Külföld

Putyinnal ijesztgeti az unióból kilépni akarókat Cameron

Nem most jött el az ideje a Nyugat megosztásának a brit kormányfő szerint

Az Európai Unióból való kilépés kockázataira figyelmezteti a konzervatív választókat David Cameron miniszterelnök, miközben pártjában egyre hangosabb az elégedetlenkedők kórusa, akiknek London polgármestere lett a karmestere. Boris Johnson befolyása egyre nagyobb.

Boris Johnson 20160223
Boris Johnson a legbefolyásosabb konzervatív Londonban (Fotó: Reuters - Stefan Wermuth)

Nem lesz visszaút az Európai Unióba, ha a brit EU-tagságról júniusra kiírt népszavazáson a választók többsége a távozásra voksol – mondta hétfőn a brit miniszterelnök. David Cameron, aki a London által igényelt uniós reformokról a múlt heti brüsszeli EU-csúcson született egyezséget ismertette a brit parlament alsóházában, kijelentette: ebben az esetben azonnal elkezdődik a kilépés feltételeiről szóló, két évig tartó tárgyalási procedúra. Ha ennyi idő alatt nem sikerül megállapodásra jutni, a brit EU-tagság az időszak végén automatikusan megszűnik, Nagy-Britannia abban a pillanatban elveszíti hozzáférését az EU egységes piacához is, és az EU által 53 országgal kötött kereskedelmi egyezménynek sem lenne részese tovább.

Cameron szerint ez „ugrás lenne a sötétbe” annak minden kockázatával és bizonytalanságával. Ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, rövid ideig úgy érezheti, hogy erősödött a szuverenitása, de valójában nem lenne képes többé szembeszállni a brit üzleti vállalkozások ellen indított diszkriminációs kísérletekkel, nem ragaszkodhatna ahhoz, hogy az EU-országok megosszanak vele terroristák és bűnözők mozgásáról szóló információkat, és nem lenne befolyása olyan döntésekre, amelyek érintik a brit családok jólétét és biztonságát – hangsúlyozta a brit miniszterelnök.

Cameron szerint a Nyugatot fenyegető kihívások veszélyeztetik, keletről például Vlagyimir Putyin orosz elnök agressziója, délről pedig az iszlamista szélsőségesség, ezért „nem most jött el az ideje a Nyugat megosztásának”. David Cameron már az EU-csúcs utáni első, hét végi nyilatkozatában jelezte: a kormány a referendum kampányában azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja.

A kormányzó Konzervatív Párton belül azonban jelentős az elégedetlenség a Brüsszelben elért megállapodással, hétfői sajtóértesülések szerint a párt alsóházi frakciójának harmada készül arra, hogy a kilépés mellett kampányoljon. A brüsszeli megállapodást elvető konzervatív tábor legbefolyásosabb tagja Boris Johnson, London polgármestere, aki már bejelentette: a brit EU-tagság sorsáról június 23-ra kiírt népszavazáson arra voksol majd, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból. Johnson hétfőn a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilapnak írt cikkében megerősítette ezt az álláspontját.

A konzervatív politikus szerint – akit a brit sajtó a jelenlegi parlamenti ciklus után leköszönő Cameron egyik legesélyesebb utódjelöltjének tart – Nagy-Britannia egyetlen módon tudja elérni a számára szükséges változásokat: úgy, hogy a népszavazáson a távozásra voksol. Londoni stratégiai elemzők szerint azonban ennek továbbra is kicsi az esélye.

Ugyanakkor a londoni példa ragadós: a német kormány elképzelhetőnek tartja, hogy megvizsgálja az uniós társállamokból érkezett bevándorlók nem Németországban élő gyermekei után fizetett családi pótlék úgynevezett indexálásának lehetőségét.


Szőke bombázó

Boris Johnson, London polgármestere David Cameron kormányfő után a második legbefolyásosabb politikus a brexitről szóló vitában. A két etoni fiú most szembekerült egymással, Johnson ugyanis megrágta a Cameron által Brüsszelben nagy nehezen kialkudott megállapodást – megrágta, és kiköpte. A városvezető nem kímélte a miniszterelnököt: a The Sun bulvárlap címlapján csak „szőke bombázóként” – inkább pusztítása, mintsem vonzereje miatt – aposztrofált Johnson a lapok szerint mindössze kilenc perccel később SMS-ben szólt Cameronnak, hogy nyilvánosságra hozza: a kilépést fogja támogatni. Jól időzítve vasárnap estére rántotta össze a sajtót a háza elé, elhappolva ezzel a hétfői címlapokat. Szóval a tét már nem „csak” az, hogy kilép-e az Egyesült Királyság az Európai Unióból vagy sem, hanem az is, hogy június huszonharmadika után ki lesz a főnök a toryknál. Az ország Borisa vajon már tudja, mi lesz a gyógyír a vasárnap említett „szívfájdalmára”? (ŐM)