Külföld

Putyin bejelentette az általános szíriai tűzszünetet

Éjfélkor hatályba lépett a fegyvernyugvás

Megállapodás született a szíriai általános tűzszünetről a szíriai kormány és a felkelők között - jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Moszkvában, a szíriai hadsereg pedig közölte, hogy a fegyvernyugvás csütörtök éjfélkor életbe lép.

Orosz és török erők ostromolják Bábot
Orosz gépek légicsapásokat mértek a török hadsereg és szíriai felkelő szövetségesei által ostromlott, az Iszlám Állam terrorszervezet kezén lévő észak-szíriai Báb városára - jelentette csütörtökön a Dogan török hírügynökség. A török erőfeszítések támogatására első ízben végrehajtott orosz légicsapásokra szerdán került sor, egy nappal az előtt, hogy bejelentették a csütörtök éjféltől hatályba lépő szíriai általános tűzszünetet, amelynek alapját Ankara és Moszkva közötti tárgyalások adják. A Daily Sabah angol nyelvű török hírportál értesülései szerint az orosz gépek Báb déli részeit támadták, míg a török fegyveres erők a város középső részeire összpontosították katonai műveleteiket. Az Al-Masdar News nevű hírportál már vasárnap arról számolt be, hogy az orosz légierő bombázta az Iszlám Állam uralta várost. Ankara augusztus 24-én indított Eufráteszi Pajzs fedőnéven hadműveletet Észak-Szíriában, hogy megtisztítson az Eufrátesz folyó nyugati oldalán egy ötezer négyzetkilométeres területet az Iszlám Államtól és az ugyancsak terrorszervezetnek tekintett észak-szíriai kurd fegyveres erőktől, a Népvédelmi Egységektől (YPG). Az Ankara által támogatott Szabad Szíria Hadsereg (SZSZH) nevű, szíriai ellenzéki ernyőszervezet eddig mintegy 1900 négyzetkilométert vont ellenőrzése alá, és immár több mint egy hónapja ostrom alatt tartja az Iszlám Állam második legfontosabb szíriai fészkét, Báb városát. A szerda reggeli órákban újabb kommandósok, lánctalpasok és páncélautók érkeztek a Szíriával határos török Kilis tartomány Elbeyli körzetéből Báb térségébe. Megfigyelők szerint a földrajzilag stratégiai elhelyezkedésű várost azért akarja Ankara bevenni, hogy ne kerüljön a török kormány által terrorista szervezetnek minősített kurd fegyveres erők kezébe, mert így a kurdok összekapcsolhatnák a török határ mentén húzódó észak-szíriai területeiket.

Putyin és Erdogan: A tűzszünet nem vonatkozik a terrorcsoportokra
Az orosz elnöki hivatal szerint a két államfő elégedettségét fejezte ki az elért megállapodással kapcsolatosan. Putyin és Erdogan hangsúlyozta, hogy fokozni kell a terrorellenes együttműködést Oroszország és Törökország között. Megjegyezték, hogy a fegyvernyugvás nem terjed ki a terrorista csoportokra, elsősorban az Iszlám Államra nem vonatkozik. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter korábban közölte: bármely csoport, amely nem tartja be a tűzszünetet, ugyanúgy terroristának fog minősülni, mint az Iszlám Állam. A fegyvernyugvás nem vonatkozik a Dzsabhat Fatah as-Sám (korábbi nevén an-Núszra Front, az al-Kaida szíriai ága) nevű terrorszervezetre sem. A tűzszünetet támogatását több, török támogatású ellenzéki csoport jelezte. A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű, több fegyveres csoportot tömörítő ernyőszervezet szóvivője viszont azt is hozzátette: a fegyvernyugvás az észak-szíriai kurd fegyveres erőkre, a Népvédelmi Egységekre (YPG) sem vonatkozik. Az YPG-t Törökország terrorista csoportnak tekinti. A SZSZH szóvivője kijelentette azt is, hogy a kurd fegyveresek politikai szárnya, a Demokratikus Unió Pártja (PYD) nem vesz részt a szíriai konfliktus megoldását célzó, Asztanában tervezett béketárgyalásokon.  

