Külföld

Pokolgépes merénylet a török határ közelében

Legalább tíz ember meghaltak

Legalább tíz ember meghalt szerdán az észak-szíriai Tell-Abjad városában egy autóba rejtett pokolgép robbanásában - közölték szemtanúk. A merényletnek kilenc sebesültje is van.

A török határon fekvő várost a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű arab-kurd milícia tartja ellenőrzése alatt. 

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet tájékoztatása szerint a tíz halottból kettő kurd harcos volt.

A szemtanúk elmondása szerint a merénylő járművével nekiszáguldott a kurd helyi kormányzat épületének.

Tell-Abjad az Iszlám Állam (IÁ) szíriai fellegvárának tekintett Rakkától északra fekszik. Az SDF tavaly foglalta vissza a dzsihadista fegyveresektől az amerikai irányítás alatt álló koalíciós erők légi támogatásával. A település bevételével az arab-kurd erők elvágták az utánpótlási útvonalat Törökország és az IÁ ellenőrzése alatt álló területek között.

Az elmúlt egy hétben Jordánia és Libanon szíriai határán is súlyos merényleteket követtek el. E két utóbbi közel-keleti országban rendkívüli intézkedéseket hoztak a terrorveszélyre hivatkozva. Bejrút szerdán politikusok és az ENSZ békefenntartói elleni támadások veszélyére figyelmeztetett, míg Ammán a terrorveszélyre hivatkozva nem engedi be a humanitárius szervezetek segélyeit a szíriai határnál kialakult menekülttáborba, amelyet az Iszlám Állam "enklávéjának" tart.

Libanon és Jordánia újabb terrortámadásoktól tart
Újabb terrorcselekményektől tart Libanon és Jordánia is annak nyomán, hogy az elmúlt héten súlyos merényleteket követtek el a két ország szíriai határán. Bejrút szerdán politikusok és az ENSZ libanoni békefenntartó missziója elleni támadások veszélyére figyelmeztetett, míg Ammán a terrorveszélyre hivatkozva nem enged be a segélyeket az északkeleti határán kialakult egyik rögtönzött menekülttáborba. Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke közölte: olyan információk birtokába jutottak, amelyek szerint terrorista csoportok támadásokat készülnek végrehajtani néhány ismert politikus és az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) ellen. A libanoni házelnök szerint "a küszöbön álló terrorveszély" miatt a libanoniak egységére van szükség, még ha a politikai kérdésekben nincs is konszenzus. Mohamed Mománi kormányszóvivő az AFP francia hírügynökségnek szerdán elmondta, hogy a hatóságoknak meggyőződésük, hogy "az övezet, ahol a menekültek csoportosulnak, az Iszlám Állam menedékhelyévé vált".