Külföld

Pompeo aggódik a szaúdi újságíró ügye miatt

Kedden ismét átvizsgálják Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusát

 Mike Pompeo amerikai külügyminiszter aggodalmát fejezte ki Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró eltűnése miatt kedden a szaúdi külügyminiszterrel folytatott rijádi tárgyalásain, és köszönetet mondott Szalmán bin Abdel-Azíz uralkodónak az ügy kivizsgálása iránti elkötelezettségéért - közölte kedden az amerikai külügyminisztérium.

A külügyminiszter megismételte az amerikai aggodalmat Dzsamál Hasogdzsi (eltűnése) miatt" - olvasható Heather Nauert külügyi szóvivő szűkszavú közleményében, amely Pompeo és a Ádel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter tárgyalásai után jelent meg. 

Pompeo és a szaúdi koronaherceg egyetért az átlátható vizsgálat fontosságában 
Pompeo  és Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg egyetért az alapos és átlátható vizsgálat fontosságában a Hasogdzsi-ügyben - szögezte le kedd délelőtti közleményében az amerikai külügyminisztérium.
A Heather Nauert külügyi szóvivő által aláírt közlemény leszögezte: a külügyminiszter tudatta a koronaherceggel, hogy az amerikai elnök aggódik Dzsamál Hasogdzsi eltűnése miatt és azt szeretné, hogy kiderüljön, mi történt. Az amerikai diplomácia irányítója megköszönte Szalmán királynak Szaúd-Arábia erős partneri viszonyát az Egyesült Államokkal, valamint a Hasogdzsi-ügyben az alapos, átlátható és időben elvégzett vizsgálat melletti elkötelezettségét. Ezen kívül az uralkodó és az amerikai külügyminiszter egy sor regionális és kétoldalú kérdést is megvitatott.Pompeo a megbeszélés után nem nyilatkozott a sajtónak, de Rijádban még tárgyal Mohamed bin Szalmán trónörökössel, a szaúdi politika tényleges irányítójával is.

 

A CNN hírtelevízió hétfőn - meg nem nevezett forrásaira hivatkozva - közölte, hogy Rijád az újságíró meggyilkolásának beismerésére készül, és várhatóan azzal a magyarázattal áll elő, hogy Hasogdzsit kihallgatták Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán, és az újságíró a rosszul sikerült kihallgatás közben, kihallgatóinak szándékai ellenére halt meg.

Dzsamál Hasogdzsi október 2-án tűnt el az isztambuli konzulátuson. Donald Trump amerikai elnök hétfőn reggel telefonon beszélt az ügyről a szaúdi királlyal, aki azt mondta, hogy nincs tudomása az újságíró sorsáról. Trump hétfőn reggel újságíróknak azt mondta, hogy talán magukat önállósító gyilkosok ölhették meg Hasogdzsit. Ezt követően utazott  Pompeo Rijádba. Heather Nauert hétfőn azt mondta: "annak kiderítése, hogy mi történt Dzsamál Hasogdzsival, rendkívül fontos az elnök számára."

A török rendőrség a szaúdi újságíró meggyilkolására utaló nyomokat talált
A török rendőrség Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusának hétfő éjszakai átvizsgálása során az október 2-án rejtélyes körülmények között eltűnt szaúdi újságíró meggyilkolására utaló nyomokat talált - jelentette kedden az NTV török hírtelevízió tudósítója biztonsági forrásokra hivatkozva.
Az NTV a nap folyamán korábban arról számolt be, hogy a napokban létrehozott szaúdi-török nyomozócsoport hétfő éjszakai vizsgálata során a főkonzulátus épületében bizonyítékértékű anyagminták is előkerültek, így kedden ismét átvizsgálják a külképviseletet. A televízió egyúttal tudatta, hogy a főkonzulátus után - várhatóan még kedden - a konzuli rezidenciát is átnézik a hatóságok.

 

Elemzők szerint a Hasogdzsi-ügy próbára teszi az amerikai-szaúdi viszonyt, amelyet Donald Trump közel-keleti politikájának középpontjába állított. A The Wall Street Journal című amerikai lap úgy tudja, mind Szaúd-Arábia, mind Törökország jelezte Washingtonnak, hogy szeretne elkerülni egy esetleges nyílt konfrontációt az ügy miatt.

A török külügyminiszter azután beszélt erről, hogy a CNN hírtelevízió hétfőn - meg nem nevezett forrásaira hivatkozva - közölte: Rijád az újságíró meggyilkolásának beismerésére készül, és várhatóan azzal a magyarázattal áll elő, hogy Hasogdzsit kihallgatták Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán, és az újságíró a rosszul sikerült kihallgatás közben, kihallgatóinak szándékai ellenére halt meg.

