Külföld
„Párizs és Berlin ugyanabban a szellemben dolgozik a menekültválság megoldásán”
Merkel és Hollande szerint nélkülözhetetlen a külső határok védelme
Hollande és Merkel a brüsszeli EU-Törökország csúcstalálkozó előtt három nappal úgy vélekedett, hogy a menekültkérdés megoldására Európa a válasz.
„Európának képesnek kell lennie a remélt eredmények elérésére” - hangsúlyozta Hollande.
„Az egyoldalú megoldásokkal már nem jutunk előrébb” - kontrázott rá Merkel.
Hollande azonban nem váltotta be Merkel újabb menekültek befogadásával kapcsolatos reményeit. A francia elnök Manuel Valls kormányfő három héttel ezelőtti kijelentését ismételve jelezte, hogy országa befogadja a korábbi megállapodás keretében ígért harmincezer bevándorlót, de egy fővel sem többet.
Hollande emellett kijelentette: Franciaország a NATO rendelkezésére bocsát egy hajót az embercsempészek elleni égei-tengeri misszió keretében.
A sajtótájékoztatón mindketten nélkülözhetetlennek nevezték az EU külső határainak hatékonyabb védelmét, valamint Törökország meggyőzését arról, hogy tartsa be a menekültek visszafogadására tett ígéretét.
Merkel egyúttal dicsérte is Törökország erőfeszítéseit, amelyekkel a menekültek számát próbálja korlátozni. Ankara vízumkötelezettséget vezetett be számos olyan országgal szemben, ahonnan gazdasági menekültek érkeznek Európa területére. Emellett Törökország a napokban fogadja vissza a bevándorlók első nagyobb csoportját Görögországból.
A német kancellár szerint Európához hasonlóan Törökország is tartós megoldást szeretne a menekültválság ügyében, erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha sikerül véget vetni az égei-tengeri embercsempészet virágzásának, illetve sikerül pontot tenni a szíriai konfliktus végére.
A szíriai helyzetet elemezve Merkel és Hollande arra jutott, hogy Oroszországnak nyomást kellene gyakorolnia Bassár el-Aszad szíriai elnökre a fegyvernyugvási egyezmény betartása érdekében.
Hollande szerint a szíriai helyzet eddig „elviselhetetlen” volt, de ha lendületet vesznek a politikai tárgyalások, esély adódhat a rendezésre. A francia államfő azonban „provokatívnak és a valóságtól teljesen elrugaszkodottnak” nevezte azt a damaszkuszi elképzelést, amely szerint áprilisban választásokat lehetne tartani Szíriában.