Külföld

Putyin ismét kiállt Aszad mellett

Párizs terrorizmusellenes nemzetközi koalíciót gründol – Nagy-Britannia is beszállhat az Iszlám Állam elleni katonai szövetségbe

„Elfogadhatatlan, hogy Szíriára a külföld kényszerítsen rá bármilyen politikai rendezési tervet” – hangsúlyozta tegnap Teheránban Vlagyimir Putyin orosz elnök és Ali Hamenei ajatollah. Washington viszont továbbra is Bassár el-Aszad szíriai elnök fejét követeli, miközben Párizs terrorellenes óriáskoalíciót igyekszik összehozni.

Egy ősi, kézzel írott Korán másolatával érkezett tegnap az iráni fővárosba Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök másik két „ajándékának” azonban gyaníthatóan jobban örült Ali Hamenei ajatollah és Haszan Róháni iráni elnök. Moszkva ugyanis a látogatásra időzítve jelentette be, hogy feloldotta az atomenergia-ipari technológiák Iránba szállításának tilalmát, és Teherán megkaphatja a korábban megrendelt SZ–300-as rakétavédelmi rendszereket is. Oroszország szerint erre az Iránról szóló júliusi ENSZ-határozat adott lehetőséget. A nemzetközi embargót követően Putyinék minden területen javítanák az orosz–iráni viszonyt. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint a megbeszéléseken meghatározó szerepe volt a gazdasági, elsősorban energetikai együttműködésnek. Moszkva és Teherán ugyanúgy látja a szíriai helyzetet és az Iszlám Állam elleni harc kérdését is. Azaz a nyugati követelésekkel szemben továbbra sem hajlandók feláldozni Bassár el-Aszad szíriai elnököt a világméretű terrorellenes koalíció kedvéért. Putyin és az iráni vezetők tárgyalásaik után leszögezték: a szíriai politikai rendezésről az országban kell dönteni, semmilyen külső beavatkozás sem fogadható el.

Aszad „feje” pillanatnyilag a legnagyobb akadálya a terrorizmus elleni világkoalíció létrejöttének, a szír elnök távozását elsősorban az Egyesült Államok követeli. Az uniós NATO-szövetségesek az utóbbi időben inkább kerülni akarják a témát, a kérdés nem merült fel tegnap Francois Hollande francia államfő és David Cameron brit miniszterelnök találkozóján sem – pontosabban nehéz elképzelni, hogy ne esett volna szó Aszadról, a hivatalos kommüniké viszont feltűnően hallgatott az ügyről.

A francia elnöki hivatal tájékokoztatása szerint a két ország vezetője egy-egy szál rózsát helyezett el a merényletsorozat azon helyszínén, ahol három öngyilkos merénylő nyolcvankilenc embert ölt meg. Elkísérte őket Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere. Francois Hollande és David Cameron ezt követően az Élysée-palotában tárgyalóasztalhoz ült, hogy egyeztessenek Nagy-Britannia esetleges csatlakozásáról a katonai koalícióhoz, amely az Iszlám Állam dzsihadista szervezet állásait bombázza Szíriában.

A megbeszéléssel intenzív diplomáciai hetet kezdett a francia köztársasági elnök, tíz nappal Franciaország történetének legtöbb áldozatot szedő terrortámadása után, amelyet az Iszlám Állam vállalt magára. Fran­cois Hollande az ENSZ Biztonsági Tanácsa valamennyi tagországának vezetőjével találkozik a héten, miután a BT francia kezdeményezésre az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el pénteken.

A francia elnök ma Washingtonba utazik, ahol amerikai kollégájával, Barack Obamával találkozik, csütörtökön Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal, vasárnap este pedig Hszi Csin-ping kínai elnökkel vacsorázik. Közben szerda este Angela Merkel német kancellárt Párizsban fogadja Hollande.