Ratifikálták a kurd társadalmi szerződést
Az észak-szíriai kurdok és szövetségeseik elfogadták az Észak-Szíriai önigazgató térségek föderális kormányzati rendszerének alapokmányát, az úgynevezett társadalmi szerződést - közölte csütörtökön egy kurd képviselő. A társadalmi szerződés tervezetét ratifikálták, a végrehajtó bizottság megkezdi a regionális helyhatósági, később pedig a központi testületi választások szervezését - közölte a tisztviselő. Szerdai értesülések szerint az alapokmány tervezetéről egy 151 fős, a kurd területeken élő összes etnikumot és vallást képviselő tanács döntött az északkelet-szíriai Rmejlan városában. A kurd hatóságok többször is hangsúlyozták, hogy a föderatív rendszer célja a nagyobb fokú autonómia megteremtése, nem pedig az elszakadás Szíriától. A kurdok az idén márciusban jelentették be, hogy föderációba tömörülnek, a Rmejlanban tartott konferencián megszavazott föderáció Afrint, Kobanit és Dzsazirit, valamint a nemrég elfoglalt észak-szíriai területeket egyesíti.

Szíriában helyi idő szerint péntek nulla órakor hatályba lépett az egész országra kiterjedő tűzszünet.

Az erről szóló megállapodást az ellenkező oldalon harcoló feleket támogató Oroszország és Törökország alkudta ki, és a szíriai kormány, valamint a felkelő csoportok többsége is elfogadta.
A fegyvernyugvást Moszkva és Ankara garantálja.

Aláírták a fegyvernyugvást

Vlagyimir Putyin elmondta: három dokumentumot írtak alá. Az első a szíriai kormány és a fegyveres ellenzék közötti tűzszünetről szól Szíria területén. A második a fegyvernyugvás betartásának ellenőrzését célzó intézkedésekre vonatkozik, míg a harmadik dokumentumban, egy nyilatkozatban az aláírók kinyilvánítják, hogy készek a szíriai béketárgyalások megkezdésére.

Putyin elismerte, hogy a megállapodások törékenyek, mégis az orosz védelmi és a külügyminiszter, valamint a térségbeli partnereik által tett erőfeszítések eredményeként elért figyelemre méltó eredménynek mondta azokat.

Az orosz elnök a Szergej Lavrov külügyminiszterrel és Szergej Sojgu védelmi miniszterrel tartott találkozóján közölte azt is, hogy Oroszország, Irán és Törökország garantálja a szíriai konfliktus békés rendezésének végigvitelét.

A szíriai hadsereg megerősítette a tűzszünetről szóló orosz bejelentést, és tudatta: a tűzszünet csütörtök éjféltől lép hatályba, és nem vonatkozik az Iszlám Állam és a Dzsabhat Fatah as-Sám (korábbi nevén an-Núszra Front) nevű terrorszervezetekre. Hozzátette: a tűzszünettel a kormányerők felhagynak a harci tevékenységgel, a fegyvernyugvás célja a megfelelő feltételek megteremtése a szíriai válság politikai rendezéséhez.

A Szíriában orosz parlamenti delegációval tartózkodó Konsztantyin Koszacsov, az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke Bassár el-Aszad szíriai elnökkel tartott találkozójáról beszámolva közölte: Aszad határozottan támogatja Oroszországnak a más országokkal a szíriai fegyverszünetre együttesen tett erőfeszítéseit.

A több kisebb felkelőcsoportot összefogó, törökországi száműzetésben működő Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet is támogatásáról biztosította a megállapodást, és felszólította a szíriai konfliktusban érintett összes felet, hogy tartsa be a tűzszünetet.

Szergej Sojgu is megerősítette, hogy helyi idő szerint csütörtök éjfélkor (közép-európai idő szerint este 11 órakor) lép életbe a fegyverszünet Szíriában.

A védelmi miniszter leszögezte: Oroszország és Törökország fogja garantálni a tűzszünet betartását, ehhez már "forródrótot" is létesítette az orosz védelmi minisztérium Ankarával.

