Külföld
Párizs egyetért Budapesttel
Ujhelyi folytatja saját hazája külföldi lejáratását
Francia kollégájával, Christiane Taubirával tárgyalt hétfőn Párizsban Trócsányi László igazságügyi miniszter. A két tárcavezető egyaránt szükségesnek tartja, hogy központi uniós nyilvántartást hozzanak létre azokról az európai állampolgárokról, akiket terrorizmus miatt különböző tagországokban tartanak börtönben. Trócsányi meghívta hazánkba egy jogi szakrendezvényre Christiane Taubirát, aki elfogadta a meghívást. A magyar tárcavezető látogatást tett Jean-Marc Sauvénál, a francia Államtanács vezetőjénél is, aki szintén hazánkba készül.
Tegnap Trócsányi részt vett a francia néppárti delegáció strasbourgi reggelijén. Az UMP képviselőivel az igazságügyi miniszter a magyar belpolitikai helyzet és a gazdasági eredmények ismertetésén, a magyar alaptörvényben foglalt értékek kifejtésén túl felvetette, hogy európai szinten nem megfelelő a szubszidiaritás és az arányosság elvének érvényesülése. Mint mondta, kitért arra is, hogy a politikai üldözötteket menekültként kell kezelni, a gazdasági bevándorlást azonban át kell gondolni. Megjegyezte, hogy az uniós tagországokban ez napirenden van, és európai vitát is folytatni kell a kérdésről, hiszen a személyek szabad áramlásának elve csak az uniós polgárokra korlátozódik. Mint Trócsányi elmondta: az UMP-s képviselők csaknem minden kérdésben osztották az álláspontját.
Időközben alternatív országvédelmi akciótervet hirdetett meg Stras-bourgban Ujhelyi István. A szocialisták EP-képviselője, az MSZP alelnöke hangsúlyozta, hogy olyan akcióterv készül, amelyben „nem másokat támadunk, nem kirekesztünk, hanem megmutatjuk, hogy miként lehet az európai közösségen belül egy sikeres Magyarországot összehozni”. Az EP szociáldemokrata frakciójában helyet foglaló magyar küldöttség vezetője elítélte Orbán Viktor miniszterelnök hét végi, migrációt érintő kijelentéseit. Szerinte az igazi gond nem a bevándorlás, hanem a szegénység és a szociális krízis. Úgy vélte, a kormányfő megfeledkezik arról, hogy több mint félmillióan hagyták el Magyarországot gazdasági kényszerből.