Külföld

Putyin szerint a kijevi hatalom a felelős a halálos áldozatokért

Zaharcsenko: Nem lesz több fegyvernyugvás

Az orosz államfő szerint Petro Porosenko semmibe vette a nehézfegyverzet-visszavonásról szóló javaslatát, sőt hatalmas katonai műveletre adott ki utasítást. Eközben Olekszandr Zaharcsenko a donyecki repülőtér ukrán védőit tette felelőssé a trolibusz elleni támadásért, és közölte: további kompromisszumok helyett támadásba lendülnek.

Az ukránt vezetést tette felelőssé a délkelet-ukrajnai fegyveres szembenállás kiéleződéséért a nemzetbiztonsági tanács állandó tagjaival tartott pénteki tanácskozáson Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki az összecsapások övezetében javasolt nehézfegyverzet-visszavonást is ismertette a testület tagjaival. Mint mondta, múlt héten küldték el erre vonatkozó javaslatukat Petro Porosenko ukrán elnöknek. „Nemhogy semmilyen egyértelmű választ nem kaptunk a javaslatunkra, hanem a fegyverzet-visszavonással ellentétes lépéseket tapasztaltunk” – tette hozzá, utalva arra, hogy „a kijevi hatalom adott ki hivatalos utasítást a hatalmas katonai műveletre az egymással szemben álló felek közötti összeütközések teljes területén”.
Putyin szerint azok viselik a felelősséget a halálos áldozatokkal járó támadásokért, „akik kiadták a bűnös parancsokat” a tüzérség, a sorozatvetők és a légierő „válogatás nélküli” bevetésére lakott települések ellen. „Mindez a békés megoldás és a támadások felelőseinek keresését hangoztató propagandisztikus jelszavak hangoztatása mellett történik” – bírálta az államfő az ukrán vezetést. Hozzátette, hogy „remélhetően végül győz a józan ész” Kijevben is.

Eközben a „Donyecki Népköztársaság” vezetője, Olekszandr Zaharcsenko Donyeckben közölte, hogy az ukrán fél agresszív hozzáállása miatt nem hajlandó több kompromisszumra, és nagyszabású katonai offenzívát indítanak, mert a megye teljes területét ellenőrzésük alá akarják vonni. Zaharcsenko egy nappal korábban a donyecki repülőtér ukrán védőit tette felelőssé azért, hogy Donyeckben aknavetővel belelőttek egy trolibuszba. A támadás a legfrissebb közlések szerint nyolc ember halálát okozta. „Nem lesz többet semmilyen fegyvernyugvás és átcsoportosítás” – mondta egy egyetemistákkal szervezett találkozón, később pontosított, hogy arra gondolt, részükről nem fognak kezdeményezni tűzszüneti tárgyalásokat. Zaharcsenko arról is beszámolt, hogy a „Luganszki Népköztársaság” is támadásba lendül.

A davosi Világgazdasági Fórumon beszélt az Oroszország elleni szankciókról Igor Suvalov orosz miniszterelnök-helyettes, aki szerint a büntető intézkedésekkel a Nyugat csak azt érte el, hogy az orosz nép még jobban összezár Putyin mögött. Mint mondta, a szankcióknak lehetnek destruktív hatásaik, de Oroszország nem hagyja nyomás alá helyezni magát. „Amíg a Nyugat és Oroszország nem kezdenek el egyenlő felekként beszélni egymással, addig nem lesz megoldás” az ukrajnai válságra – tette hozzá.


Szijjártó: Legyen arányos a behívás!
A magyar kormány szorosan figyelemmel követi az Ukrajnában nemrég elrendelt katonai mozgósítás menetét Kárpátalján, és a helyi magyarság képviselővel közösen ügyel arra, hogy a magyarok összlakosságon belüli arányánál nagyobb mértékű behívásra ne kerülhessen sor – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Ungváron. A távirati iroda tudósítása szerint a miniszter, aki egynapos hivatalos látogatásra érkezett Kárpátaljára, megbeszélést folytatott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség vezetőivel. Áttekintették az ott élő magyarság helyzetét, a tervezett ukrajnai területi-közigazgatási reform nemzetiségi vonatkozásait és a magyar anyanyelvű oktatás kérdéseit. Az ungvári magyar főkonzulátuson tartott sajtótájékoztatón Szijjártó elmondta: a magyar kormány kiemelt jelentőséget tulajdonít a Kárpátaljával folytatott együttműködésnek, a helyi magyar közösség folyamatos támogatásának és erősítésének. Közölte: a magyar kormány kétszázmillió forinttal támogatja kárpátaljai magyar oktatási, kulturális és egyházi intézmények felújítását, fejlesztését. Megállapodtak Kárpátalja megye vezetőivel a Nagyhodos–Nagypalád határátkelőhely megnyitásáról, a Beregsurány–Asztély átkelő bővítéséről, a szatmárcsekei Tisza-híd építésének elkezdéséről. Szijjártó Péter Beregszászon felkereste a magyar főiskolát, találkozott a történelmi egyházak vezetőivel, a város polgármesterével és a járás vezetőivel.
(KRL)