Külföld
Porosenko: Moszkva információs háborút indított Berlin ellen
Szabadon járkál Kijevben egy volt kelet-ukrajnai szakadár parancsnok
Az ukrán elnök a Bild című lapban megjelent interjúban annak a tizenhárom éves orosz származású berlini német lánynak az ügyével kapcsolatban, aki azt állította, hogy úgynevezett délies kinézetű férfiak elrabolták és megerőszakolták, majd kiderült, hogy nem mondott igazat, elmondta, hogy „az orosz propaganda miatt most már mindenki ismeri a Lisa-ügyet”.
Németország számára ez a „félelmetes propaganda” új jelenség, Ukrajna viszont már másfél éve ismeri az eljárást, amely abból áll, hogy az „orosz média” olyan sokszor „ismétel hazugságokat”, hogy az „emberek elkezdik elhinni” - mondta Petro Porosenko.
A Lisa-ügy azt jelenti, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „Németország ellen is megindította információs háborúját”. Ez „Oroszország hibrid háborúja”, amely ellen „közösen harcolnunk kell, hiszen az igazság a mi oldalunkon van” - mondta Petro Porosenko.
Hozzátette, hogy fel kell építeni egy orosz nyelvű európai tévécsatornát, hogy az orosz nyelvű emberek ne csak azzal találkozzanak a sajtóban, amit az „orosz állami média” bemutat.
A kelet-ukrajnai válságról szólva kiemelte, hogy a „nyílt háború” veszélye nagyobb, mint 2015-ben, és Oroszország a válság békés rendezéséről szóló minszki megállapodások egyetlen pontját sem tartja be.
Az interjúban említett berlini lány január 11-12-én nagyjából 30 órára eltűnt. Emberrablásról és nemi erőszakról számolt be, amikor előkerült, a hatóságok azonban mobiltelefonja készülékadatai alapján megállapították, hogy egy tizenkilenc éves barátjánál töltötte a kérdéses, január 12-re virradó éjszakát. Szexuális bűncselekményre utaló jeleket nem találtak, és a fiatalembert csupán tanúként hallgatták meg. A lány azért távozott otthonról, hogy elrejtőzzön szülei elől, akiket bekérettek az iskolába, hogy tájékoztassák őket a gyermekükkel kapcsolatos gondokról.
Német sajtójelentések szerint az orosz sajtó jelentős terjedelemben foglalkozott az üggyel, azt sugallva, hogy menedékkérők Berlinben elraboltak és megerőszakoltak egy orosz származású német lányt, a hatóságok pedig eltusolják az ügyet, hogy ne veszélyeztessék Angela Merkel kancellár menekültpolitikáját.
Szabadon járkál Kijevben egy volt kelet-ukrajnai szakadár parancsnok
Szabadon járkál Kijevben a Luhanszki Népköztársaság (LNR) korábbi vezetőjének jobbkeze, a kelet-ukrajnai terület szakadár fegyvereseinek egyik volt parancsnoka - közölte szerdán Szemen Kabakajev, az Ukrajna egységét támogató StopTerror ukrán civil szervezet aktivistája.
Kabakajev egy Facebook-bejegyzésében számolt be erről, miután egy belvárosi kávézóban összetalálkozott Szerhij Korszunszkijjal, a luhanszki közigazgatási épületek elfoglalásában részt vevő volt szakadár parancsnokkal. A férfi, aki a magát 2013-ban luhanszki kormányzóvá kikiáltó Valerij Bolotov jobbkeze volt, feleségével ebédelt ott - írta az aktivista. A találkozóról felvétel is készült, amelyet ő feltöltött a Youtube videomegosztó honlapra.
Az aktivista azt írta, hogy Korszunszkij több alkalommal is megjelent sajtótájékoztatókon Bolotov oldalán, sürgette Ukrajna föderalizálását, és javasolta, hogy ismerjék el a Majdanon a tüntetőkkel szemben erőszakosan fellépő belügyi egységek és a Berkut rendőri rohamosztag tagjainak hősiességét.
Megjegyezte, hogy a férfi ismerőse Makszim Sevcsenkónak, az orosz államfő mellett működő emberi jogi tanács tagjának, aki a kelet-ukrajnai felkelés kirobbanása idején Luhanszkban tartózkodott azzal a céllal, hogy segítsen párbeszédet kialakítani Kijevvel. Kitért arra, hogy akkor még nem volt világos a szakadár vezetők számára, "kapnak-e katonai segítséget Oroszországtól", s Korszunszkij puhatolózott Sevcsenkónál, hogy "lesznek-e zöld emberkék ugyanúgy, mint a Krímben?".
Az aktivista szerint a beszélgetés során a volt szakadár parancsnok sokáig bizonygatta, hogy Ukrajna egységét támogatja, emellett megmutatott egy, az ukrán belügyminisztérium pecsétjével ellátott dokumentumot, amely igazolja, nincs eljárás ellene, illetve nem szerepel a bűnügyi nyilvántartásban sem.
Kabakajev furcsállta, hogy Korszunszkij nyugodtan autózik Lexus márkájú gépkocsijával Kijevben, és kávézóban ebédel a feleségével. Hozzátette: a találkozó után felhívta az ukrán biztonsági szolgálatot (SZBU), ahol azt a választ kapta, hogy Korszunkszkij ellen nem folyik bűnvádi eljárás. Nem sokkal később beszélt Anton Herascsenko belügyminiszteri tanácsadóval, aki később közölte a saját Facebook oldalán, hogy kérvényezte a volt szakadár őrizetbe vételét az SZBU-nál.