Külföld
Pompeo: Nincs szankciókönnyítés, amíg Phenjan le nem szereli atomfegyvereit
Az amerikai külügyminiszter cáfolta az észak-koreai hivatalos média egyes állításait
Pompeo cáfolta az észak-koreai hivatalos média azon állítását, amely szerint Donald Trump és Kim Dzsong Un a két ország közötti megbékélés lépéseinek fokozatos és egyidejű végrehajtásában állapodott meg. Ezt a phenjani állítást úgy értelmezték azóta, hogy Washington engedményt ad minden észak-koreai lépésre, pedig az Egyesült Államok mindig ragaszkodott ahhoz, hogy Észak-Koreának előbb teljesen, ellenőrizhetően és visszafordíthatatlanul le kell szerelnie atomfegyvereit - magyarázta az amerikai külügyminiszter. Trump elnök egyértelműen elmondta ezt Kim Dzsong Unnak - tette hozzá.
Pompeo szerint az amerikai elnök "teljesen komolyan" jelentette azt ki egy Twitter-üzenetében, miután Szingapúrból hazaérkezett, hogy Észak-Korea többé nem jelent nukleáris fenyegetést.
"Mindenki sokkal nagyobb biztonságban érezheti magát most, mint amikor átvettem a hivatalomat. Obama elnök azt mondta, hogy Észak-Korea a legnagyobb és legveszélyesebb problémánk. Már nem az, aludjanak jól éjszaka!" - írta Trump akkor.
A külügyminiszter megismételte előző napi kijelentését, hogy a Koreai-félsziget atommentesítése a következő két és fél évben, vagyis még Trump elnök mandátumának lejárta előtt teljesülhet.
Pompeo Mun Dzse In dél-koreai elnökkel is találkozott csütörtökön Szöulban, mielőtt hármas találkozóra ült össze Kang Kjung Vha dél-koreai és Kono Taro japán külügyminiszterrel. Mun Dzse In nagy sikerként értékelte a szingapúri csúcstalálkozót, bár hozzátette, hogy "nagyon ellentmondásosan értelmezhetők az eredményei".
Ezzel feltehetőleg arra utalt, hogy Trump tett egy olyan ígéretet Kim Dzsong Unnak, hogy addig nem lesz amerikai-dél-koreai közös hadgyakorlat, amíg tartanak az amerikai-észak-koreai tárgyalások - írta az AP hírügynökség.
Pompeo Szöulból Pekingbe érkezett, ahol Vang Ji kínai külügyminiszterrel találkozott. Az amerikai külügyi tárca vezetője megköszönte Kína közreműködését a csúcstalálkozó létrejöttének előmozdításában, ugyanakkor arra figyelmeztetett: még sok munka maradt, hiszen továbbra is fennáll annak a kockázata, hogy mégsem jön létre a béke a Koreai-félszigeten.
A miniszter kiemelte: Kína, Japán és Dél-Korea egyaránt elismerte, hogy fordulatot értek el a Koreai-félsziget ügyében, ugyanakkor mind a három ország egyetértett azzal, hogy a szankciók érvényben maradjanak a teljes atommentesítés megvalósulásáig.