Külföld

Oroszország betiltotta az élelmiszerek importját

Az EU politikai motivációjúnak tartja az orosz importtilalmat

Az orosz kormány egy évre teljes behozatali tilalmat vezetett be az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából származó marha- és sertéshúsra, szárnyasokra, halárukra, tejtermékekre és zöldségekre. Medvegyev közölte: Moszkva ellenintézkedéseken dolgozik a Dobroljot orosz légitársaság ellen elrendelt szankciók miatt is. Az amerikai agrártermékek importjának Moszkva által bejelentett korlátozása csak tovább mélyíti majd Oroszország nemzetközi elszigeteltségét - vélekedett szerdán a Fehér Ház. Ugyanakkor Angela Merkel német kancellár az ukrajnai stabilizáció felé mutató lépésekre biztatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt.Politikai motivációjúnak tartja az Európai Bizottság az európai uniós tagországok ellen csütörtökön bejelentett orosz importtilalmat - derül ki az EU brüsszeli végrehajtó testületének közleményéből.

Dmitrij Medvegyev kormányfő aláírta az élelmiszerimport tilalmára vonatkozó rendeletet, amelynek értelmében oroszország teljes egészében betiltja a húsáru, a haláru, a tej- és tejtermékek, valamint a zöldség- és gyümölcsfélék behozatalát Ausztráliából, Kanadából, az Európai Unió tagállamaiból, az Egyesült Államokból és Norvégiából.

EU: Politikailag motivált Moszkva döntése
Politikai motivációjúnak tartja az Európai Bizottság az európai uniós tagországok ellen csütörtökön bejelentett orosz importtilalmat - derül ki az EU brüsszeli végrehajtó testületének közleményéből. Brüsszelben jelenleg vizsgálják az orosz intézkedések hatásait. Az EU egyúttal értésre adta, hogy fenntartja a jogot ellenlépések megfontolására.

A rendelet augusztus 7-étől hatályos, ugyanakkor az alkoholimportra nem vonatkozik, ahogyan nem érvényes a gyermekélelmiszerekre, valamint az olyan termékekre sem, amelyeket az orosz állampolgárok maguk vásárolnak a szankciók által érintett országokban. Medvegyev azt is leszögezte: ha a partnerek konstruktívan viszonyulnak az együttműködéshez, Oroszország hajlandó felülvizsgálni a tilalom egyéves határidejét.

A mezőgazdasági termékek az EU legfontosabb ororszországi exportcikkei közé tartoznak a gépek, vegyipari termékek és gyógyszerek után. Az EU-tagországok 2013-as orosz exportja összesen mintegy 120 milliárd euróra rúgott. Ennek durván egytizedét, 11,9 milliárd eurót tettek ki az agrártermékek - közölte csütörtökön az Európai Bizottság. 

Az orosz kormányfő közölte továbbá, hogy Oroszország válaszintézkedéseken dolgozik a Dobroljot orosz légitársaság ellen elrendelt nyugati szankciók miatt.

"Olyan intézkedéseken dolgozunk, amelyek válaszlépések lehetnek az EU által a Dobroljot orosz légitársaság ellen elrendelt szankciókra a Szimferopolba irányuló járatok miatt" - mondta Medvegyev a kormányülésen. Emlékeztetett, hogy az első orosz olcsó (fapados) légitársaság, amely a "barátságtalan intézkedések" következtében augusztus 4-én kénytelen volt beszüntetni működését. 
Medvegyev kilátásba helyezte, hogy meg fogják tiltani a nyugati légitársaságok Európa és Ázsia között közlekedő járatainak az orosz légtéren keresztül történő átrepülést. Ezen járatok számára a Szibéria felett vezető útvonal a legrövidebb. Az orosz kormányfő elismerte, hogy az orosz légtér lezárása a szóban forgó járatok számára - ami jelentősen megemeli az üzemanyagköltségeket - "súlyos intézkedés", de ez a Dobroljot elleni szankciókra adott válasznak tekintendő. 

Az agrártermékek között első helyen álltak a gyümölcsfélék, a sajt és a sertéshús. Mindhárom termékcsoport exportjának értéke 1 milliárd euróra rúgott. Ezt követte a zöldségfélék, az égetett szeszes italok és a likőr exportja 700-700 millió euró értékben. A zöldség- és gyümölcsfélék kivitelében messze az első helyen állt az alma és a paradicsom, amelyet a sárga- és őszibarack és a körte követett.

