Külföld
Patthelyzetbe került az unió a britek miatt
Orbán Viktor: Ha az Unió képtelen megoldani a tömeges bevándorlás helyzetét, akkor az effajta kihívások csak növekedni fognak
Az Európai Unióból történő brit kiválásról folytatandó tárgyalások során Magyarországnak arra kell figyelnie, hogy olyan megállapodás jöjjön létre az Egyesült Királyság és az EU között, amely a magyarok és a többi közép-európai ország érdekeit megvédi - jelentette ki tegnap Orbán Viktor az unió állam- és kormányfőinek kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján. A magyar kormányfő hangsúlyozta: a magyar érdek világos, a jogi helyzet rendezett. Mint mondta, magyar diákok és munkavállalók élnek Nagy-Britanniában, az ő érdekeiket kell megvédeni, amikor a brit kilépésről szóló tárgyalások megkezdődnek.
„A brit népszavazás kérdésében semmilyen tisztázatlan kérdést nem látok, minden kérdés meg van válaszolva, ugyanis az alapszerződés erre az esetre világos eligazítást ad” - magyarázta a miniszterelnök, majd hozzátette: amíg nincs meg a tárgyalások utáni kilépésről szóló szerződésmódosítás, addig a jogi helyzet változatlan. „A helyzet súlyos, kétségkívül válságos helyzetben vagyunk” - hangoztatta a miniszterelnök. A válsághelyzet minden részletkérdése ugyanakkor jogilag rendezett - tette hozzá Orbán Viktor. A kormányfő kiemelte: fontos kérdés az, hogy „mi, európaiak, akik benne vagyunk és benne akarunk maradni az Európai Unióban, milyen tanulságot vonunk le abból, ami történt”.
Kifejtette, számára a legnyilvánvalóbb tanulság az, hogy a népszavazást eldöntő téma a migráció kérdése volt. „Ha az Európai Unió nem tudja megoldani a migrációs helyzetet, akkor az ilyen kihívások meg fognak növekedni” - vélekedett. Hozzátette: azért vetik fel egyre több helyen a népszavazás lehetőségét, mert azt látják, hogy az Európai Unió nem tudja kezelni a migráció okozta helyzetet. Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy azokat az államokat pedig, amelyek saját erőből cselekszenek, az unió nem elismeri és támogatja, hanem bírálja. Ez rossz politika - szögezte le a miniszterelnök.
Magyarország célja az, hogy megállítsa a migrációt, amíg másoknak az, hogy beengedjék a migránsokat, és utána szétosszák őket. „Ezért van szükség arra, hogy a magyar álláspont minél erősebben és érthetőbben jelenjen meg a tárgyalásokon. Erről szól majd a magyar népszavazás is” - tette hozzá a miniszterelnök. Orbán Viktor elmondta, hogy a csúcstalálkozón a brit miniszterelnök tájékoztatást fog adni a népszavazás tényéről, de értesítést annak eredményéről hivatalosan a brit kormány döntése után fognak kapni.
London viszont láthatóan mindent megtesz, hogy egyelőre ne aktiválja a távozási folyamatra kidolgozott szerződéses cikkelyt, amellyel elkezdődik a tagság megszűnéséig tartó kétéves időszak. A csúcstalálkozó előtt a brit kormányfő úgy nyilatkozott: Nagy-Britannia a lehető legszorosabb viszonyra törekszik az Európai Unióval a népszavazás után is. Hangsúlyozta, az „elválási” folyamatnak amennyire lehetséges, konstruktívnak kellene lennie. A kormányfő úgy vélte, nem szabad hátat fordítani Európának, hiszen „ezek az országok a szomszédaink, barátaink, szövetségeseink, partnereink”.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az ülés előtt megjegyezte, Nagy-Britannia kilépési szándékának bejelentése nélkül nem fogják megkezdeni az elválási folyamatról vagy a jövőbeli kapcsolataikról szóló tárgyalásokat. Mint mondta, a brit szavazók akarata mellett az uniós szerződéseket is tiszteletben kell tartani. Ezek értelmében pedig a brit kormánynak kell kezdeményeznie az európai közösségből való kiválás folyamatát.
A lapzártánk után véget érő vezetői egyeztetés előtt Angela Merkel ugyanakkor markánsabb véleményének adott hangot. A német kancellár kijelentette, aki el akarja hagyni az európai családot, nem számíthat arra, hogy megszabadul az összes kötelezettségétől, miközben a jogosultságait megtartja. Figyelmeztetett: az unióból történő brit kiválásról folytatandó tárgyalások során nem engedhető meg, hogy London „kimazsolázza” a számára fontos pontokat. Különbség van a között, hogy egy ország ki akar lépni vagy bent akar maradni az Európai Unióban.
Robert Fico szlovák kormányfő a tanácskozás előtt hangot adott azon véleményének, miszerint hiba volt, hogy az Európai Unió alapító országai az új tagországok részvétele nélkül tartották meg a brit népszavazás utáni egyeztetésüket.
Barack Obama amerikai elnök egy, a közszolgálati médiának adott interjújában óvatosságra intette a nemzetközi közösséget. Mint mondta, nincs ok a „hisztériára”, nem szabad túlértékelni a Brexitet.
Röviden
„A nép döntését nem lehet semmibe venni, Londonnak nincs kiút”
- Növekszik a nyomás Jean-Claude Junckeren, az Európai Bizottság elnökén, hogy mondjon le – írta az uniós ügyekkel foglalkozó Euractiv. Amíg lengyel kormánypárti politikusok Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke lemondását emlegették, addig Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter Junckert emelte ki, hogy ő nem a megfelelő ember erre a munkára. Margarítisz Szkínász bizottsági szóvivő a lemondási terveket firtató kérdésre egyszerűen annyit mondott: nem. A szóvivő szerint nem a bizottság hirdette meg a Brexit-népszavazást, így nem is ennek a testületnek kell felelősséget vállalnia.
- Az Egyesült Királyság uniós tagságát elutasító népszavazás nyomán minden korábbinál fontosabbá vált a NATO és az Európai Unió közötti együttműködés – hangsúlyozta Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára.
- Megvonta a bizalmat a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt alsóházi frakciója Jeremy Corbyntól, a párt vezetőjétől, aki azonban nem hajlandó lemondani. Az elmúlt napokban a munkáspárt árnyékkormányának több tucatnyi tagja lemondott, megpróbálva ezzel is kikényszeríteni a párt vezetőjének és miniszterelnök-jelöltjének távozását.
- Elbukott a bevándorlásellenes holland Szabadságpárt (PVV) vezetőjének Hollandia uniós kilépésről szóló népszavazási kezdeményezése az ország törvényhozásában kedden.
- Ha a népet arra kérik, hogy mondjon véleményt, és a nép véleményt mond, akkor a döntést nem lehet semmibe venni, a Brexitből nincs kiút, „no exit from Brexit” - jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Brüsszelben.