Külföld

Patthelyzetbe került az unió a britek miatt

Orbán Viktor: Ha az Unió képtelen megoldani a tömeges bevándorlás helyzetét, akkor az effajta kihívások csak növekedni fognak

A helyzet súlyos, de a magyar érdek világos, a jogi helyzet pedig rendezett - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök tegnap, a Nagy-Britannia unióból való kiválása miatt összehívott csúcstalálkozón Brüsszelben. London láthatóan a folyamat lassítására törekszik, David Cameron brit miniszterelnök a brüsszeli intelmek ellenére sem tett hivatalos bejelentést a kilépési szándékról.

Cameron 20160629
David Cameron miniszterelnökként most vett utoljára részt az Európai Tanács csúcstalálkozóján (Fotó: Reuters - Pascal Rossignol)

Az Európai Unióból történő brit kiválásról folytatandó tárgyalások során Magyarországnak arra kell figyelnie, hogy olyan megállapodás jöjjön létre az Egyesült Királyság és az EU között, amely a magyarok és a többi közép-európai ország érdekeit megvédi - jelentette ki tegnap Orbán Viktor az unió állam- és kormányfőinek kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján. A magyar kormányfő hangsúlyozta: a magyar érdek világos, a jogi helyzet rendezett. Mint mondta, magyar diákok és munkavállalók élnek Nagy-Britanniában, az ő érdekeiket kell megvédeni, amikor a brit kilépésről szóló tárgyalások megkezdődnek.

„A brit népszavazás kérdésében semmilyen tisztázatlan kérdést nem látok, minden kérdés meg van válaszolva, ugyanis az alapszerződés erre az esetre világos eligazítást ad” - magyarázta a miniszterelnök, majd hozzátette: amíg nincs meg a tárgyalások utáni kilépésről szóló szerződésmódosítás, addig a jogi helyzet változatlan. „A helyzet súlyos, kétségkívül válságos helyzetben vagyunk” - hangoztatta a miniszterelnök. A válsághelyzet minden részletkérdése ugyanakkor jogilag rendezett - tette hozzá Orbán Viktor. A kormányfő kiemelte: fontos kérdés az, hogy „mi, európaiak, akik benne vagyunk és benne akarunk maradni az Európai Unióban, milyen tanulságot vonunk le abból, ami történt”.

Kifejtette, számára a legnyilvánvalóbb tanulság az, hogy a népszavazást eldöntő téma a migráció kérdése volt. „Ha az Európai Unió nem tudja megoldani a migrációs helyzetet, akkor az ilyen kihívások meg fognak növekedni” - vélekedett. Hozzátette: azért vetik fel egyre több helyen a népszavazás lehetőségét, mert azt látják, hogy az Európai Unió nem tudja kezelni a migráció okozta helyzetet. Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy azokat az államokat pedig, amelyek saját erőből cselekszenek, az unió nem elismeri és támogatja, hanem bírálja. Ez rossz politika - szögezte le a miniszterelnök.

Magyarország célja az, hogy megállítsa a migrációt, amíg másoknak az, hogy beengedjék a migránsokat, és utána szétosszák őket. „Ezért van szükség arra, hogy a magyar álláspont minél erősebben és érthetőbben jelenjen meg a tárgyalásokon. Erről szól majd a magyar népszavazás is” - tette hozzá a miniszterelnök. Orbán Viktor elmondta, hogy a csúcstalálkozón a brit miniszterelnök tájékoztatást fog adni a népszavazás tényéről, de értesítést annak eredményéről hivatalosan a brit kormány döntése után fognak kapni.

London viszont láthatóan mindent megtesz, hogy egyelőre ne aktiválja a távozási folyamatra kidolgozott szerződéses cikkelyt, amellyel elkezdődik a tagság megszűnéséig tartó kétéves időszak. A csúcstalálkozó előtt a brit kormányfő úgy nyilatkozott: Nagy-Britannia a lehető legszorosabb viszonyra törekszik az Európai Unióval a népszavazás után is. Hangsúlyozta, az „elválási” folyamatnak amennyire lehetséges, konstruktívnak kellene lennie. A kormányfő úgy vélte, nem szabad hátat fordítani Európának, hiszen „ezek az országok a szomszédaink, barátaink, szövetségeseink, partnereink”.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az ülés előtt megjegyezte, Nagy-Britannia kilépési szándékának bejelentése nélkül nem fogják megkezdeni az elválási folyamatról vagy a jövőbeli kapcsolataikról szóló tárgyalásokat. Mint mondta, a brit szavazók akarata mellett az uniós szerződéseket is tiszteletben kell tartani. Ezek értelmében pedig a brit kormánynak kell kezdeményeznie az európai közösségből való kiválás folyamatát.

A lapzártánk után véget érő vezetői egyeztetés előtt Angela Merkel ugyanakkor markánsabb véleményének adott hangot. A német kancellár kijelentette, aki el akarja hagyni az európai családot, nem számíthat arra, hogy megszabadul az összes kötelezettségétől, miközben a jogosultságait megtartja. Figyelmeztetett: az unióból történő brit kiválásról folytatandó tárgyalások során nem engedhető meg, hogy London „kimazsolázza” a számára fontos pontokat. Különbség van a között, hogy egy ország ki akar lépni vagy bent akar maradni az Európai Unióban.

Robert Fico szlovák kormányfő a tanácskozás előtt hangot adott azon véleményének, miszerint hiba volt, hogy az Európai Unió alapító országai az új tagországok részvétele nélkül tartották meg a brit népszavazás utáni egyeztetésüket.

Barack Obama amerikai elnök egy, a közszolgálati médiának adott interjújában óvatosságra intette a nemzetközi közösséget. Mint mondta, nincs ok a „hisztériára”, nem szabad túlértékelni a Brexitet.


Röviden
„A nép döntését nem lehet semmibe venni, Londonnak nincs kiút”

- Növekszik a nyomás Jean-Claude Junckeren, az Európai Bizottság elnökén, hogy mondjon le – írta az uniós ügyekkel foglalkozó Euractiv. Amíg lengyel kormánypárti politikusok Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke lemondását emlegették, addig Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter Junckert emelte ki, hogy ő nem a megfelelő ember erre a munkára. Margarítisz Szkínász bizottsági szóvivő a lemondási terveket firtató kérdésre egyszerűen annyit mondott: nem. A szóvivő szerint nem a bizottság hirdette meg a Brexit-népszavazást, így nem is ennek a testületnek kell felelősséget vállalnia.

- Az Egyesült Királyság uniós tagságát elutasító népszavazás nyomán minden korábbinál fontosabbá vált a NATO és az Európai Unió közötti együttműködés – hangsúlyozta Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára.

- Megvonta a bizalmat a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt alsóházi frakciója Jeremy Corbyntól, a párt vezetőjétől, aki azonban nem hajlandó lemondani. Az elmúlt napokban a munkáspárt árnyékkormányának több tucatnyi tagja lemondott, megpróbálva ezzel is kikényszeríteni a párt vezetőjének és miniszterelnök-jelöltjének távozását.

- Elbukott a bevándorlásellenes holland Szabadságpárt (PVV) vezetőjének Hollandia uniós kilépésről szóló népszavazási kezdeményezése az ország törvényhozásában kedden.

- Ha a népet arra kérik, hogy mondjon véleményt, és a nép véleményt mond, akkor a döntést nem lehet semmibe venni, a Brexitből nincs kiút, „no exit from Brexit” - jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Brüsszelben.