Medvegyev a válaszintézkedések ismertetése után meggyőződését fejezte ki, hogy a kialakult helyzetben végül a gazdasági pragmatizmus felül fog kerekedni az "ostoba politikai megfontolásokon". 
"Mindazok az intézkedések, amelyeket az imént felsoroltam, kizárólag válaszlépések" - hangsúlyozta. "Mi nem akartuk az események ilyetén alakulását. Őszintén arra számítok, hogy partnereinknél a gazdasági pragmatizmus felülkerekedik az ostoba politikai megfontolásokon, gondolkodni fognak, nem pedig ijesztgetni és korlátozni Oroszországot" - tette hozzá.
Az orosz miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a kölcsönösen előnyös gazdasági és kereskedelmi együttműködés helyre fog állni a korábbi terjedelemben. "Mi ezt szeretnénk" - jelentette ki.

Orosz szakértők szerint az embargó kölcsönösen fájdalmas lesz
Az Oroszország ellen szankciókat alkalmazó országok agrártermékeire elrendelt orosz embargó rendkívül fájdalmas lesz mindkét fél számára - vélik oroszországi szakértők.
Az EU többmilliárd eurós oroszországi gyümölcs- és zöldségexporttól esik el - mutatott rá Szergej Szutrin, a Szentpétervári Egyetem közgazdász kutatója, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok pedig a marhahús- és baromfiexportjáról lesz kénytelen lemondani.
Dimitrij Polevoj gazdasági elemző szerint az importtilalom "sokkterápiaként" éri majd az orosz élelmiszeripart. "A tilalom a mezőgazdasági importunk tíz százalékát érinti, amit most a lehető leghamarabb pótolni kell" - hangsúlyozta.
Az orosz média azonban új lehetőségeket is felismerni vél az importtilalomban. "Az embargó végre megadja az élelmiszeriparnak a fejlődéshez szükséges lökést" - írta a Vedomoszty napilap.

Washington: Az importtilalom Moszkva elszigetelődését mélyíti

Az amerikai agrártermékek importjának Moszkva által bejelentett korlátozása csak tovább mélyíti majd Oroszország nemzetközi elszigeteltségét - vélekedett szerdán a Fehér Ház.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán rendeletet írt alá arról, hogy megtiltják vagy korlátozzák a mezőgazdasági termények importját azokból az országokból, amelyek szankciókat hoztak Oroszország ellen az ukrajnai válság miatt. 

Laura Lucas Magnuson fehér házi szóvivő reagálásában azt mondta, a nyugati vállalatok vagy országok elleni megtorló intézkedések további károkat fognak okozni Oroszország gazdaságának. A szóvivő szerint az orosz központi bank korábban maga is úgy nyilatkozott, hogy az élelmiszerimportra kivetett tilalmak gyorsítani fogják az inflációt és csökkenti az oroszok vásárlóerejét.

piac
Egy moszkvai forrás szerint az orosz korlátozások haszonélvezője Latin-Amerika lehet, erre utal az, hogy az élelmiszer-egészségügyi hatóság csütörtökre sürgősen bekérette Brazília, Chile és Ecuador nagykövetét, valamint Argentína ügyvivőjét, hogy az élelmiszer-szállítások növeléséről konzultáljanak.

Az Európai Unió legújabb, múlt pénteken hatályba lépett szankciói korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi tőkepiacokhoz, fegyverembargót vezetnek be, valamint megtiltják az úgynevezett kettős felhasználású, polgári és védelmi célokra is használható termékek exportját. Emellett azt is meggátolják, hogy Oroszország olajkitermeléshez használt technológiákhoz juthasson hozzá az EU tagállamaiból.

Görögország kártérítést kér 

Görögország elveszíti idei orosz gyümölcsexportját és emiatt kártérítésre tart igényt az Európai Uniótól.

A görög gyümölcs- és zöldségexportőrök szövetségének elnöke, Jorgosz Polihronakisz Görögország idei oroszországi gyümölcs- és zöldségexportja végének minősítette azt, hogy csütörtökön Oroszország bejelentette: az ellene szankciókat alkalmazó országok mezőgazdasági termékeinek importjára tilalmat rendel el. Hozzátette, emiatt a lehető legrövidebb időn belül kártérítésre tartanak igényt az Európai Uniótól.

Kifejtette, 600 ezer tonna gyümölcsről és zöldségről van szó, amit most nem lehet elszállítani Oroszországba. Rámutatott, Oroszország a kieső mennyiséget az Európai Unión kívüli országokból rövid időn belül pótolja.

Merkel stabilizációs lépésekre biztatta Putyint

Angela Merkel német kancellár az ukrajnai stabilizáció felé mutató lépésekre biztatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, akivel telefonon beszélt szerda este - közölte a német kormány hivatala.

Merkel