Külföld

Oroszország előre ismerhette a vegyi támadás részleteit

Putyin: Washington újabb rakétatámadásra készül Szíriában

Az Egyesült Államok arra az egyelőre nem végleges, előzetes következtetésre jutott, hogy Oroszország előre tudott a múlt heti szíriai vegyifegyver-támadás előkészületeiről, de nincs bizonyíték arra, hogy részt is vett benne - közölte egy magas beosztású amerikai illetékes.

Törökország: Szíria még mindig rendelkezik vegyi fegyverekkel
Ankara információi szerint a szíriai kormány a múlt keddi, Hán Sejkún-i gáztámadás után is rendelkezik még vegyi fegyverrel - mondta Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kedden a TRT Haber állami hírtelevíziónak az olaszországi Luccában, ahol a G7 csoport külügyminisztereinek találkozója folyik. Kiemelte, hogy a vegyi fegyverek ismételt bevetésének kockázata egészen addig fennáll, amíg Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalmon van. Hozzátette, meg kell akadályozni, hogy Aszad ismét vegyi fegyvert vessen be. Hangoztatta, hogy a konfliktus sújtotta országban átmeneti kormány kialakítása szükséges.  

A tisztségviselő - aki hírszerzési ügyekben nem tájékoztathatja a nyilvánosságot, ezért ragaszkodott a névtelenségéhez - azt mondta helyi idő szerint hétfőn az AP hírügynökségnek, hogy oroszok által irányított drón tartózkodott egy kórház felett, ahová szállították a gáztámadás sebesültjeit. Órákkal azután, hogy a drón távozott onnan, egy orosz gyártmányú vadászgép lebombázta a kórházat, vélhetően azért, hogy eltüntesse a gáztámadás nyomait.

A pilóta nélküli kémrepülőgép jelenléte a kórház felett nem lehet véletlen egybeesés, Oroszországnak tudnia kellett a készülő vegyifegyver-támadásról, s hogy az áldozatokat a szóban forgó kórházba fogják szállítani - mondta az amerikai illetékes.

A nyilatkozó nem szolgált más, katonai vagy hírszerzési információkkal, amelyekre az amerikai védelmi minisztérium a véleményét alapozza.

Putyin: Washington újabb rakétatámadásra készül Szíriában
Oroszország olyan értesülést kapott, amely szerint az Egyesült Államok újabb rakétatámadást tervez Damaszkusztól délre fekvő célpontok ellen, és újabb provokációra készül, amely révén ismét vegyifegyver-támadással vádolhatják meg Bassár el-Aszad szíriai elnököt - jelentette ki kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök, hozzátéve: Oroszország hivatalosan követelni szándékozik a múlt heti Hán Sejhún-i - állítólagos - vegyifegyver-támadás kivizsgálását az ENSZ szerveitől, és a hágai Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) kíván fordulni a támadás ügyében.
Az orosz vezető szerint a felkelők provokációt követtek el és hasonló akciókra készültek az ország több más pontján is, beleértve magát Damaszkuszt is.
Putyin egy nappal a moszkvai orosz-amerikai külügyminiszteri találkozó előtt beszélt erről, amelynek amerikai részvevője, Rex Tillerson kedd délután az orosz fővárosba érkezett. A megbeszélésre árnyékot vet, hogy Donald Trump elnök a szíriai erők állítólagos vegyifegyver-bevetése miatt péntekre virradóra katonai csapást rendelt el egy szíriai repülőtér ellen, amelyen Washington gyanúja szerint ilyen fegyvereket tároltak.
Moszkva - a szíriai kormány katonai szövetségese - a történteket egy szuverén állam ellen mondvacsinált ürüggyel elkövetett agressziónak és a nemzetközi jog megsértésének minősítette.
Putyin kijelentette, hogy a pénteki amerikai támadás az Irak elleni 2003-as (amerikai vezetésű) invázióra emlékeztette, amely nem bizonyított vegyifegyver-készletek ürügyével indult és amely végül az ország széthullását és az Iszlám Állam terrorszervezet felemelkedését eredményezte.
Az orosz elnök úgy vélekedett, hogy az amerikai csapás támogatásával az európai országok, amelyek a választási kampány idején az amerikai Demokrata Pártot támogatták, most a Trump-féle republikánus párti irányvonalhoz próbálnak közeledni.
Tillerson a nap folyamán korábban, a G7-csoport külügyminisztereinek olaszországi találkozóján azt mondta, hogy Oroszországnak választania a nemzetközi közösség és Bassár el-Aszad szíriai elnök között. Az orosz külügyminisztérium keddi állásfoglalása szerint a két ország közötti viszony "a legbonyolultabb időszakát éli át".