Cavusoglu beszédében rámutott: a külképviselet, ahová Hasogdzsi a házasságkötéshez szükséges papírjait ment intézni a külképviseletre, nem helye a vallatásnak, arra ott vannak az illetékes hatóságok.

A török külügyminiszter egyúttal jelezte, hogy az ügyészség kihallgatásra beidézhet egyeseket a szaúdi főkonzulátusról. Ugyanakkor hangsúlyozta: ha bármelyik szaúdi diplomata haza akar térni országába, megteheti, a török hatóságok nem korlátozzák.

Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden az ügyben érintett szaúd-arábiai diplomaták mentességének felfüggesztését követelte. "A nemzetközi jog szerint az államilag végrehajtott emberrablás és a gyilkosság is nagyon súlyos bűntény, és nem lenne szabad a diplomáciai mentességet használni a történtek és a felelősök felderítését célzó nyomozás akadályozására" - írta közleményében a főbiztos.

Ankara nem kapott beismerő nyilatkozatot Rijádtól a szaúdi újságíró eltűnésének körülményeiről

Cavusoglu kedden azt is leszögezte: Törökország meg akarja tudni, hogy mi történt Hasogdzsival. Fel kell tárni az esetet úgy, hogy "senki fejében ne maradjon kérdőjel" - fogalmazott.

Az NTV török hírtelevízió a nap folyamán korábban arról számolt be, hogy a napokban létrehozott szaúdi-török nyomozócsoport hétfő éjszakai vizsgálata során a főkonzulátus épületében bizonyítékértékű anyagminták is előkerültek, így kedden ismét átvizsgálják a külképviseletet.

Ezzel kapcsolatban Cavusoglu elmondta: a hatóságok átkutatják nemcsak a főkonzulátust, de a főkonzul rezidenciáját, továbbá a külképviselethez tartozó gépkocsikat is.

Nagyszámú csapat vizsgálta át a főkonzulátus épületét

Törökország és Szaúd-Arábia még a múlt héten megállapodott, hogy együttműködik a történtek feltárásában, és közösen vizsgálja át az épületet.

Hétfő este - miután találkozót tartottak a török hatóságok képviselőivel az isztambuli belbiztonsági erők központjában - először egy 15 fős szaúdi csoport érkezett a helyszínre tíz autóval. Egy órával később a török rendőrök és bűnügyi helyszínelők csoportja is megérkezett a főkonzulátushoz, nyolc járművel, köztük három törvényszéki orvosi gépkocsival. A török hatóságok elkordonozták a képviselethez vezető utcákat.

A csaknem kilenc órán át tartó, példátlan helyszínelést követően, amelynek során átvizsgálták a kertet és a tetőt is, a török nyomozócsoport tagjai visszaszálltak gépkocsijaikba, és elhagyták a helyszínt.

 

Az ENSZ az érintettek diplomáciai mentességének felfüggesztését követelte
Bachelet szerint egyetlen diplomata sem vonhatja ki magát a vizsgálat alól, akit a nyomozók ki akarnak hallgatni.

"A nemzetközi jog szerint az államilag végrehajtott emberrablás és a gyilkosság is nagyon súlyos bűntény, és nem lenne szabad a diplomáciai mentességet használni a történtek és a felelősök felderítését célzó nyomozás akadályozására" - írta közleményében a főbiztos.
Bachelet egyúttal felszólította a török és a szaúdi hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra az összes tényt, amelyet az újságíró sorsáról eddig tudni lehet.
"Két hét hosszú idő; eddig nem vizsgáltak át egy feltételezett tetthelyet törvényszéki szakértők" - hívta fel a figyelmet az ENSZ tisztségviselője.
Az Egyesült Államokban élő és a többi között a The Washington Post című amerikai napilapnak dolgozó Hasogdzsi október 2-án tűnt el Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusáról, ahová azért ment, hogy dokumentumokat igényeljen közelgő esküvőjéhez. A török hatóságok szerint a konzulátuson végeztek vele, holttestét pedig feldarabolták és eltüntették. Rijád azt állítja, hogy a férfi elhagyta a külképviseletet, és utána tűnt el. Menyasszonya viszont az épület előtt várta Hasogdzsit, aki szerinte soha többé nem lépett ki az épületből.
 A CNN amerikai hírtelevízió hétfőn arról számolt be, hogy Rijád arra készül, hogy beismeri, Hasogdzsi a konzulátuson halt meg, de nem szándékosan végeztek vele, hanem félresikerült a kihallgatása.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kedden Szaúd-Arábiában tanácskozott Szalmán bin Abdel-Aziz királlyal és fiával, Mohamed bin Szalmán koronaherceggel, a szaúdi politika tényleges irányítójával az eltűnt újságíró ügyéről.