Külföld

Orosz gépek vinnék a segélyt az ostromlottaknak

Törökország heves bombázásokba kezdett az Aleppótól északra lévő kurd területeken

Orosz repülőgéppel fognak ENSZ-segélyeket légi úton eljuttatni az ostromgyűrűbe zárt városokba Szíriában - közölte az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) egy szóvivője csütörtökön.  

Az ENSZ-ügynökség tisztviselő közölték, a segélyeket az elkövetkező napokban juttatják el a nehezen megközelíthető területekre. A műveletek a kelet-szíriai Deir ez-Zórra fognak koncentrálni, ahol több mint 200 ezer ember rekedt az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ostromgyűrűjébe zárt városban. 
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja a Svenska Dagbladet nevű svéd lapnak adott interjújában elmondta, az akciót az Egyesült Államok tízmillió dollárral támogatja. 

Gerald Bourke WFP-szóvivő korábban azt közölte, hogy annak az orosz repülőgépnek a segítségét tervezik igénybe venni, amely egy, az ENSZ-szel szerződésben álló orosz cég tulajdonában van, és korábban a polgárháború dúlta Dél-Szudánba szállított segélyeket. 

Oroszország januárban arról számolt be, hogy mintegy 22 tonna segélyszállítmányt juttatott el Deir ez-Zórba, ugyanakkor az nem tisztázott, hogy mit tartalmaztak a segélyszállítmányok, és kik kapták meg azokat. 

Yacoub el Hillo, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának Szíriáért felelős humanitárius koordinátora szerdán közölte, öt ostromgyűrűbe zárt városba jutottak el segélykonvojok szerdán Szíriában, mintegy 100 ezer embernek szállítottak élelmiszert, ivóvizet, gyógyszereket és oltóanyagot.

Staffan de Mistura korábban azt mondta, a szíriai ostromlott városokba az élelmiszert és létfontosságú cikkeket szállító művelet egy teszt az ENSZ számára, hogy képes-e a világszervezet eljuttatni a humanitárius segélyt, és próba a konfliktusban érintett felek számára, hogy kiderüljön, mennyire készek szavatolni a szállítmány eljuttatását, ahogy arról a németországi Münchenben a Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) külügyminiszteri találkozóján megállapodtak.

Az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló irodája (OCHA) adatai szerint Szíriában mintegy 486 ezer ember él ostromgyűrűbe zárva, és 4,6 millióan vannak nehezen hozzáférhető területeken.

Törökország heves bombázásokba kezdett az Aleppótól északra lévő kurd területeken

Törökország heves bombázásokba kezdett csütörtök este az észak-szíriai Aleppó tartomány kurdok ellenőrzése alatt álló részein - közölte pénteken az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns ellenzéki szervezet. Az OSDH kifejtette, a péntekre virradó éjszaka és reggel is folytatódó támadás a legsúlyosabb azóta, hogy Ankara néhány napja légicsapásokat indított a kurd területek ellen.

Rámi Abder-Rahmán, a Szíriában kiterjedt aktivistahálózattal rendelkező, londoni központú megfigyelőközpont igazgatója azt mondta, a törökök a kurdok egyik fő bástyájának számító Afrin városát is támadták, és nem csupán a Szíriai Demokratikus Erők (FDS) nevű, a szíriai kurd milícia, a Népvédelmi Egységek (YPG) vezette arab-kurd szövetség ellenőrzése alatt álló területeket. Az igazgató elmondta, az Afrin elleni légicsapásokban legalább két polgári lakos meghalt és huszonnyolcan megsebesültek.

Ankara a kurdokkal való kapcsolat megszakítására szólította fel Washingtont

A török külügyminiszter azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy ellentmondó nyilatkozatokat tesz a Népvédelmi Egységek (YPG) szíriai kurd milíciáról, egyúttal szorgalmazta, hogy Washington szakítsa meg a kapcsolatot a kurd szervezettel.
Az Egyesült Államok nem tekinti terrorszervezetnek az YPG-t, sőt támogatást nyújt neki a Szíriában és Irakban jelentős területeket uraló ISIS elleni harcához. Törökország nem nézi jó szemmel a kurdok katonai sikereit Irakban és Szíriában, mert attól tart, hogy határai mentén egységes kurd nemzet jöhet létre, amelyet nemzetbiztonsági kockázatnak tart, különösen annak fényében, hogy délkeleti tartományaiban rengeteg kurd nemzetiségű lakos él. Törökország azt állítja, az YPG állt a 28 halálos áldozatot követelő szerdai ankarai robbantásos merénylet hátterében.
Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter a "gyengeség jelének" mondta, ha az YPG-hez hasonló szervezetekkel való együttműködést az ISIS elleni harcban. A török politikus hozzátette, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter kettejük csütörtöki telefonbeszélgetésében azt mondta, az YPG-t nem tartja megbízhatónak. "Jelentős fejlemény, ha az Egyesült Államok kezdi megérteni a helyzetet. Fontos, hogy egy olyan ország, mint az Egyesült Államok, világosan megfogalmazza a terrorizmushoz és a terrorszervezetekhez való viszonyát - tette hozzá.
Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője csütörtökön nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy az YPG követte el a szerdai ankarai merényletet. A szóvivő felszólította Törökországot, hogy szüntesse be a kurd milícia szíriai állásainak bombázását.

Újabb offenzíva az ISIS ellen

Új offenzívát indított a héten a Szíriai Demokratikus Erők (FDS) nevű szíriai koalíciós szervezet az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadistáinak egyik fontos logisztikai központja, az északkelet-szíriai Saddádi város elfoglalásának céljából - közölte az Egyesült Államok légierejének támogatásával bíró fegyveres koalíció csütörtökön.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szíriai emigráns szervezet csütörtöki közlése szerint az FDS - amelynek tagjai közt a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) milicistái mellett türkmének és arabok is vannak - mindeddig közel két tucat falvat és tanyát foglalt vissza az IÁ-tól a Saddádi elfoglalását célzó műveletek keretében.

A szíriai koalíció emellett elvágott több útvonalat, amelyek a dzsihadisták logisztikai központját Irakkal és az IÁ szíriai fellegvárának számító Rakkával kapcsolták össze. Az OSDH hozzátette, sok dzsihadista Deir-ez-Zór tartomány IÁ uralta területeire vonult vissza. Saddádi jelentőségét az adja, hogy a logisztikai központ elfoglalásával elszigetelődne Rakka.

Az FDS tavaly októberi megalakulása után indított nagyszabású offenzívát el-Haszake tartományban az IÁ ellen, az Egyesült Államok légierejének támogatásával. Azóta mintegy 1400 négyzetkilométernyi területet szerzett vissza a dzsihadistáktól.