján ellenzéki képviselő közölte, hogy átmeneti kormány alakítására készül, és előrehozott választásokat akar elérni. Hétfőn bejelentette, hogy szerdától tárgyalásokat folytat az ügyvezető kormányfőnek választott Karen Karapetján első miniszterelnök-helyettessel, előző miniszterelnökkel.
Karen Karapetján kedden az örmény nemzetbiztonsági tanács előtt kijelentette, hogy Örményország teljesíti a partnereivel szemben vállalt együttműködési kötelezettségeit. Hozzátette: "A korábbiakhoz hasonlóan szigorúak és határozottak leszünk a nemzetbiztonság biztosításnak kérdéseiben."
"Társadalmunknak meg kell győződnie arról, hogy az állami szervek teljes mértékben és a törvény betűje szerint folytatják feladataik ellátását" - hangsúlyozta az ügyvezető kormányfő.
Az alkotmány két évvel ezelőtti módosítása értelmében kibővült a kormányfő hatásköre, az elnök többnyire ceremoniális feladatokat lát el. A módosítás Szerzs Szargszján második elnöki mandátuma után lépett hatályba. A gazdaság stagnálása miatt elégedetlen ellenzék azzal vádolta az orosz elnök közeli szövetségeseként ismert Szargszjánt, hogy mindenáron hatalmon akar maradni. 2018. március 2-án választotta meg a parlament az ország új elnökét, Armen Szárkiszjánt, a leköszönő Szargszjánt pedig miniszterelnöknek április 17-én.
Vlagyimir Putyin egyelőre nem tárgyalt telefonon sem a leköszönt Szerzs Szargszjánnal, sem Karen Karapetjánnal - közölte kedden újságírókkal Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője. Emlékeztetett, hogy hétfő este Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő beszélt telefonon Karapetjánnal.
A Kreml elégedett, hogy az örményországi helyzet nem torkollik bizonytalanságba, és reméli, hogy megmarad a stabilitás és létrejön a politikai konszenzus - jelentette ki Peszkov.
"Minden, ami Örményországban történik, örmény barátaink, partnereink és szövetségeseink belügye" - tette hozzá a szóvivő, aki szerint az örményországi helyzetet nem lehet Ukrajnával összehasonlítani.
Azerbajdzsán kész folytatni a tárgyalásokat a józan örmény politikai erőkkel a karabahi konfliktus békés, a nemzetközi jog elveinek és ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak tiszteletben tartásával történő megoldása érdekében - közölte kedden újságírókkal Hikmet Gadzsijev, az azerbajdzsán külügyminisztérium szóvivője.
Azerbajdzsánban tárgyalt kedden Ilham Aliyev államfővel Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője a kétoldalú kapcsolatok mellett a regionális biztonság kérdéseiről - olvasható az azeri elnökség honlapján.
Peszkov: A Kreml reméli, hogy Örményországban rend lesz és stabilitás
A Kreml azt reméli, hogy Örményországban fennmarad a rend és a stabilitás - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak Moszkvában. "Azt reméljük, hogy az országban fennmarad a rend és a stabilitás és hogy a legközelebbi jövőben, a belátható perspektívában körvonalazódik majd az politikai konfiguráció, amelyben konszenzus jön létre minden, az örmény népet képviselő politikai erő között" - mondta Peszkov a jereváni helyzetről.
A szóvivő megállapította, hogy az örményországi helyzet nem a destabilizáció felé halad, ami "megelégedettségre" ad okot. Mint mondta, mindaz, ami Jerevánban történik az "örmény barátaink, partnereink és szövetségeseink belügye". Peszkov elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök eddig sem Szargszján lemondott miniszterelnökkel, sem Karapetján ügyvezető kormányfővel nem beszélt telefonon.