Külföld
Rakétákat indítottak Oroszországból Ukrajna területére
A támadás okozta veszteségekről egyelőre nem érkezett hír
A rakétákat állítólag az oroszországi Gukovo településről indították és a kelet-ukrajnai Luhanszk megye krasznodoni járásában csapódtak be. Előbb az ukrán média adott hírt a támadásról helyi szemtanúkra hivatkozva. Később a YouTube videomegosztó portálon gukovóiak több kameraállásból, a rakétavetőktől alig néhány száz méterről készített videofelvételeket tettek közzé, amelyeken az látható, hogy rakétasorozatokat lőnek ki Ukrajna irányába. A támadás okozta károkról, veszteségekről egyelőre nem érkezett hír.
Közben második napja nem csitulnak a harcok Donyeck megyében, az orosz határ közelében lévő Marinyivka településnél a terrorellenes erők és a Moszkva-barát szeparatisták között. A kelet-ukrajnai harci cselekményeket figyelemmel kísérő Dmitro Timcsuk ukrán szakértő, a Katonapolitikai Kutatások Központjának vezetője Facebook-oldalán arról számolt be, hogy az ukrán fegyveres erők a szakadárok négy támadását verték vissza. Megsemmisítették a szakadárok három harckocsiját, két páncélozott harcjárművét és 3 gépkocsiját. A lázadó fegyveresek aknavetőkkel támadást intéztek a Luhanszk közelében lévő Metaliszt falu melletti ukrán katonai ellenőrzőpont ellen, valamint harckocsikkal lőtték a terrorellenes erők állásait a luhanszki repülőtér területén. A szakértő értesülései szerint a katonák között nincsenek halottak.
Feszülten telt az éjszaka Donyeckben is - közölte a városvezetés sajtószolgálata. Az éjjel a megyeközpont több körzetében, köztük a repülőtér környékén lövések és robbanások hallatszottak. Délelőttre viszont a csatazaj elcsendesült.
Az elmúlt nap folyamán Luhanszk városában nyolc civil sebesült meg a város több kerületét ért tüzérségi támadás következtében, továbbá 22 lakó- és egyéb épületben keletkeztek károk. A tűzharcok miatt a városban akadozik az áram- és a vízellátás.
Az EP együttműködésre szólítja fel Oroszországot
Működjön együtt Oroszország az Ukrajna által javasolt béketerv megvalósításában, tartsa be a tűzszünetet, és a visszavonulásra biztosított folyosón vonja vissza zsoldosait - követelte csütörtökön Strasbourgban elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament (EP).
A képviselők emellett felszólították az uniós tagállamokat az Oroszországba irányuló fegyvereladások betiltására. Az ukrán gázellátás biztosításához szükségesnek nevezték az uniós támogatást a földgáz áramlási irányának megfordítása révén. Kijelentették, hogy készen állnak az Ukrajnával kötendő szabadkereskedelmi megállapodás ratifikációjára.
A 497 támogató szavazattal, 121 ellenszavazat és 21 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP támogatásáról biztosította az ukrán elnök tizenöt pontos béketervét, amelyben tűzszünet, az orosz zsoldosok visszavonulására szolgáló folyosó létesítése, valamint a súlyos bűncselekményeket el nem követő személyeknek amnesztia szerepel.
Az állásfoglalás elítélte, hogy oroszpárti lázadók és orosz zsoldosok megsértették a júniusi tűzszünetet. Oroszországot a béketerv támogatására, csapatainak az ukrán határról való visszavonására szólította fel, valamint sürgette, hogy Oroszország kötelezze a lázadókat a tűzszünet betartására, a fegyverek letételére és az Oroszországba való visszavonulásra az erre szolgáló folyosón keresztül. Az EP kérte a túszok azonnali szabadon bocsátását, különös tekintettel az Oroszországban fogva tartott Nagyezada Szavcsenko ukrán katonai repülésirányítóra.
A parlament kérte a tagországi kormányokat tömörítő Tanácsot és az EU tagállamait, hogy gondoskodjanak az unió orosz földgázfüggőségének csökkentéséről, és vessenek ki további, a gazdasági, pénzügyi és energiaágazatot érintő szankciókat Oroszországra. A képviselők - miként azt a keddi plenáris vitában Meszerics Tamás LMP-s EP-képviselő javasolta - az Oroszországba irányuló fegyvereladások teljes betiltására is felszólították a tagállamokat.