Külföld

Phenjan a dél-koreai-amerikai hadgyakorlat elleni tiltakozott a rakétával

Az amerikai elnök szerint a tárgyalás nem megoldás a válságra - Kim Dzsong Un elégedett a teszttel

A dél-koreai-amerikai hadgyakorlat elleni tiltakozásul bocsátott fel Hvaszong-12-es típusú közepes hatótávolságú rakétát Észak-Korea - közölte szerdán a KCNA phenjani állami hírügynökség, utalva az előző napi rakétaindításra.

A beszámoló szerint: a legutóbbi gyakorlat olyan volt, mint a valódi háború, amely a koreai néphadsereg műveleteinek első lépése a csendes-óceáni térségben, előjátéka annak, hogy elérjék az Egyesült Államok külbirtokát, Guamot.

Az amerikai elnök szerint a tárgyalás nem megoldás a válságra
Donald Trump amerikai elnök szerint a tárgyalás nem megoldás az észak-koreai válságra.
Trump szerdán Twitter-bejegyzésben tette közzé véleményét arról, hogy a diplomáciai erőfeszítések eddig nem hoztak eredményt az észak-koreai válság enyhítésében.  "Az Egyesült Államok 25 év óta tárgyal Észak-Koreával, és fizeti neki a zsarolási pénzt. Nem a tárgyalás jelenti a megoldást " - fogalmazott az elnök.
Trump azonban nem fejtette ki, hogy mit értett"zsarolási pénz" alatt, de elemzők szerint arra utalhatott, hogy Washington korábban nemzetközi segélyben részesítette az ázsiai kommunista országot. 1995 és 2008 között washington 1,3 milliárd dollár értékben suttatott különböző formájú segélyt Phenjannak.
Előző napi közleményében Donald Trump még azt az álláspontot képviselte, hogy Észak-Korea ügyében "minden megoldás elképzelhető".

A gyakorlatot Kim Dzsong Un felügyelte. Az észak-koreai vezető nagyon elégedett volt a sikeres rakétateszttel. A cikk szerint Phenjan folyamatosan figyeli majd, miképpen cselekszik az Egyesült Államok, és annak fényében határoz jövőbeni lépéseiről.  

 

A jelentésben azt írták, hogy a rakéta "pontosan eltalálta célpontját" a Csendes-óceánon.

Észak-Korea augusztus elején kilátásba helyezte, hogy négy Hvaszong-12-es rakétát indít a Guam körüli vizekre, miután Donald Trump amerikai elnök "tűzzel és haraggal" fenyegette meg Phenjant, ha Észak-Korea tovább fenyegetné az Egyesült Államokat.

New Yorkban ezekben az órákban ülésezik az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy határozzon, milyen további lépéseket tegyen a nemzetközi közösség Észak-Koreával szemben.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ismét egyhangúlag elítélte Észak-Koreát 

Az elítélő határozat mellett az ENSZ BT ismét felszólította a phenjani rezsimet arra, hogy hagyjon fel rakétakísérleteivel és egész fegyverkezési programjával.

A határozat nem tesz említést új büntetőintézkedésekről, hanem csupán a régebbi szankciók szigorú betartását sürgeti az ENSZ valamennyi tagállamától. A BT - amely a világszervezet legerőteljesebb testülete - egyúttal leszögezte azt is, hogy a helyzet diplomáciai és politikai eszközökkel történő békés megoldásának a híve.

Kína ellenez minden egyoldalú szankciót 
Kína ellenez minden egyoldalú, Észak-Korea megzabolázását célzó szankciót, a büntetőintézkedéseknek az ENSZ Biztonsági Tanácsának keretein belül kell megvalósulniuk - jelentette ki szerdán este Hua Csun-jing, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
Pekingnek nyugati vezetők szerint erőteljesebb nyomást kellene gyakorolnia Észak-Koreára, hogy az leállítsa rakétakísérleteit. Korábban Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke már többször hangoztatta, hogy Kína többet tehetne Észak-Korea megzabolázásáért, Theresa May brit miniszterelnök pedig szerdán délelőtt sürgette Kínát, hogy gyakoroljon erőteljesebb nyomást Észak-Koreára. May szerint Pekingnek kulcsszerepet kellene játszania a Phenjanból érkező provokációk megállításában.
Hua Csun-jing szinte rögtön visszautasította Theresa May Pekingnek címzett üzenetét, és "felelőtlen álláspontnak" minősítette. "A kérdés békés rendezésének kulcsa Phenjan és Washington, illetve Phenjan és Szöul kezében van" - hangsúlyozta Hua Csun-jing.

A határozathozatal előtt Koro Beszho, Japán ENSZ-nagykövete azt hangoztatta, hogy hazája szerint mindenképpen nagyobb nyomást kell gyakorolni Észak-Koreára, és ennek a módjait kellene megvitatni a 15 tagú Biztonsági Tanács rendkívüli ülésén. 

Nikki Haley, amerikai ENSZ-nagykövet az ülés megkezdése előtt újságíróknak azt mondta: "most valami komolynak kell történnie", az Egyesült Királyság ENSZ-nagykövete, Matthew Rycroft pedig szintén erőteljesebb szankciókat sürgetett. 

Theresa May: Kínának határozottabban kell fellépnie

Theresa May brit miniszterelnök szerdán újságírók előtt sürgette Kínát, hogy gyakoroljon erőteljesebb nyomást Észak-Koreára a további rakétatesztek elkerülése érdekében.

May szerint Pekingnek kulcsszerepet kellene játszania a Phenjanból érkező provokációk megállításában.
"Biztosítani akarjuk, hogy hagyjanak fel ezzel a tevékenységgel" - mondta a Japánba tartó brit vezető. "Úgy látjuk, hogy ennek legjobb módja az lenne, ha Kína fokozná a nyomást Észak-Koreára".
May Abe Sindzó japán kormányfővel találkozik egy nappal azután, hogy Észak-Korea kilőtt egy ballisztikus rakétát, amely átrepült Japán második legnagyobb szigete, Hokkaido felett, és a Csendes-óceánba csapódott. A brit kormányfő háromnapos látogatása során megerősíti országa védelmi-biztonsági együttműködését Japánnal, de kereskedelmi és befektetési kérdések is szóba kerülnek. A Nagy-Britanniában működő, körülbelül 140 ezer embert foglalkoztató, mintegy ezer japán vállalat attól tart, hogy a britek Európai Unióból való kilépése miatt jelentős pénzügyi veszteség éri őket.
Theresa Mayt egy üzleti delegáció kíséri útján, hogy jelezze "a brit gazdaság erejét, valamint a brit-japán gazdasági kapcsolatokba vetett bizalmat az EU-ból való kilépés folyamata során is, illetve a jövőbeli növekedés lehetőségét" - írta a kormányfő hivatala.
A brit vezető Akihito császárral is találkozik.
Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő szerdán visszautasította Theresa May Pekingnek címzett üzenetét. "Hangsúlyozni szeretném, hogy Kína békés eszközökkel lép fel az atommentesítés és az atomfegyverek terjedése ellen. Amikor egyes országok a nyomásgyakorlás növelésének szükségességéről beszélnek (...), teljességgel figyelmen kívül hagyják a tárgyalásos utat". A szóvivő "felelőtlen álláspontnak" minősítette Theresa May nyilatkozatát. "A kérdés békés rendezésének kulcsa Phenjan és Washington, illetve Phenjan és Szöul kezében van" - hangsúlyozta Hua Csun-jing.