Külföld
Politikai megoldásra törekednek a Közel-keleten
A G7-csúcs résztvevői muszlim országokkal egyeztettek
A fejlett országok diplomáciai vezetői Szíriáról külön találkozót tartottak, amelyet részt vett Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Jordánia és Katar külügyminisztere is.
Megállapításaikat Angelino Alfano olasz külügyminiszter foglalta össze a sajtónak. Kijelentette, hogy a G7-ek és az muzulmán országok is egyetértettek , hogy a szíriai helyzet megoldásába Oroszországot is be kell vonni. Hozzátette, a felek között egyetértés volt abban is, hogy az egyetlen járható út Szíriában a politikai folyamat, nem pedig a katonai beavatkozás.
Alfano hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa "nem fog egy nap alatt eldőlni", és a szíriaiakra vár, hogy saját jövőjükről döntsenek.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter viszont kijelentette: a G7 országai egyetértenek abban, hogy semmilyen megoldás nem lehetséges, míg Aszad hatalmon van.
A francia diplomácia vezetője arra is kitért, hogy a G7 világossá fogja tenni Oroszország számára, hogy fel kell hagynia a "képmutatással", és együtt kell működnie a többi országgal, hogy véget érjen a polgárháború. Ayrault egyúttal arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Szíriára mért minapi amerikai légicsapás "apró lehetőséget nyitott" a helyzet rendezésére.
Tillerson: Aszad uralmának vége
Bassár el-Aszad elnök távozásához kötötték a szíriai helyzet megoldását a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 csoport külügyminiszterei az olaszországi Lucca városában kedden tartott találkozójukon, közöttük Rex Tillerson, az amerikai diplomácia vezetője, aki világosnak nevezte, hogy a szíriai elnök végponthoz érkezett.
Rex Tillerson sajtóforrások szerint kijelentette, mindenki számára egyértelmű, hogy Bassár el-Aszad végpont előtt áll. Az amerikai diplomácia vezetője hozzátette, Oroszországnak fel kell hagynia a szíriai elnök támogatásával. Hangsúlyozta, Oroszországnak el kell döntenie, melyik oldalon áll.
A G7-csoport külügyminisztereinek kétnapos találkozóját záró nyilatkozat szerint ha Oroszország készen áll befolyását latba vetni a szíriai válság békés megoldása érdekében, akkor a G7-államok együttműködnek a konfliktus politikai megoldásában, valamint részt vesznek a szíriai stabilizálás és újjáépítés költségeinek fedezésében.
A G7-ek Oroszországot "valódi politikai folyamat" ösztönzésére szorgalmazták, hangsúlyozva, hogy a néhány nappal ezelőtti amerikai beavatkozás Szíriában "háborús bűncselekményre adott megfelelő és korlátozott mértékű" katonai válasz volt, vagyis a korábbi vegyi támadáshoz mért reakció.
A házigazda Angelino Alfano olasz külügyminiszter sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Szíriában nem kizárólag katonai megoldás létezik. Hangsúlyozta, hogy Oroszországot nem lehet kihagyni a szíriai helyzet megoldásából, sem a tűzszünet eléréséből, sem a békéből, sem az újjáépítésből. Alfano hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa "nem fog egy nap alatt eldőlni", és a szíriaiakra vár, hogy saját jövőjükről döntsenek.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter viszont kijelentette: a G7 országai egyetértenek abban, hogy semmilyen megoldás nem lehetséges, amíg Aszad hatalmon van.
A francia diplomácia vezetője arra is kitért, a G7 világossá fogja tenni Oroszország számára, hogy fel kell hagynia a "képmutatással", és együtt kell működnie a többi országgal, hogy véget érjen a polgárháború. Ayrault egyúttal arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Szíriára mért minapi amerikai légicsapás "apró lehetőséget teremtett" a helyzet rendezésére.
A fejlett országok diplomáciai vezetői Szíriáról külön találkozót is tartottak, amelyen részt vett Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Jordánia és Katar külügyminisztere is.
Az amerikai külügyminiszter a nap folyamán Luccából Moszkvába utazik tovább.
Putyin: Amerika újabb provokációra készül
Oroszország olyan értesülést kapott, amely szerint az Egyesült Államok újabb rakétatámadást tervez Damaszkusztól délre fekvő célpontok ellen, és újabb provokációra készül, amely révén ismét vegyifegyver-támadással vádolhatják meg Bassár el-Aszad szíriai elnököt - jelentette ki kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin, aki olasz kollégájával, Sergio Mattarella olasz államfővel tartott közös sajtótájékoztatót Moszkvában, közölte: Oroszország hivatalosan követelni szándékozik a múlt heti Hán Sejhún-i - állítólagos - vegyifegyer-támadás kivizsgálását az ENSZ szerveitől, és a hágai Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) kíván fordulni a támadás ügyében.
London: Előbb-utóbb Moszkva is felhagy Aszad támogatásával
A brit külügyminiszter szerint előbb-utóbb Oroszország is felhagy Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének támogatásával.
Boris Johnson a G7 értekezletének keddi zárónapján a BBC televíziónak kijelentette: semmiféle módon nem lehetséges, hogy Oroszország hosszú távon kitartson az Aszad-rezsim mellett, és folyamatosan fizesse a polgárháború sújtotta ország újjáépítésének költségeit.
Johnson szerint Moszkva is "kiutat akar majd találni" a jelenlegi helyzetből, és a G7-csoport esélyt kínál Oroszországnak a Szíriával kapcsolatos "új hozzáállás" kialakítására.