Külföld

Phenjan sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a téli olimpiára

Észak- és Dél-Korea újraéleszti a katonai forró drótot

Észak- és Dél-Korea megállapodott kedden a két fél közötti katonai "forródrót" helyreállításáról - jelentette kedden a dél-koreai Yonhap hírügynökség a szöuli kormányt idézve. Korábban azt is bejelentették: Észak-Korea sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a jövő hónapban a dél-koreai Phjongcshangban rendezendő téli olimpiára.

A NOB elnöke üdvözli a döntést
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke üdvözölte, hogy Észak-Korea sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a februári phjongcshangi téli olimpiára. "Az olimpiai eszme számára ez nagy előrelépés. Alaposan tanulmányozni fogjuk a részvétellel és a sportolók létszámával kapcsolatos javaslatokat" - jelentette ki a német sportdiplomata, hozzátéve, egyeztetésre lesz szükség arról is, hogy a Koreai NDK saját zászlóval és himnusszal képviselteti-e magát.

Phenjani közlések szerint az északi fél elvégezte a két hadsereg közötti közvetlen kommunikációs kapcsolat helyreállításához szükséges műszaki munkákat, s a kapcsolat szerdától üzemel majd teljes mértékben.

A két Korea képviselői kedden kezdték el hivatalos tárgyalásaikat Észak-Korea részvételéről a phjongcshangi téli olimpián, valamint a két ország közötti óriási feszültség csökkentéséről.

Csun He Szung, a dél-koreai országegyesítési miniszter helyettese a tárgyalásról eddig annyit közölt, hogy Phenjan sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a Dél-Koreában februárban sorra kerülő téli olimpiára. A megbeszélés jelenleg is tart.

EU: bátorító jel a két Korea között kedden megkezdett párbeszéd
Bátorító jelnek nevezte az Észak- és Dél-Korea között kedden folytatott magas szintű tárgyalásokat Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki szerint a párbeszéd megkezdése a két Korea közötti kapcsolatok javulása irányába tett pozitív lépés.
A főképviselő keddi nyilatkozatában kiemelte annak jelentőségét, hogy a két ország katonai természetű tárgyalásokat kezdett, amelyek a remények szerint növelni fogják a felek közötti bizalmat és csökkenteni a Koreai- félszigeten mutatkozó feszültséget. Aláhúzta, az Európai Unió üdvözli azt a közös bejelentést, amely szerint a februárban esedékes dél-koreai rendezésű téli ötkarikás játékokra az észak-koreai sportolók is meghívást kaptak.
Mint elmondta, az unió reményét fejezi ki, hogy a kedden folytatott párbeszédet további tárgyalások követik, amelyek erősítik a békét és a stabilitást. Továbbá alapot képez ahhoz, hogy Észak-Korea hiteles és jelentőségteljes párbeszéd mellett kötelezze el magát a nukleáris fegyverzet teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan leszerelése érdekében az egész félszigetre vonatkozóan.


Phenjan sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a téli olimpiára

Észak-Korea sportolókat, magas rangú tisztviselőket és szurkolókat küld a jövő hónapban a dél-koreai Phjongcshangban rendezendő téli olimpiára - közölte kedden egy magas rangú dél-koreai tisztviselő.

Csun He Szung, a dél-koreai országegyesítési miniszter helyettese arról a tárgyalásról nyilatkozott, amelyet a két Korea küldöttségei folytattak kedden a téli olimpián való észak-koreai részvételről és a két ország közötti óriási feszültség csökkentéséről. 
A megbeszéléseken Szöul kezdeményezte, hogy a téli olimpián a két ország versenyzői a megnyitón együtt haladjanak és tevékenységük legyen közös a játékok alatt.

A felek több mint két éve nem tárgyaltak egymással. Az észak-koreai küldöttség élén Li Szon Gvon, a két Korea közötti ügyekért felelős phenjani hivatal vezetője áll, és a dél-koreait is miniszter vezeti: az országegyesítési ügyekkel foglalkozó Cso Mjung Gjon.

A tervek szerint először a könnyebb kérdésről, a téli olimpiáról cserélnek eszmét, és csak utána térnek rá a kényesebb, katonai és politikai témákra.

A két delegáció öt-öt főből áll. A találkozó helyszíne az 1953-as fegyverszünetben kijelölt demarkációs vonalon fekvő Panmindzson városa, az annak dél-koreai oldalán lévő Béke Háza.

A tárgyalás előzménye, hogy a phenjani kommunista rezsim vezetője, Kim Dzsong Un újévkor szokatlanul békülékeny hangú üzenetet intézett Szöulhoz, jelezve, hogy országa részt szeretne venni a Dél-Korea által február 9-25. között rendezendő téli olimpián.

A másik oldal is gesztust tett: az Egyesült Államok és Dél-Korea megállapodott, hogy nem tartja meg az olimpia idejére tervezett, szokásos évi közös hadgyakorlatát.

Panmindzsonban Li Szon Gvon újságíróknak előzetesen nyilatkozva kijelentette: "reméli, a két Korea őszinte, becsületes tárgyalást folytat, amelynek kiváló eredményei lesznek. A koreai nép nagy várakozásokkal tekint e találkozóra" - mondta.

Cso Mjung Gjon azzal válaszolt, hogy az olimpia "békés fesztivál" lesz, amelyre "becses vendégek" jönnek a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságból.

Katonai tárgyalásokat kezdeményeznek

Észak- és Dél-Korea megállapodott abban, hogy katonai tárgyalásokat kezdenek a két ország közötti feszültségek csökkentéséről - derül ki a Szöul és Phenjan képviselői által kedden megkezdett hivatalos tárgyalásokról kiadott közös közleményből.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség a szöuli kormányt korábban idézve jelentette, hogy Észak- és Dél-Korea megállapodott a két fél közötti katonai "forródrót" helyreállításáról.
A két Korea öt-ötfős küldöttsége kedden kezdte meg a hivatalos tárgyalásokat a dél-koreai Phjongcshangban rendezendő téli olimpián való észak-koreai részvételről és a két ország közötti óriási feszültség csökkentéséről. A találkozó helyszíne az 1953-as fegyverszünetben kijelölt demarkációs vonalon fekvő Panmindzson város dél-koreai oldalán található Béke Háza.

Az észak-koreai fél később leszögezte: nem fognak tárgyalni Szöullal a nukleáris fegyverkezésről, mert az kizárólag az Egyesült Államok ellen irányul. "Minden fegyverünk, beleértve az atombombákat, a hidrogénbombákat és a ballisztikus rakétákat, kizárólag az Egyesült Államok ellen, nem pedig testvéreink vagy Kína vagy Oroszország ellen irányul" - jelentette ki Ri Szon Gvon észak-koreai főtárgyaló.