Külföld

Phenjan uniós „rabszolgákkal” fedezi rakétaprogramját?

Az amerikai pénzügyminiszter szankciókat jelentett be Észak-Korea ellen

Észak-Korea több száz embert küldött dolgozni különböző uniós tagállamokba, Phenjan ily módon igyekszik pénzhez jutni a nukleáris és rakétaprogramját büntető ENSZ-szankciókat kikerülve - állította az Európai Szövetség az Emberi Jogokért Észak-Koreában (EAHRNK) elnevezésű szervezet szerdán közzé tett jelentésében, amely ennek kapcsán „államilag szponzorált rabszolgákról” beszélt.  

„A megtermelt bevétel közvetlenül a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságba (KNDK) folyik, s ez sérti az ENSZ és az EU szankcióit, amelyek a KNDK elszigetelését célozzák a nukleáris és rakétaprogramját erősítő külföldi pénzforrásoktól” - mondta Michael Glendinning, az EAHRNK igazgatója.

Az amerikai pénzügyminisztérium szankciókat jelentett be Észak-Korea, és konkrétan - most első ízben - az országot irányító Kim Dzsong Un ellen. A minisztérium közleménye az emberi jogok megsértésére hivatkozva jelentette be a pénzügyi büntető intézkedéseket. A Jack Lew vezette tárca kommünikéje szerint a pénzügyi szankciókat Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és az ország tíz magas rangú tisztségviselője ellen foganatosítják.

„Csak olyan munkásokat választanak ki, akik házasok és gyerekeik vannak, ami lényegében egy túszejtés. Amennyiben a munkások megszöknének családjukat valószínűleg valamilyen büntetésnek vetnék alá egy politikai fogolytáborban vagy szélsőséges esetben kivégeznék őket” - ismertette Glendinning.

Az Európába küldött észak-koreaiak többségét lengyel hajógyárakban, építkezéseken és mezőgazdaságban foglalkoztatják. De ugyanúgy dolgoznak máltai ruházati és turisztikai cégeknek, ahogy EU-szerte Németországban, Olaszországban, Ausztriában és Hollandiában is.

A jelentés szerint az észak-koreaiakat munkaszerződés nélkül foglalkoztatják, le kell adniuk útlevelüket és mozgásukat is korlátozzák alkalmazóik. A munkásokat emellett szoros megfigyelés alatt tartják és ideológiai képzéseken kell részt venniük. A munkások általában 10-12 órás műszakokban dolgoznak heti hat napban, és fizetésük 90 százalékát a kommunista államnak utalják át - állapítja meg a jelentés.

Lengyelország 2783 munkaengedélyt bocsátott ki észak-koreaiak számára 2008 és 2015 között, a szóban forgó embereknek jogvédők szerint 32 lengyel vállalat biztosított munkát. Glendinning szerint az idén Varsó már nem adott ki újabb munkaengedélyeket a kommunista országból származóknak.

Világszerte 45,8 millióan kényszerülnek arra, hogy a modern kori rabszolgaság valamilyen formájában éljenek, közülük a legtöbben az ázsiai kontinensen - derül ki a rabszolgaság felszámolásáért küzdő, Walk Free Foundation nevű ausztrál alapítvány közzétett éves felméréséből. A 167 országot vizsgáló tanulmányból (Global Slavery Index 2016) szerint Észak-Koreában a legrosszabb a helyzet, ahol minden huszadik ember, vagyis az ország 22 milliós lakosságának 4,4 százaléka rabszolgasorban sínylődik.