Külföld
Összezárnak a keleti partnerség országai
Az uniónak stratégiai együttműködést kell kialakítania Azerbajdzsánnal
Szijjártó Péter magyar és Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter (Fotó: kKM)
Széles körű találkozót tartottak tegnap a visegrádi négyek és a keleti partnerség országainak külügyminiszterei, amelyen a svéd és a román diplomácia vezetői is részt vettek.
A pozsonyi tanácskozás központi témája a keleti partnerség országaival (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Ukrajna) folytatott együttműködés további fejlesztése volt, ugyanakkor szó esett az energiabiztonságról és más aktuális külpolitikai kérdésekről is.
Szijjártó Péter a távirati irodának a találkozót összefoglalva elmondta: „Szeretnénk, ha Európa keleti és nyugati fele pragmatikusan és kulturáltan együtt tudna működni, ehhez a keleti partnerség egy nagyon fontos hidat tud képezni, ezért Magyarország a program erősítését javasolja az Európai Uniónak.” A magyar diplomácia vezetője hozzátette, hogy ebben a kérdésben a visegrádi négyek között teljes az egyetértés.
Elmondta továbbá, a visegrádi országok úgy vélik, hogy az uniónak stratégiai partnerséget kell kialakítania Azerbajdzsánnal, amely az egyetlen új gázbeszerzési forrás a közeljövőben. „Azerbajdzsán az egyetlen olyan ország jelenleg, amely belátható időn belül újabb gázbeszerzési forrás lehet Európa számára, ezért szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió, benne a visegrádi négyekkel, Azerbajdzsánnal, stratégiai együttműködést alakítson ki” – fogalmazott Szijjártó Péter. Hozzátette, hogy a találkozón ismertette azt a magyar álláspontot is, amely szerint az uniónak változtatnia kell a Fehéroroszországgal szembeni magatartásán, és szoros együttműködést kellene kialakítania vele. „Értékelni kell ennek az országnak a stabilitását és azt a szerepet, amelyet a minszki megállapodásokban játszik” – érvelt a miniszter.
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a találkozót követő sajtótájékoztatón elmondta: az értekezleten szó esett a keleti partnerség országai-ban zajló reformok támogatásának lehetőségeiről, az ezekkel kapcsolatos tapasztalatcseréről és a közelgő rigai – szintén keleti partnerségi – csúcstalálkozó témáiról, valamint annak a közös nyilatkozatnak a témáiról is, amelyet a részt vevő országok külügyminiszterei Rigában szeretnének elfogadni.
A találkozón, illetve az azt követő sajtótájékoztatón részt vett Federica Mogherini is. Az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a rigai csúcskonferencia előkészületeinek szempontjából nagyon fontosnak nevezte a találkozót, amelyen elmondása szerint több területen előrelépést sikerült elérni.