Külföld

Ősztől léphet az EU migránsügyekben

Szilárdan kitart Budapest amellett, hogy önkéntes alapú legyen a menekültek kvóták szerinti elosztása a tagországok között

Hazánk is a migráció által kiemelten érintett országok közé tartozik – ismerték el tegnap az európai uniós tagországok belügyminiszterei luxembourgi tanácskozásukon. Az uniós menekültkvóta és a számok helyére ezúttal az elvek léptek.

Magyarország számára elfogadhatatlan lenne, ha uniós kötelezettségként írnák elő számára meghatározott számú menekült befogadását, hiszen az ország már így is nagy migrációs nyomás alatt áll – hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter kedden az EU-országok belügyi tárcavezetőinek luxembourgi tanácskozásáról magyar újságíróknak adott telefonos tájékoztatásában.

A tanácskozáson elhangzott tagállami véleményeket most a brüsszeli tanácsi titkárság összegzi, és a jövő hét csütörtök-pénteken tartandó EU-csúcstalálkozó résztvevői elé terjeszti. Az ott elfogadandó állásfoglalás alapján az Európai Bizottság belügyekkel foglalkozó biztosa szeptemberre elkészítheti a migrációs témájú megállapodások végrehajtásának tervezetét. Kiindulásként elsősorban az Olaszországra és Görögországra nehezedő migrációs nyomást tekintették át, de miután az egyes tagországok képviselői konkrét adatokkal szolgáltak a határaikon elfogott illegális migránsok számát illetően, tegnap egyértelművé vált, hogy Magyarország is a kiemelten érintett országok közé tartozik, és a földközi-tengeri mellett a balkáni útvonalnak is jelentős figyelmet kell szentelni uniós szinten. Az Európai Bizottság májusban az egyes EU-országok közötti tehermegosztás, szolidaritás elvére hivatkozva konkrét befogadási kvótákra tett javaslatot.

Pintér Sándor elmondta, hogy most a miniszterek nem számokról, hanem elvekről vitatkoztak – leginkább arról, hogy kötelező vagy önkéntes alapú legyen-e a menekültek kvóták szerinti elosztása a tagországok között. A bizottsági javaslat szövege e szempontból valamelyest „billeg”, Magyarország azonban szilárdan az önkéntesség mellett van.

Felvetődött az az elgondolás is, hogy a politikai menekültek, illetve a gazdasági okokból Európába készülők ügyét még az EU-n kívüli államokban szervezett módon elkülönítsék egymástól, és annak megfelelően kezeljék.

A belügyminiszter kitért arra, hogy Magyarország azt szeretné, ha teljes mértékben maga dönthetne határrendészeti kérdésekben, így az illegálisan érkezők őrizetbe vételét illetően, amire nézve most korlátozó jellegű uniós szabályok vannak érvényben.

A miniszterek a menekültügyi problémák kendőzetlen felvetése mellett is hitet tettek a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszer, a személyek szabad mozgása elvének fenntartása mellett.


Olaszország rendet tesz a határainál

Elszállította tegnap az olasz rendőrség és csendőrség az olasz–francia határ mentén fekvő Ventimigliából a napok óta ott táborozó migránsok egy részét. Az olasz kisváros parti szikláira ötven afrikai férfi kapaszkodott fel, és nem hajlandó távozni onnan. Társaikat, akik a város egyik parkjában telepedtek le, az olasz hatóságok egyenként gyűjtötték össze, és a Vöröskereszt autóbuszaival elszállították. A migránsok közül többen ellenállást tanúsítottak, földre vetették magukat, és az emberi jogok tiszteletben tartását követelték. Az eritreai, etiópiai, szudáni és szíriai bevándorlók egy részét Ventimiglia határátkelőjéhez szállították, ahol ideiglenes szálláshelyet állítottak fel számukra. Az utóbbi öt napban már több mint kétszázan érkeztek a szálláshelyre arra várva, hogy a franciák átengedjék őket a határon. A milánói központi pályaudvar környékén szintén napok óta továbbutazásra várakozó migránsok egy része az esős idő miatt ismét beköltözött az állomásra. 1340 bevándorlót tíz milánói szálláshelyen helyeztek el a hatóságok. (TL)


Ausztria: az ellenőrzés bevezetését sürgetik

Az osztrák határ ellenőrzésének bevezetésével kampányol a felső-ausztriai tartományi kormányfő a szeptemberben esedékes tartományi választások előtt - írta tegnapi számában a Die Presse című osztrák napilap. Josef Pühringer javaslata szerint azokon a határszakaszokon, amelyeken illegális bevándorlók érkeznek az országba, időszakos ellenőrzést kellene bevezetni. A tartományi vezető azzal indokolta felvetését, hogy a politikusok már nem hagyhatják figyelmen kívül a közhangulat alakulását. A lap emlékeztetett: az osztrák néppárti (ÖVP) politikus meg szeretné őrizni pártja legutóbbi, a 2009-es választáson elért 46,76 százalékos többségét. A felső-ausztriai választásokat szeptember 27-én tartják. A májusi burgenlandi tartományi választások előtt Hans Niessl osztrák szociáldemokrata (SPÖ) politikus, Burgenland tartomány kormányzója állt ki a határőrzés újbóli bevezetése mellett. Az SPÖ csaknem 42 százalékkal megnyerte a választást. (TL)