Külföld

Orosz hackerek törték fel az ukrán katonai szoftvert

A hackercsapat törhetett be a demokraták rendszerébe is

A Fancy Bear nevű orosz hackercsoport egy rosszindulatú szoftver segítségével a kelet-ukrajnai szakadár fegyveresek javára fordított egy ukrán tüzértiszt által kifejlesztett, célzásgyorsító androidos alkalmazást - állítja egy csütörtökön kiadott jelentésében a CrowdStrike nevű amerikai kiberbiztonsági cég.

A drónokat is feltörték
Több millió dollár értékű amerikai drónt tettek tönkre orosz hackerek Ukrajnában. A több mint hetven Raven RQ-11B minidrón már érkezésekor csalódást okozott az ukrán katonáknak, most ráadásul az is kiderült, hogy a hackertámadások ellen sem elég védettek. A drónokat sikerrel vetették be Afganisztában, Irakban és Szíriában, de úgy tűnik, hogy az ukrajnai csapatokat támogató orosz hackerek fejlettebb technikával rendelkeznek, mint ahogy azt eddig feltételezték. (Reuters)

 Az ukrán tüzértiszt olyan alkalmazást fejlesztett ki 2013-ban, amelyet ha katonatársai letöltöttek okostelefonjukra, akkor az gyorsabban feldolgozta számukra a célzáshoz szükséges adatokat. A szoftvert a közösségi médiában terjesztették.

A vélhetően az orosz katonai hírszerzéshez köthető és elsősorban annak dolgozó Fancy Bear csoport 2014-ben lemásolta az applikációt, egy rosszindulatú szoftver (malware) beleültetésével módosította és az eredetinek álcázva feltette azt egy ukrán internetes katonai fórumra. Ha ezt ukrán katonák letöltötték, akkor a rosszindulatú szoftver kiadta az orosz hírszerzésnek a tartózkodási helyüket, de más fontos információkat is róluk, s ezeket azután az oroszbarát, kelet-ukrajnai szakadár fegyveresek előnyére fordították - olvasható a CrowdStrike jelentésében.

A szóban forgó malware az úgynevezett X-Agent. A CrowdStrike szerint ugyanezt használta a Fancy Bear, amikor az amerikai elnökválasztás során többször betört a Demokrata Párt vezető testületének (DNC) szerverébe. A CrowdStrike-ot bízták meg azzal, hogy vizsgálja ki a DNC gépeibe való betörést, és a kiberbiztonsági cég arra a megállapításra jutott, hogy a tettes a Fancy Bear volt.

Dmitri Alperovitch, a CrowdStrike alapítója és technológiai igazgatója kijelentette: az ukrán eset is azt támasztja alá, hogy szoros a kapcsolat a Fancy Bear és az orosz hadsereg között.

Vlagyimir Putyin orosz elnök többször visszautasította az Obama-kormány azon vádját, hogy az orosz kormány a legfelsőbb szinten részt vett volna az amerikai elnökválasztás kampányának befolyásolásában. Amerikai hírszerző ügynökségek arra a következtetésre jutottak, hogy Oroszország célja Donald Trump republikánus jelölt győzelemre segítése volt. Trump nevetségesnek nevezte az amerikai hírszerzés vádját.