Külföld

Phenjanba utazik Szergej Lavrov

Az orosz külügyminiszter észak-koreai hivatali partnerével egyeztet

Phenjanba utazik hivatalos látogatásra csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, hogy ott észak-koreai hivatali partnerével, Ri Jong Hóval megvitassa a Koreai-félsziget körül kialakult helyzetet.

 Korábban Marija Zaharova külügyi szóvivő közölte, hogy Moszkva több találkozót is tervez a koreai-félszigeti helyzet rendezésével kapcsolatban.

Az észak-koreai külügyminiszter áprilisi moszkvai látogatásakor hívta meg Phenjanba Lavrovot, aki a meghívást elfogadta. Oroszország az egyik legfontosabb gazdasági és diplomáciai partnere a világtól elzárkózva élő észak-koreai rezsimnek. Lavrov olyan időszakban keresi fel Phenjant, amikor Donald Trump amerikai elnök csúcstalálkozóra készül Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel.

"Támogatjuk a két Korea, valamint a Phenjan és Washington viszonyában végbemenő változásokat. Nagyon reméljük, hogy a bejelentett és most újból az eredi tervek szerint megerősített (amerikai-észak-koreai) tárgyalások nem változnak ultimátumokká" - jelentette ki Lavrov egy szerdai moszkvai külpolitikai tanácskozáson.

A külügyminiszter közölte: észak-koreai látogatásától a kétoldalú viszonyról folytatandó tárgyalások mellett azt várja, hogy megismerje Phenjannak a Koreai-félszigeten való rendezésre vonatkozó álláspontját.

Úgy vélekedett, hogy a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése hosszú és nagy türelmet igénylő feladat, amelynek végső szakaszában az orosz-kínai útiterv értelmében elkerülhetetlen, hogy nemzetközi egyeztetést rendezzenek a korábbi, hatoldalú tárgyalások részeseinek - az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán, valamint Észak- és Dél-Korea - részvételével.

"A Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését az egész Északkelet-Ázsia békéjét és stabilitását szavatoló mechanizmusoknak kell alátámasztaniuk" - fogalmazott Lavrov.

Minden nem szíriai erőt vissza kell vonni az izraeli határról

Minden, nem szíriai erőt mielőbb vissza kell vonni Szíria déli, Izraellel közös határáról - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán Moszkvában újságíróknak. Lavrov elmondta, hogy a délnyugati feszültségcsökkentési övezet létrehozásáról 2017 júliusában megkötött orosz-amerikai-jordániai megállapodás értelmében, amelyről Izraelt még az előkészítés fázisában tájékoztatták, a stabilitás megteremtésével párhuzamosan minden, nem szíriai erőnek ki kell vonulnia a zónából.

Korábban az orosz külügyminisztérium egy állásfoglalásban az állította, hogy az övezethez tartozó Deraa tartományban az elmúlt hónapokban a szíriai ellenzék, valamint az an-Núszra Front és az al-Kaida terrorszervezet amerikai támogatással autonómia létrehozását kísérelte meg, ami Moszkva szerint Szíria szétszakításához vezethet.

A szíriai helyzet miatt egyébként Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter csütörtökön Moszkvába utazik, hogy orosz hivatali partnerével, Szergej Sojguval tárgyaljon. A megbeszéléseken mások mellett részt vesz majd Tamir Hajman dandártábornok, az izraeli katonai hírszerzés, az Aman parancsnoka is. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán közölte: "egyelőre nincs tervbe véve", hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök is fogadja Libermant.

Lavrov szerdán egy moszkvai nemzetközi fórumon felszólalva úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok a Teheránnal megkötött atomalkuból történt kilépésével egy Iránnal való totális konfrontációt kísérelt meg kikényszeríteni. Meglátása szerint mindazok a "megrendezett helyzetek", amelyek azt sugallják, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvert vetett be, egy damaszkuszi rendszerváltást hivatottak elősegíteni.

Lavrov szerint a nemzetközi válsághelyzeteket nem ultimátumok és nyomásgyakorlás, hanem a nemzetközi jog alapján, minden érdekelt fél bevonásával folytatott tárgyalások útján lehet megoldani. Kijelentette, hogy Moszkva a Washingtonnal fennálló kapcsolatok kibővítésére törekszik, "minden kiszámíthatatlanság és cikkcakk" ellenére. Megjegyezte, hogy az amerikai külpolitikai döntésekre "kolosszális hatást" gyakorol a belpolitikai helyzet, jelenleg például a félidős kongresszusi választások közeledése.

Az orosz külügyminiszter Moszkva kompromisszumkészségét hangoztatta az ukrán "belső" válság rendezésével kapcsolatban.

"Amikor német és francia kollégáinkkal beszélünk, ők mindent tökéletesen értenek és mindent látnak (az ukrajnai eseményekkel kapcsolatban). De ha már egyszer azt mondták, hogy Ukrajnában nem államcsíny történt, hanem győzött a demokrácia, most már nehéz megenniük a kalapjukat. De mi ennek ellenére készek vagyunk a kompromisszumra" - mondta.

Lavrov megismételte, hogy a Donyec-medencei csapatszétválasztás és az úgynevezett Steinmeier-formula hivatalos rögzítése nélkül értelmetlen a "normandiai négyek" újabb, külügyminiszteri találkozójának összehívása.