Sojgu megjegyezte: megteremtették annak feltételeit is, hogy csökkentsék a Szíriában harcoló orosz csapatok. Elmondása szerint az orosz katonai jelenlét csökkentését a védelmi tárca vetette fel, és az orosz elnök is jóvá hagyta.

Az orosz védelmi tárca vezetője közölte azt is, hogy mintegy 60 ezer fegyveres ellenzéki csatlakozott a tűzszünethez. Közölte: az utóbbi két hónapban az orosz védelmi minisztérium török közvetítéssel ellenzéki csoportok vezetőivel folytatott megbeszéléseket. Az említett csoportok Szíria középső és északi részein ellenőriznek kiterjedt területeket.

Szergej Lavrov a januárban a kazahsztáni fővárosban, Asztanában tervezett szíriai béketárgyalásokra kitérve közölte: arra számít, hogy Oroszország, Irán és Törökország mellett Egyiptom is képviselteti majd magát. Hozzátette: a tárgyalások következő fejezetéhez pedig csatlakozik a szíriai folyamatokra befolyással bíró Szaúd-Arábia, Katar, Jordánia és Irak.

Az Egyesült Államok kimaradt a szíriai tűzszünetre és béketárgyalásokra vonatkozó mostani megállapodásból. Tisztségviselők szerint Washington kihagyása azt tükrözi, hogy Törökország és Oroszország egyre inkább csalódott a még hivatalban lévő, demokrata párti amerikai kormányzat Szíria-politikájával. Barack Obama amerikai elnök január 20-án távozik tisztségéből.

Lavrov mindazonáltal reményének adott, hogy Donald Trump megválasztott republikánus párti amerikai elnök hivatalba lépése után az amerikai kormány is csatlakozni fog a szíriai békefolyamat érdekében tett erőfeszítésekhez, hogy "kollektívan és összhangban" dolgozzanak együtt.

Erdogan: A NATO magára hagyta Törökországot a terroristák elleni észak-szíriai harcban

A NATO magára hagyta Törökországot Észak-Szíriában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen vívott harcban - jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön egy ankarai díjátadón.

Az államfő kifejtette: Báb ostrománál sem a NATO-tagállamok, sem a nemzetközi terrorellenes koalícióban szövetséges országok nem segítenek.

Aszad is támogatja a fegyvernyugvást
Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint a csütörtök éjfélkor életbe lépő, orosz-török közvetítéssel létrejött tűzszüneti megállapodás első alkalommal képezheti tartós alapját az ország stabilizálásának - számolt be a Szíriában orosz parlamenti delegációval tartózkodó Konsztantyin Koszacsov a szíriai államfővel tartott csütörtöki találkozójáról. Az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke továbbá elmondta, hogy Aszad szerint erre épülhet a Szíria stabilizálását követő politikai rendezési folyamat, vagyis az ország alkotmányának megreformálása és az új, törvényes szíriai hatósági szervek létrehozása.Aszad hozzáfűzte: elengedhetetlen, hogy a megállapodásokba bevonják a térség államait, a nyugati országokat, mindenekelőtt pedig az Európai Uniót. A szíriai elnök emellett határozottan kiállt az Oroszországgal és más államokkal a konfliktus felek közötti tűzszünet megtartása érdekében tett közös erőfeszítések mellett.

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter az A Haber török hírtelevíziónak adott csütörtöki interjújában korábban azt mondta, hogy az Egyesült Államok - a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia nyomására - egy ideje már nem nyújt légi támogatást Törökországnak az IÁ ellenőrzése alatt álló város visszaszerzéséhez. Törökország az ISIS-hoz hasonló terrorszervezetként tekint az YPG-re és attól tart, hogy a kurd csapatok bármiféle térnyerése határai mentén felbátoríthatja a Törökországban élő több milliós kurd kisebbség függetlenségi törekvéseit. Az YPG mindazonáltal Washington egyik legfőbb partnere az Iszlám Állammal szemben.

