Külföld

Putyin: Nem az orosz légicsapások idézték elő a menekültválságot

Csaknem száz szíriai felkelő csoport fogadta el a tűzszünetet

A tűzszünet (amelyet közel száz szíriai lázadó csoport is elfogadott) életbelépése előtt pár órával Oroszország a szokásosnál is intenzívebb légicsapásokat mért a szíriai lázadókra - jelentette pénteken a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).

Putyin: Nem Moszkva a felelős

Vlagyimir Putyin orosz elnök bizonyos abban, hogy nem az orosz légierő szíriai légi hadjárata váltotta ki az európai menekültválságot, mert szerinte az már jóval előtte elkezdődött. Putyin az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetőivel tartott moszkvai tanácskozáson beszélt erről. Azt mondta, a menekültválságnak az az oka, hogy ingataggá vált több térség, elsősorban a Közel-Kelet. Az orosz elnök arra utasította az FSZB-t, hogy fokozza az Oroszországba érkező, illetve a területén át Európába tartó menekültek ellenőrzését.

Putyin sérelmezte, hogy a külföldi szakszolgálatok fokozzák tevékenységüket Oroszországban. Csak tavaly négyszáznál több külföldi hírszerző szolgálat ügynökének vagy munkatársának a munkáját akadályozták meg, és huszonhárom ellen indult bűnvádi eljárás - mondta az államfő.

A szervezet tájékoztatása szerint orosz harci gépek Damaszkusztól keletre, Homsz tartomány északi részén, valamint Aleppó tartomány nyugati területein támadták a Bassár el-Aszad rezsimjével szembenálló lázadó erőket.

Közel száz lázadó csoport bólintott rá a tűzszünetre

Csaknem száz szíriai felkelő csoport beleegyezett, hogy két héten át tartják magukat a tűzszüneti megállapodáshoz, ha a damaszkuszi kormány nem folytatja ellenük a harcot a terrorizmus elleni küzdelemre hivatkozva - jelentette be pénteken az ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság.  

Bekeményítettek az oroszok pár órával a tűzszünet előtt

Aleppó tartományban az egyik orosz támadás egy család nyolc tagjával végzett egy olyan településen, amely nem dzsihadista ellenállók kezén van - közölte a londoni központú szervezet, amely Szíriában lévő aktivistahálózattól és egészségügyi forrásoktól kapja információit.

Az OSDH szerint a Damaszkusz mellett fekvő Kelet-Gúta területére legkevesebb huszonöt csapást mértek az orosz bombázók. Ez a térség a felkelés egyik legfontosabb fellegvára, amelyet a környék legerősebb lázadó szervezete, az iszlamista Dzsejs al-Iszlám (Az Iszlám Hadserege) ellenőriz. Oroszország a Dzsejs al-Iszlámot terrorszervezetnek tekinti. Az OSDH ismertette, hogy az orosz gépek Dúmára, a gútai régió legnagyobb településére legalább tíz csapást mértek, és a várost a szír kormányerők is ágyúzzák.

Az OSDH megjegyzi, hogy Oroszország Szíria többi részén is olyan helyeket támadott, ahol kisebbségben vannak a dzsihadisták, és a felkelőké az ellenőrzés.

Moszkva szerint nem megalapozottak az állítások

A Kreml nem erősítette meg mindazt, amiről az OSDH beszámolt, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy a szervezet információit „semmilyen adat nem támasztja alá”.

„Az orosz légierő folytatja hadműveleteit Szíriában, támogatja a kormányerőket, és a terrorszervezeteket veszi célba” - mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki adminisztráció szóvivője.

Magyar idő szerint pénteken 23 órakor lép életbe részleges tűzszünet Szíriában, amelyet a damaszkuszi kormány is elfogadott. A felkelők legnagyobb szervezete egyelőre kéthetes fegyvernyugvásba egyezett bele, mondván: kíváncsiak arra, hogy a kormányerők tiszteletben tartják-e majd a megállapodást.

A fegyvernyugvás a dzsihadista szervezetekre, így az Iszlám Állam nevű terrorcsoportra és az An-Nuszra Frontra nem vonatkozik. Az OSDH arra is rámutat, hogy a tűzszünet megvalósítása azért is nehézségekbe ütközhet, mert az An-Nuszra sokhelyütt iszlamista és nem iszlamista felkelő csoportokkal is szövetséget kötött. Az ellenzék attól tart, hogy a kormány tovább fogja támadni őket arra hivatkozva, hogy dzsihadisták.

Lavrov: A szíriai ellenzéki szervezetek miatt nincs előrelépés

Szergej Lavrov azt hangoztatta, a bécsi folyamat keretében elfogadott politikai párbeszéd kérdésében nincs előrelépés. Úgy vélekedett, ennek oka egyes szíriai ellenzéki csoportokkal, illetve támogatóikkal kapcsolatos, amelyek arra törekszenek, hogy kiváltságos helyzetet alkudjanak ki maguknak, megerősítsék állásaikat, így biztosítva előnyt a többi csoporttal szemben.

Lavrov szólt arról is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa várhatóan támogatja azt a határozatot, amelyben jóváhagyják az ellenségeskedés beszüntetését Szíriában. Hozzátette ugyanakkor, senki sem adhat százszázalékos garanciát arra, hogy a tűzszünetet tiszteletben tartják majd.

Az orosz külügyminiszter beszédében felszólította az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy tartózkodjanak a kétértelműségtől bármilyen szíriai B-tervvel kapcsolatban, és adjanak fel minden elképzelést, egy esetleges szíriai szárazföldi hadműveletre vonatkozóan.