Egy másik amerikai illetékes arra figyelmeztetett, Washingtonban egyelőre nem jutottak véglegesen arra megállapításra, hogy Oroszország valóban tudott a készülő gáztámadásról.

Az AP felhívja a figyelmet arra, hogy ezek súlyos vádak lennének még a borús amerikai-kapcsolatok mércéjével mérve is. Habár Oroszország rendületlenül támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát, és a két ország összehangolja a katonai hadműveleteit, Washington eddig soha sem állított olyat, hogy Moszkva bűnrészes lenne bármilyen korábbi, civilek - köztük gyerekek - elleni gáztámadásokban. Mi több, az egykoron hidegháborús ellenségek négy évvel ezelőtt együttműködtek az 1300 tonnás szíriai vegyifegyverkészlet összegyűjtésében és felszámolásában.

Mostanáig mindenesetre washingtoni illetékesek azt mondták, nem tudják, hogy a kórházat figyelő drónt a szíriai vagy az orosz hadsereg irányította. Az AP-t tájékoztató illetékes szerint az továbbra sem világos, hogy a kórházat bombázó gépek az orosz vagy a szíriai hadsereg kötelékéből valók, mert a szíriaiak is orosz gyártmányú harci gépekkel repülnek.

Múlt kedden több mint nyolcvanhat civil - köztük 27 gyerek - halt meg az észak-szíriai Hán Sejkún településen elkövetett vegyifegyver-támadásban. Washingtonnak meggyőződése, hogy vegyifegyver-támadást a szíriai légierő hajtotta végre Aszad parancsára a Sajrát légitámaszpontról kiindulva. Az amerikai kormány úgy véli, hogy Damaszkusz szarin idegmérget vetett be. A támadás után két nappal az amerikai hadsereg Donald Trump elnök parancsára 59 Tomahawk robotrepülőgépet lőtt ki megtorlásul a Sarját légi támaszpontra.

Angela Merkel és Donald Trump telefonon egyeztetett Szíriáról

Megbeszélést folytatott telefonon Angela Merkel kancellár és Donald Trump amerikai elnök a szíriai helyzetről - közölte kedden Steffen Seibert német kormányszóvivő.

A megbeszélés témái között volt a Szíriában vegyi fegyverrel elkövetett támadás és az észak-koreai atomprogram ügye - áll a közleményben.

Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a kegyetlen vegyifegyver-támadásra adott érthető, elfogadható amerikai reakció után mindent meg kell tenni a szíriai helyzet politikai rendezésének céljával az ENSZ keretei között megindított folyamat előmozdításáért.
A kancellár aláhúzta, hogy "kulcsfontosságú az együttműködés Oroszországgal" a politikai átmenet elindítása érdekében. Az erőfeszítések célja a békés és stabil, valamint "Aszad nélküli" Szíria megteremtése, vagyis a béke helyreállítása és Bassár el-Aszad jelenlegi elnök távozása a hatodik éve polgárháború sújtotta közel-keleti arab ország éléről. 
Az Egyesült Államok április 7-én csapást mért a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen, megtorlásul a három nappal korábbi feltételezett vegyifegyver-támadásért, amelynek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolja. 
Német kormányzati adatok szerint Washington előre értesítette Berlint a készülő támadásról. James Mattis amerikai védelmi miniszter  személyesen tájékoztatta német kollegáját, Ursula von Leyent a tervezett akcióról, majd a védelmi miniszter és Christoph Heusgen, a kancellár kül- és biztonságpolitikai tanácsadója értesítette Angela Merkelt a küszöbönálló légicsapásról.