Ankara augusztus 24-én indított Eufráteszi Pajzs fedőnéven hadműveletet Észak-Szíriában, hogy megtisztítson az Eufrátesz folyó nyugati oldalán egy ötezer négyzetkilométeres területet a terrorszervezetektől, köztük az Iszlám Államtól és az YPG-től. A török haderő támogatta ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) eddig 1900 négyzetkilométert vont ellenőrzése alá, és immár több mint egy hónapja ostrom alatt tartja Báb városát, az ISIS második legfontosabb központját Szíriában.

Az ENSZ üdvözli a megállapodást.

Staffan De Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja üdvözli a szíriai kormány és a vele szemben álló fegyveres erők közötti tűzszünetet, és reményét fejezte ki, hogy a megállapodás lehetőséget biztosít humanitárius segélyek eljuttatására a civilek számára.
Eközben az orosz külügyminisztérium közölte: Szergej Lavrov orosz és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter telefonon egyeztetett a szíriai konfliktus rendezését célzó, a kazahsztáni Asztanában tervezett béketárgyalásokról. A két tárcavezető egyetértett abban, hogy a tűzszünetet Iránnal és az ENSZ szíriai különmegbízottjával kell koordinálni.

Aknatámadás érte a damaszkuszi orosz követséget

A reggeli órákban kilőtt első akna a nagykövetség közelében csapódott be.

A SANA szíriai állami hírügynökség közlése szerint a Damaszkusz ellenzékiek által ellenőrzött Kelet-Gúta nevű külvárosában tartózkodó "terroristák" aknavetőkkel lőtték a szíriai fővárost, az egyik lőszer pedig Mazraá negyedben csapódott be, ahol az orosz nagykövetség van. A SANA értesülései szerint a támadásban két szíriai megsebesült.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő az esti órákban arról tájékoztatott, hogy a nap második felében egy, fegyveresek ellenőrizte damaszkuszi külvárosból kilőtt akna csapódott az orosz nagykövetség területére, a konzuli hivatal bejáratának közelében. A robbanás jelentéktelen anyagi károkat okozott, senki sem szenvedett sebesülést - tette hozzá.

Zaharova hangsúlyozta, hogy a támadás - amelynek célja a tűzszünetre tett erőfeszítések aláásása - elfogadhatatlan.

Az orosz külügyminisztérium szerdán arról számolt be, hogy a délelőtti órákban kétszer is tüzérségi lövedékkel vették célba szerdán a damaszkuszi orosz nagykövetséget. Az első lövedék a követség egyik belső udvarát találta el, a második a képviselet közelében csapódott be. A fel nem robbant lőszereket tűzszerészek hatástalanították.

Erdogan: a tűzszünet nyújtotta lehetőséget nem szabad elszalasztani

Erdogan megköszönte Oroszországnak a tűzszünet érdekében tett erőfeszítéseit, amelyek - mint fogalmazott - légi csapásokat is magukban foglaltak.

A török államfő szerint a kazah fővárosba, Asztanába szervezett Szíria-konferencia nem helyettesíti, hanem kiegészíti majd a szíriai rendezést szolgáló genfi béketárgyalásokat.

"Az adódó lehetőséget nem szabad elvesztegetni" - mondta Erdogan, aki egyben háláját fejezte ki a fegyvernyugvás miatt a tárgyalásokon részt vevő feleknek, külön említve Oroszországot.

A Dogan török hírügynökség csütörtökön arról számolt be, hogy orosz gépek bombázták a török hadsereg és szíriai felkelő szövetségesei által ostromlott, az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet kezén lévő észak-szíriai Báb városát. Az orosz légierő vélhetően első ízben hajtott végre légicsapásokat az Észak-Szíriában beavatkozó török csapatok támogatására.

Az Oroszország és Törökország által garantált általános szíriai fegyvernyugvást több ellenzéki fegyveres csoport is üdvözölte a nap folyamán, ennek hatálya azonban nem terjed majd ki az Ankara által is terrorszervezetnek tartott Iszlám Államra, valamint a Népvédelmi Egységeknek (YPG) nevezett észak-szíriai kurd fegyveres erőkre.